Başbakan'ın Torununa İsim Önerdi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, torununa 'Ali Tahir' ismini koyan Başbakan Erdoğan'a bir öneride bulundu: ''Ali İsmail koysaydı çok daha güzel olurdu...'' CHP lideri, AK Parti'de bir çatırdama olmayacağını belirtti ve ''Bu yapı bizim anladığımız anlamda demokratik bir yapı değil. Dolayısıyla kolay kolay bozulmaz'' dedi.

Başbakan'ın Torununa İsim Önerdi
Halk TV’nin canlı yayınında, gündeme ilişkin soruları yanıtlayan Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: 
 
“(Adana Valisi Hüseyin Avni Coş) Valinin görevinden alınması lazım ama ‘Ben valimi yedirtmem’ diyor. Kimse kusura bakmasın ama yamyamlık çok eskilerde kaldı. Ne demek ‘yedirtmem’? Vali yine vali olarak kalacak. Merkez valisi yaparsın, vatandaşla yan yana getirmezsin. O Vali vatandaşla yan yana gelecek türden bir vali değil. Sağlıklı bir demokraside bu Vali görevden alınır. Hatta vali kendiliğinden istifa eder. Ama bizde ahlaki kurallar bu kadar gelişmedi. Halkına küfreden valiyi yerinde tutan başbakana ne denir? Onun ahlakı sorgulanmaz mı?
 
KEŞKE İSMİ ALİ İSMAİL OLSAYDI
 
(Uğur Dündar programın bir bölümünde 'Şu anda son dakika bilgisi var. Sayın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın torunu dünyaya gelmiş ve ismini Ali Tahir koymuşlar' deyince) Allah analı babalı büyütsün. Ali güzel bir isim... Tabi Tahir de güzel bir isim. Ali İsmail olsaydı çok daha güzel olurdu.
 
BİR PATLAMA OLDU SU YÜZÜNE ÇIKTI
 
(Başbakan Tayyip Erdoğan ile Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç)Güç kimin elinde? Erdoğan’ın elinde. Arınç buradan arada bir çıkmak, düşüncesini daha net ifade etmek istiyor. Doğru bildiğini zaman zaman de söylüyor. Deniz Feneri olayında Arınç olaya adı karışan Zahid Akman’ın istifa etmesi gerektiği yönünde görüş beyan etti. Ancak Akman istifa etmedi. Rüşvet gibi, yolsuzluk gibi hepimizi rahatsız eden konularda Arınç, hepimizin bir anlamda duygusuna tercüman oldu. ‘O koltukta bunun oturmaması lazım’ dedi. Toplum vicdanının sesi oldu. Akman’ın istifa etmemesinin ardından Arınç herhangi bir tepki vermedi. Onun için bu parti bildiğimiz türden bir parti değil. Kültür demokratik değil. Demokratik kültürü olmayan bir partinin ülke yönetiminde görüş ayrılıkları çok su yüzüne çıkmaz. Burada bir patlama olmuş ki su yüzüne çıktı.
 
DİĞERLERİNE DE KUCAK AÇIYORUZ
 
(Sarıgül’ün CHP’ye katılması)Niye DSP CHP’ye gelmiyor? Onlar da gelsinler. Onlarla da buluşalım. Ne farkımız var, ne ayrılık gayrılığımız var? Ben aynı çağrıyı DYP’ye, Anavatan Partisine, Demokrat Partiye de yapıyorum. Bayrak konusunda var mı farkımız? Yok. Vatan, demokrasi, özgürlük, laiklik konusunda var mı? Yok. Temel ögelerde bizim bir farkımız yok. Bugün Türkiye’nin geldiği nokta bizim birleşmemizi zorunlu kılıyor. Yurttaş istiyor bunu. Bir baskının altında. Diğerlerine de kucak açıyoruz. Türkiye demokrasi açısından yeni bir yol arayışı içindedir.
 
YOLSUZLUKLAR KONUSUNDA DUYARLIYIZ
 
CHP çok eleştirilebilir ama CHP’nin üyesinden genel başkanına kadar hepimiz yolsuzluklar konusunda duyarlıyız. Bu partinin, temel özelliği budur. Her yurttaşımız bilsin ki CHP, kul hakkı yemeyen bir partidir. Atatürk’ten tutun en son Baykal’a kadar beş kuruşun hesabını bu millete vermiştir. O nedenle, bizim belediye başkanlarımız inceleniyor, baskın düzenleniyor, araştırma yapılıyor. Biz, bunlara bir şey demiyoruz. Ama neden sadece CHP’li belediyelerin incelendiğini soruyoruz. 
 
SİYASİ AHLAK YASASI ÇIKARACAĞIZ
 
Ben Başbakan’a Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin mührünü kullanarak rüşvet toplayan kişinin, kimden ne kadar rüşvet toplandığını gösteren kişinin el defterini gösterdim. ‘Soruşturma açın’ dedim. Sayın Başbakan ‘Rüşvet toplayan adamın defterinde imzası olmadığı için, belge niteliği taşımıyor’ dedi. İki mülkiye müfettişi gönderseniz, her şey ortaya çıkacak ama gönderilmedi. Rüşveti soruşturacak kişinin, temiz adam olması lazım. Kirli adam, rüşveti soruşturmaz. Bugüne kadar çıkarılmayan dosyalar, seçim sürecinde çıkarılırsa samimi değil, adeta şantaj... Şişli’de Belediye Başkanlığı yapıyor Sarıgül. Bunlar, yıllardır iktidarda değil mi? Hem suçlayacaksınız ya da suçlamaya yelteneceksiniz. CHP’ye geldiği için de aslında biraz üzülüyorlar. Biz, birleşmek, güçlenmek istiyoruz ama temiz siyaseti asla gözardı etmeden. İktidar olursak çıkaracağım ilk yasa, siyasi ahlak yasası olacaktır. Siyaseti kirlilikten arındıracağız. Her aday, adayımız çok değerlidir, onlara güveniyoruz. Sonuçta bir aday belirleyeceğiz.
 
KENDİMİZİ YENİLEYECEĞİZ
 
Geçmişe bakıldığında bizim siyasi tarihimiz, bir anlamda siyasal partiler mezarlığı gibidir. Çok sayıda kurulmuş ve yok olmuştur. Çünkü, lider hırsı ikinci adamı yetiştirmemiştir ve kendisiyle partisi de bitmiştir. Kurumsal olarak ayakta kalan tek parti CHP’dir. O nedenle biz, kurumsal yapımızı güçlendirecek ve kendimizi yenileyeceğiz. Biz, kurultayımızda yüzde 33 cinsiyet kotası getirdik. Yüzde 33, Avrupa’da hiçbir partide yok. Belediye başkan adaylarını belirlerken de daha fazla kadın olacak, belediye meclislerinde de daha fazla kadın olacak. Ayrıca yine yüzde 10 genç kotası getirdik, çünkü gençlerin siyasete girmesini istiyoruz.
 
DEĞİŞİMDEN YANA OLMAYAN PARTİLER MUHAFAZAKARDIR
 
Değişimden yana olmayan partiler muhafazakardır, yani statükocudur. Ben, boşuna AKP’ye ‘statükocu parti’ demiyorum. Bir dönem değişimden yana gibi görünüyordu, biz de destek veriyorduk. Ama valisi, kaymakamı ile devleti ele geçirdikten sonra gerçek yüzünü ortaya çıkardı. Toplumun değişim taleplerinin önünde şu anda Adalet ve Kalkınma Partisi bir set oluşturdu. Siyasetçi, toplumu değiştirir ama ileriye doğru, iyiye doğru. Şimdi siz, toplumu geriye itmeye çalışıyorsunuz. Muhafazakarlık bu değil. Muhafazakarlıktan kasıt eğer dindarlıksa, hepimiz dindariz, hepimizin inancı var.
 
ADAYLARI BEN BELİRLEMEYECEĞİM
 
Hiçbir belediye başkan adayını ben belirlemeyeceğim. Parti Meclisi onayladıktan sonra adaylıklar kesinleşecek. Eğer bir görev üstleniyorsanız, onun sorumluluklarını kabul edeceksiniz. Türkiye’nin içinde bulunduğu koşullar belli. Bu ülkede yurdunu seven, çocuğuna daha güzel bir Türkiye umudu taşıyan herkesin çalışması lazım. Küçük ayrıntılara takılmak, bize yakışmaz. Sayın Tekin, aday adaylığını açıklayacağını bana söyledi. ‘Tabi, açıklayabilirsin’ dedim. Ben, hiç kimseye engel olmam. Açıkladıktan sonra, Sayın Sarıgül ile ilgili hiçbir negatif dil kullanmadı. ‘Sayın Sarıgül’ der. Şu talimatı bütün aday adaylarına verdim. Bir, mevcut CHP belediye başkanı var ve siz aday adayıysanız ve sizin dışınızda başka aday adayları da varsa, kim diğer belediye başkanını ve aday adayını kötülüyorsa, onun üstünü çizeceğim. Bu kişinin aday olma şansı sıfır. Siyaset anlayışını değiştiriyoruz. Daha iyi projelerle yarış olacak. Parti Meclisi kimi aday gösterirse bakacağız.”
Güncelleme Tarihi: 15 Kasım 2013, 10:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER