'Başbakan Dedikodudan Vazgeçsin'

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal’ın görevi bırakmasına neden olan kaset şantajlarının arkasında ’paralel yapı olduğu’ iddialarına ilişkin, "Başbakan dedikodu yapmaktan vazgeçsin ve bir devlet adamı olarak devlet adamı gibi davranarak bir an evvel söylediği sözleri kanıtlasın, bağımsız yargı devreye girsin ve gerekeni yapsın" dedi.

'Başbakan Dedikodudan Vazgeçsin'
CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın beraberinde Isparta Milletvekili Ali Haydar Öner ve Tokat Milletvekili Orhan Düzgün ile birlikte seçim çalışmaları kapsamında Tokat’a geldi. İlk olarak Zile ve Turhal ilçelerinde seçim irtibat bürolarının açılışını gerçekleştiren Günaydın, daha sonra il merkezine gelerek partisinin il başkanlığı binasında basın toplantısı düzenledi. Gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan Günaydın, yerel seçimlere az bir süre kaldığını belirterek, halktan oy istedi.
 
"BAŞBAKAN DEDİKODU YAPMAKTAN VAZGEÇSİN"
 
Gazetecilerin sorularını cevaplayan Günaydın, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal’ın görevi bırakmasına neden olan kaset şantajlarının arkasında ’paralel yapı olduğu’ iddiasını hatırlatması üzerine şu cevabı verdi:
 
"Şimdi ben Başbakan’ın Türkiye’deki bütün kötülükleri paralel yapıya havale etmesi ve ondan şikayet etmesini anlayan kişi değilim. O kaseti kimin yaptırdığını biz bilmiyoruz. Paralel mi yaptı düz mü yaptı bu bizim sorunumuz değil. Ama başbakanın o kaseti kim yaptırdıysa elindeki tüm devlet olanaklarıyla soruşturup, araştırıp ortaya sonuç koyması gerekir. Başbakanlık dedikodu yapma yeri değildir. Başbakanlık icraat yapma yeridir. MİT’i, Cumhuriyet Halk Partisi milletvekillerini izlemek ve dinlemekle görevlendireceğine, emniyet içindeki yapıları millete tezgah kurmakla, kumpas kurmakla suçlayacağına veya görevlendireceği yerine işte o kadroları yani o bürokratik yapıyı Türkiye’deki suçun önlenmesi için kullanması veya işlenmiş olan suçta da suçluyu ortaya çıkartmak üzere kullanması gerekir. Özetle söyleyeceğim, Başbakan siyaset yapmaktan vazgeçsin, dedikodu yapmaktan vazgeçsin ve bir devlet adamı olarak, devlet adamı gibi davranarak bir an evvel söylediği sözleri kanıtlasın, bağımsız yargı devreye girsin ve gerekeni yapsın. Bizim beklentimiz budur."
 
İSTİFALARI DEĞERLENDİRDİ
 
Antalya ve Edirne’de açıklanan belediye başkan adayları sonrası yaşanan istifaların hatırlatılması üzerine, Günaydın şöyle konuştu:
 
"CHP başka herhangi bir siyasi partiye benzemez. CHP’nin yetkili kurulları tüzükte tanınmıştır. Merkez yönetim kurulu, parti meclisi bunlar toplanırlar ve bir karar verirler. Bu karar parti açısından bağlayıcıdır. Ancak yurttaşımız, üyemiz bu kararlardan bazılarını beğenir, bazılarını beğenmez. Eleştirme hakkını da kendisinde tutar. İşte bu CHP’nin farkıdır. Muratpaşa’da bir kadın arkadaşımızı belediye başkan adayı olarak sapladık. Değiştirdiğimiz arkadaş başarılı bir şekilde belediye başkanlığını yapmış arkadaşımızdı ama artık yeni bir heyecan ve yeni bir kadın yüze seçilebilecek bir yerde ihtiyaç vardı ve biz bu tercihi kullandık. Bu tercihi eleştirenler kadar bu tercihi destekleyen çok sayıda insan var. Yaşarız, görürüz bunu. Aynı şey Edirne için de söz konusu. Siyasi partiler CHP’den hiç kimse alacaklı değildir. Hepimiz CHP’ye borçluyuz. Parti seni aday gösterdiği zaman, 20 yıl belediye başkanlığı yaptığın zaman güzel ama parti seni aday göstermediği zaman, partiyi her türlü yolla eleştir, istifa et ve diğer partiye geç. Bu tabi sizin verebileceğiniz bir karardır. Kimse buna ’Yapmamalısın’ diyemez. Ama bu dönemler hem partiye bağımlılığı hemde ülkeye bağımlılığı da test ettiğimiz dönemlerdir. Ben bütün bu eleştirileri saygıyla karşılıyorum ve bu kadroyla seçime gideceğimizi ifade etmek istiyorum"
Güncelleme Tarihi: 11 Şubat 2014, 17:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER