banner24

'Barış İçin Her Türlü Görüşmeyi Yaparım'

Terör alt komisyonu başkanı Bostancı, 'Terörün bitmesi, barışın sağlanması yolunda katkı sağlayacak her türlü görüşmeyi yapacağını' söyledi.

'Barış İçin Her Türlü Görüşmeyi Yaparım'

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu bünyesinde kurulan terör alt komisyonu başkanı, AK Parti Amasya Milletvekili Naci Bostancı, bazı komisyon üyesi milletvekilleriyle birlikte, Doğu ve Güneydoğu Anadolu illerinde yaptıkları incelemeleri değerlendirdi.
Bostançı, son 30 yılda terörden mağdur olmuş kişilerle görüşmeler yaptıklarını söyledi.
Komisyon olarak yaptıkları dinlemeler çerçevesinde ilgili dosyalara ilişkin bazı müracaatlarının olacağını belirten Bostancı, ''O yılları bir daha gözden geçirmekte, kimi dosyaları yeniden açmakta, eksik adalet duygusunu tamamlamakta, vicdanları tatmin etmekte fayda olduğu kanaatindeyiz'' diye konuştu. 
''Oslo görüşmeleri başta olmak üzere terör örgütü ile müzakere edilmesini nasıl değerlendiriyorsunuz?'' sorusuna Bostancı, şu yanıtı verdi:
''Teröre karşı mücadele konusunda 'eğer silah gücüyle bu işi halledeceğim' mantığıyla yaklaşırsan, bu mantık zaten 30 yıldır egemendi, bu mantık bir işe yaramıyor, bunu görüyoruz. Genelkurmay da bunu söylüyor, herkes bunu söylüyor. Silah dışında farklı yol ve yöntemler gerekir. Eğer görüşme yapmayın, etmeyin mantığıyla davranılacak olursa, o zaman geriye tek seçenek kalır o da silahlı mücadeleyi devam ettirmek.
Türkiye'de barış sağlanacaksa, bir insanın daha kanı akmayacaksa, bunu sağlayacak olan herkesle görüşmek prensipte mantıklı bir davranıştır. Bu ülkede terörün bitmesi, insanların ölmemesi, barışın sağlanması, özgür demokratik bir Türkiye'nin kurulması yolunda katkı sağlayacak her türlü görüşmeyi ben yaparım.''

Güncelleme Tarihi: 22 Mayıs 2012, 12:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER