Balkon Konuşmasını Yaptı

Başbakan Ahmet Davutoğlu seçim sonuçlarının ardından Ankara'da balkon konuşması yaptı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, AK Parti Genel Merkezi önünde bekleyen partililere genel merkez binası balkonundan seslendi. Davutoğlu, "Büyük hedefler büyük, rüyaları hayata geçirmek için gece gündüz çalışacağız. Türkiye konuşmuş, milletimiz konuşmuş, dünya duymuştur. Demokrasiden ,şefkatten sevgiden geriye bir adım gidilmeyecektir" dedi.
 
Başbakan Davutoğlu, "Aziz Ankara'nın değerli insanları, Allahın selamı üzerinizde olsun. Buradan bu demakrasi kürsüsünden 780 bin kilometre kareninin tamamına saygılarımızı sunuyoruz. İstanbul'dan Diyarbakır'a, Bursa'ya Şanlıurfa'ya İzmir'e Adana'ya Rize'ye Konya'ya 81 viyayetimize selam olsun. Size Hazreti Mevlana'dan selamlar getirdik. Amsterdam' da Londra'da dünyanın dörtbiryanında bütün gönüldaşlarımıza selam olsun. Karabağdan Bişkek'e Bağdat'tan, Saraybosna'ya gözlerini Türkiye Cumhuriyetine heycanla bekleyen milyonlarca Türkiye sevdalasına selam olsun. Ellerini semaya çevrimiş hayır dualarını eksik etmeyen islam alemine selam olsun. Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a birkez daha selam ediyorum" diye konuştu.
 
Başbakan Davutoğlu, "İradelerine sahip çıkan bütün vatandaşlarımza selam olsun. Sandıklarını hiç terketmeyen sandık müşahitlerimize teşekkürlerimizi sunuyorum. Sandığı barışı birliği sağduyuyu seçtiniz. Bütün dünyada barışı hakim kılmak için oyunuzu kullandınız Ak Partiye mühürü vuran o elere teşekkür ediyorum. Ülkemiz üzerinde oynanan oyunları gördünüz. O oyunları bozdunuz. sizler eski Türkiye'nin kaosunu terörü gömdünüz. 81 ilin 7 bölgenin 780 bin km tamamında oylarını arttırark Ak Partiye tek başına iş başına dediniz. Hiç vakit kaybetmeden seherle birlikte iş başına diyoruz. Değreli vatandaşlar Ak Parti 7 haziranda seçimlerden sonra komplonun hedefi haline geldi. Ak partinin tek başına iktidar olmaması için kirli oyunlar oynandı. 7 haziran akşamı bu balkondan dedik ki milletin iradesine saygımız sonsuzdur. Bir an bile ülkemizi sahipsiz bırakmayacak. Ne olursa olsun ülkemizi 2023 hedefine götüreceğiz" dedi.
 
"HUSUMET, NEFRET VE ŞİDDET DİLİ KAYBEDECEK"
 
Başbakan Ahmet Davutoğlu, AK Parti'nin hedefinin Türkiye'yi daha güçlü bir devlet haline getirmek olduğunu belirterek, "Türkiye'ye şu andan itibaren yapılan tartışmaları geriye bırakarak gelecek hedeflere odaklanmalıdır. Herkesin hukuku korunacaktır, güvence altındadır. Türkiye daha güzel, daha güclü olacaktır. husümet nefret ve şiddet dili kaybedecek, Türkiye, kalkınmaya büyümeye, gelişmeye devam edecektir. Bu bakondaki bütün arkadaşlarımla, aziz milletime birkez daha teşekkür ediyorum. Türkiye'yi hertürlü kutuplaşmadan hertürlü gelirimden uzaklaştıracağız" dedi. 
 
"BİZ MESAJINIZI ALDIK. 7 HAZİRAN'DAKİ MESAJINIZI DA ALDIK"
 
Başbakan Davutoğlu, Ankara'ya gelmeden önce Konyaü'daki açıklamalarına da atıfta bulunarak, şöyle devam etti:
 
"Konya'da ifade ettim. Ak Partiye oy veren bütün seçmenlerimze teşekkür ediyorm. Bugün çoşku sizin hakkınız. bugün bu seçimde yenilen yoktur. Bu seçimde Türkiye kazanmıştır, milletimiz kazanmıştır, demokrasimiz kazanmıştır. Bütün vandanşlarımız emin olsunlar, verdikleri karar önümüzdeki 4 yıla yansıyacaktır. Siz bu milletin umudu olduğunuzu unutmadınız. Hepinize teşekkürü bir borç biliyoum. 7 haziranda buradaydık. Sizlere hitap ederken Türkiye'yi boş bırakmayacağız demiştim. bizler hep buradayız. Her seçim sonrasında da burada yeni bir zaferi hep beraber kutlayacağız. Bugün 7 haziranda verdiğim sözleri yerine getirmiş olmanın gruruyla karşınızdayım. Türkiye'nin önüne çıkartılmak istenen engelleri aşmıştır. Milletin iradesine ipotek koymak isteyenler hak ettikleri cevabı milletten almıştır. Kazanan 78 milyondur. bugünün kazananı yoksullardır, kimsesizlerdir, mazlumlardır. Bugün sandıktan çıkan sonuç demokrasinin, adaletin ve istikrarın zafieridir. Bugün Ak Partiye gönül verenler değil, bütün Türkiye kazanmıştır. Aziz millet kutuplaşmaya son koymuş. Hiç merak etmeyin, biz mesajınızı aldık. 7 Haziran'daki mesajınızı da aldık. Bugün söylemek istediğiniz mesajı da çok iyi anladık. 2002'den bu yana olduğu gibi toplumun herkesimini kucaklamaya 78 milyona hizmet etmeye devam edeceğiz. Bugün burada seçimi büyük bir onurla kazanmış Ak Parti'nin genel başkanı olarak değil 78 milyonun başbakanı olarak hitap ediyorum. Önümüzdeki 4 yıl aldığımız sorumlukları yerine getireceğiz. Herkesi kucaklayacağız. Bu temiz topraklara sevgi tohumları ekmeye geldik. Sevgi çınarları altında 78 milyonu dost kılcağız."
 
"63 İLDE BİRİNCİ OLDUK"
 
Konuşmasında seçim sonuçlarına da değinen Başbakan Davutoğlu, Ak Parti'nin 7 bölgenin 81 ilin, doğunun, batının her yerin tek ve muzaffer partisi olduğunu belirterek, "63 ilde birinci olduk. Bu zafer hepimize aittir. Bu ülkenin farklılıkarını zenginlik olarak görmeye kararlıyız. Kimse bu andan itibaren son 13 yıl içinde kazandığımız demokratik kazancımızdan geri döneceğimizi düşünmesin. Türkiye'nin bütün kimliklerinin onurlu bir yaşam sürmelerinin teminati olmaya, her meselenin çözüm olmaya devam edeceğiz. Özgürlüğü ve güvenliği de teminat altına alan yeni Türkiye'yi hep birlikte inşa edeceğiz" dedi. 
 
"TERÖR SİYASETİ SANDIK KARŞISINDA DİZ ÇÖKMÜŞTÜR"
 
Başbakan Davutoğlu, terörle mücadele konusundaki kararlı tutumlarından vazgeçmeyeceklerine ifade ederek, şöyle devam etti:
 
"Bütün vatandaşlarımızın can ve mal güvenliği bizim teminatımız altındadır. Bugünkü sonuçtan sonra terörle mücaüdele yönündeki kararlığımızdan da bir an vazgeçmeyeceğiz. Eski Türkiye'nin bütün antidemokratik uygulamalarını tarihe gömdük. Hz. Mevlana'nın dediği gibi bugün yeni bir milattır. Yarından itibaren tek başına iş başına diyoruz. Oynanmak istenen oyunları görmüş Türkiye'nin kaderine sahip çıkmış vatandaşlarımıza taattütte bulunuyoruz. Milletimiz bugün Türkiye'ye uygulanan kumpasları çökertmiştir. Bugün Eski Türkiye'nin kararlığıyla Yeni Türkiye'nin aydınlığı arasında bir seçim yaptık. Eski Türkiye bir daha geri gelmemek üzere yerin 7 kat altına gömülmüştür. Yeni Türkiye en güçlü bir şekilde 2023'e doğru inşa edilecektir. Terör siyaseti sandık karşısında diz çökmüştür. "Hayır" siyaseti bugün millet tarafından yenilgiye uğratılmıştır. Bizi destekleyen bütün yeni seçmenlere teşekkür ediyorum. Ak Partı saflarına katılan seçmenlerimize minnetlerimi sunuyorum Bugün terör destekçileri sandığa gömülmüştür."
 
"KAVGANIN, KUTUPLAŞMANIN OLMADIĞI TÜRKİYE İÇİN KOLLARI SIVAYALIM"
 
Konuşmasında siyasi partilere de çağrıda bulunan Başbakan Davutoğlu, "Artık enerjinizi Türkiye'nin çıkarları ve geleceği için harcayın, Kavganın, gürültünün, kututplaşmanın olmadığı herkesin birbirine barış içinde selam verdiği bir Türkiye için kolları sıvayalım. Koltuklar gelip geçicidir" dedi. Davutolu sözlerini "1 Kasım demokrasi bayramınızı kutluyorum. Sizleri Allah'a emanet ediyorum. Bütün milletimi bir kez daha tebrik ediyorum" diyerek tamamladı.
Güncelleme Tarihi: 02 Kasım 2015, 13:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER