banner51

Barış Sürecini Sabote Ediyorlar!

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, "Bizi çok haksız itham ve isnatlar ile suçlamak suretiyle, bazen ayağımıza çelme takarak, bazen takoz koyarak barış inşa etme sürecini sabote etmeye, engellemeye kalkışıyorlar" dedi.

Barış Sürecini Sabote Ediyorlar!
 
Ak Parti, Türkiye geneli genişletilmiş Ar-Ge il toplantısını Mardin’de düzenledi. Toplantıya Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Erdem, AK Parti Mardin milletvekilleri, 81 ilin Ak Parti Ar-Ge’den sorumlu başkan yardımcıları ile partililer katıldı.
 
Toplantının açılış konuşmasını yapan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, AR-GE birimin bir sanayi konsepti olarak ortaya çıktığını ancak sosyal meseleler ile ilgili araştırılacak incelenecek çok husus olduğunu belirtti. AR-GE’nin Türkiye’nin gerek içinden geçmekte olduğu çözüm süreciyle ilgili gerek siyaset sosyolojisiyle ilgili yeni imkanlar yeni ufuklar kazandıracağını ifade eden Bakan Eker, bu coğrafyanın terör ve şiddeti tek başına gündem maddesi olarak yaşadığı için bu şehrin bu muhteşem medeniyet merkezinin hattında insanlarin fazla bilgi sahibi olamadıklarını kaydetti. Eker, "Televizyon, radyo hayatımıza girdi. Onunla birlikte bu bölgenin gündemindeki şiddet ve terör tek gündem maddesi oldu. Ve ne zaman buradan bahsedilse, ne zaman bu coğrafyanın herhangi bir şehrinden bahsedilse, güzellikleriyle değil yapılan saldırılarla terörle şiddetle anılır oldu"dedi.
 
SÜRECİ SABOTE ETMEYE KALKIŞIYORLAR
 
Bakan Eker, Ak Parti’nin önce kendi kanayan yarasını tedavi etmek ve barışın şifrelerini yeniden kurarak yeni Türkiye yolunda mesafe katederek, yeni yönetim felsefesini hayata geçirmeye başladığına ifade ederek, "Kürt sorunu 1985’e kadar tek tipçi anlayışlar ile ret ve inkar politikalar ile bir yara olarak sürekli büyüdü. Aslında kanıyordu. Bu kana dışa açık bir yara değildi. Onun için çok görünmüyordu. Dışarıdan görünmemesi o sorunun olmadığını göstermiyor. Bugün o sorunları üreten anlayışın temsilcileri hala TBMM’de. Elbetteki açıktan biz barışa karşıyız diyemiyorlar. Ama bizi çok haksız ve itham ve isnatlar ile suçlamak suretiyle, bazen ayağımıza çelme takarak, bazen takoz koyarak barış inşa etme sürecini sabote etmeye engellemeye kalkışıyorlar" diye konuştu.
 
Demokratik ve meşru yollardan ifade edilen, her türlü talebin konuşulması tartışılmasının esas olduğunu belirten Eker, silahı ve şiddeti ortadan kaldırmak istediklerini söyledi. Tehdit, haraç kesme ve dükkanların zorla kapatıldığı bir yerde barış ve çözümden bahsetmenin mümkün olmadığını belirten Eker, "Bu yeni bir tekçi anlayışının yeni bir monolotik toplum yapısı inşa etmenin adıdır. Burada demokrasiden burada barıştan, bu baskıların olduğu yerde söz etmek, mümkün değildir. Dün eğer bir siyasi görüş baskı altında kendini hissetmişse, bir siyasi parti gerçekte bu manada, disliminosyonu uğradığını düşünüyorsa bugün onun yapması gereken farklı inanç görüş ve düşüncelere ve farklı siyasi partilerin, varlığına tahammül etmesi gerekir" dedi.
 
Kimseyle sorunu olmadığını, Türkiye’nin sorununu etrafındaki zulümle olduğunu kaydeden Eker, "Bizim elbette ki kimseyle sorunumuz yoktu ne dün vardı ne bugün var. Bizim sorunumuz yok. Bizim sorunumuz etrafımızdaki zulümle ve yangınla. Çünkü yanı başımızda zulüm ve yangın varsa bu bir şekilde bize gelecektir. Bunu sessiz kalmamız bigane kalmamız mümkün değil. IŞİD’İ Kobani’ye çektiler. Kaos yarattılar. Katliam yapacaklardı. Biz kapıları sonuna kadar açtık. Masum insanlar çocuklar kadınlar ve yaşlılar engelliler zarar görmesin. 180 bin insan geldi. Hesap başka. Burada da birileri, orada bişeyler olacak bizde burada hazır ayaklanalım. Yakıp yıkalım. Birileri de maalesef o haince saldırıları yaptılar. Biz buradaki zalimlerle de mücadele edeceğiz. Uluslararası platformda da medeniyet değerlerimiz, uzun vadeli hak ve menfaatlerimiz barışı tesis etmek için bu havzada, Ortadoğu’da doğru bildiklerimizde söylemeye devam edeceğiz" dedi.
 
ERDEM: IŞİD’İN YAPTIĞIYLA 6-7 EKİM’DE YAPILANLAR ARASINDA NE FARK VAR
 
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Ar-Ge Başkanı Ekrem Erdem, 6-7 Ekim’de yaşanan olaylara değinerek, "6-7 Ekim’de maalesef istenmeyen bazı olaylar bu bölgede yaşandı. Amacımız elbette Ar-Ge toplantısını yapmak, ancak bu toplantıyı burada yapmamızın asıl amacı yalnız olmadığınızı, yanınızda olduğumuzu göstermek, dertlerinizi ve sıkıntılarınızı dinlemek, paylaşmak için buradayız. IŞİD’in yaptığı ile 6-7 Ekim’de yapılanlar arasında ne fark var? Kurban eti dağıtan genci balkondan aşağı atıyorsun ve başını arabayla eziyorsun. Bu insanlık mı? Bunun tutulabilir, sahiplenebilir, tasvip edilebilir bir tarafı var mı?" dedi.
 
Yapılan açılış konuşmalarının ardından toplantı basına kapalı olarak devam etti.
Güncelleme Tarihi: 15 Kasım 2014, 17:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER