Balatalar Sıyrılmaya Başladı

Ekonomi Bakanı Çağlayan, ''İhtiyatlı olalım derken, fren balataları sıyrılmaya başladı. Merkez Bankası ayağını frenden çekmekte gecikmemeli'' dedi.

Balatalar Sıyrılmaya Başladı

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, büüyme rakamlarını değerlendirdi. Çağlayan, Türkiye ekonomisinin 11 çeyrektir büyüdüğünü belirterek, bu yılın 2. çeyreğinde yakalanan yüzde 2,9'luk büyümenin 5,6 puanının net ihracattan geldiğini bildirdi.

Merkez Bankası'nın yumuşak iniş politikasına da değinen Ekonomi Bakanı Çağlayan, Türkiye'nin, tarihinde ilk defa krize girmeden yumuşak inişi gerçekleştirdiğini kaydetti. Merkez Bankası'nın bu süreçte çok başarılı bir politika izlediğini belirten Çağlayan, buna karşılık daha önce de ifade ettiği gibi, artık ayağı frenden çekmek gerektiğini vurguladı. Çağlayan, ''İhtiyatlı olalım derken, fren balataları sıyrılmaya başladı. Artık yıl sonu OVP hedefi olan yüzde 4 büyüme hedefinden uzaklaşmaya başladık. İniş gerçekleşti ama bu uçak durmak için inmedi. Yakıt ikmali yapıp yola devam etmeliyiz. Büyümede iç talebin desteği gecikiyor. Bizim yüzde 4'ün altında büyüme gibi bir lüksümüz yok. Balatalar diski sıyırmadan ayağı frenden çekmek gerekiyor. 2023 hedeflerine ulaşmak için en az yüzde 5,5 ortalama ile büyümeye devam etmeliyiz'' dedi.

Güncelleme Tarihi: 10 Eylül 2012, 17:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER