Başbakan'ın 4+4+4 Yorumu

4+4+4 Eğitim sisteminin meclisten geçmesini yorumlayan Başbakan Erdoğan 28 Şubat'ın son kalıntılarını da sildik. Bugün tarihi bir gündür dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ”Üniversiteler belli çocuklara, belli sınıf ve zümrelere değil, artık bu ülkenin tüm çocuklarına kapılarını ardına kadar açacaklar” dedi. Erdoğan, partisinin milletvekillerine hitaben yaptığı konuşmada, kesintisiz eğitimi 12 yıla çıkaran kanunla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Milletin bu konuda kendilerine, ”bu yanlışı düzeltin” dediğini belirten Erdoğan, şunları kaydetti: ”İşte bugün genel kurulda bu yanlışı sizler düzelttiniz. Şunu söyleyeyim, 9. Madde’de MHP’nin verdiği desteğe, daha ileri gidiyorum, BDP’den de 5 arkadaşın verdiği desteğe de şahsım, milletim adına da teşekkür ediyorum. Sizler bugün Türkiye’de bir dönemi kapattınız, sizler bugün 28 Şubat’ın son izini sildiniz. Sizler bugün azınlığın çoğunluğa hükmettiği çarpık demokrasi anlayışını bir kez daha yerle bir ettiniz. Kesintisiz eğitim Sincan’da yürütülen tankların, brifinglerin, dayatmaların, bir yerlerden gelen gizli telefonların, talimatların gölgesinde çıkmıştı. Siz hiçbir dayatmaya boyun eğmeden, sadece ve sadece vicdanınızla karar vererek milletin vicdanının sesi olarak tarihi bir yanlışı düzelttiniz. Çıkan yasanın pedagojik boyutu da en az demokratik boyutu kadar önemlidir. Cumhuriyet tarihimizde ilk kez milli eğitim sistemi halkın iradesiyle, halkın talep ve arzuları doğrultusunda şekillenmiştir. Milli eğitim sistemi bugün dinamik boyutları ile adeta gençlerimizi formatlama aracı olarak bir yola girmiş olanlara bugün durun bakalım demiştir. Şimdi biz bunu düzeltiyoruz. Sizin sayenizde hem eğitimi, hem öğretimi öne çıkaran bir yapıya milli eğitim bugün kavuşmuştur. Milli eğitim Türkiye’nin büyüme ekonomisine paralel, büyüyen ekonomisine destek sağlayacak bir niteliğe kavuşmuştur. Çocukları 7 yaşında okula alıp 15 yaşına kadar 8 yıl boyunca kesintisiz şekilde formatlama dönemi artık sona ermiştir.””Herhalde bu gece hamdı unutmazsınız, şükrü unutmazsınız”

Çocukların artık kendi ve anne babalarının tercihleri doğrultusunda milli ve manevi değerlerini, dini değerlerini çok daha güçlü şekilde öğreneceklerini vurgulayan Başbakan Erdoğan, ”Üniversiteler belli çocuklara, belli sınıf ve zümrelere değil, artık bu ülkenin tüm çocuklarına kapılarını ardına kadar açacaklar” dedi. Artık çocukların ayak bileklerinde zincirlerin bağlı olmayacağını kaydeden Erdoğan, çocukların zihinlerinde bulanık yapının bulunmayacağını söyledi. Çocukların rahat hareket edeceklerini anlatan Başbakan Erdoğan, ”Kör ideolojilerin, dar kalıpların, ikna odalarının esir aldığı okullarımız bugünden itibaren özgürleşecekler, modernleşecekler, çağa en güçlü şekilde ayak uydurup dünya ile rekabete girişecekler” diye konuştu. Bugünün neresinden bakılırsa bakılsın tarihi bir gün olduğunu vurgulayan Erdoğan, bugünün Türkiye için önemli bir gün olduğunu söyledi. Erdoğan, ”Gururluyuz, ama kibirli değiliz. Onurluyuz, ama hiçbir zaman şımarmıyoruz, şımarmayacağız” dedi.

Güncelleme Tarihi: 31 Mart 2012, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER