Bakanlık 214 Bin Personeli Üzdü

CHP'li Türeli'nin önergesini yanıtlayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, sektörde çalışan 214 bin personelin beklentisini boşa çıkardı. Bakanlık, söz konusu çalışanlara yıpranma hakkının verilmesine ilişkin bir çalışmasının bulunmadığını belirtirken Türeli'nin sektörde "eşit işe eşit ücret" ilkesinin geçerli olması yönündeki sorusuna ise "Bakanlığımızın ücret düzeylerine müdahalesi mümkün bulunmamaktadır" açıklamasında bulundu.

Bakanlık 214 Bin Personeli Üzdü

CHP İzmir Milletvekili, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Rahmi Aşkın Türeli, sektörde çalışma koşullarının ağırlığı, düşük ücret, sosyal güvenceden ve mali haklardan yoksunluk gibi konularda sıkıntı yaşayan özel güvenlik personelinin durumunu gündeme getirmiş, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ile İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’in yanıtlaması istemiyle iki ayrı soru önergesi vermişti.

Türeli önergesinde “Özel Güvenlik İş Yasası”nın çıkarılması gerektiğini savunmuş, sektörde yaşanan olumsuzlukların düzeltilmesi gerektiğini ifade etmişti. CHP'li Vekilin soru önergesine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'ndan yanıt geldi. Yapılan açıklamada, Türkiye'de özel sektör ve kamu kurum ve kuruluşlarında özel güvenlik hizmeti sağlayan işyeri (firma) sayısının 2012 Nisan ayı itibariyle 18.707, söz konusu işyerlerinde çalışan sigortalı sayısının ise 214.065 olduğu ifade edildi. Çalışanların sosyal hakları konusuna ilişkin de "Koruma ve güvenlik hizmeti yürüten personele yıpranma hakkı verilmesi konusunda Bakanlığımızda yürütülen bir çalışma bulunmamaktadır" açıklaması yapıldı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı önergede yer alan sorulara ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu: “İlgili mevzuat gereğince asgari ücretin tespitine yönelik görevleri dışında Bakanlığımızın, tarafların serbest iradesiyle yaptıkları iş sözleşmeleri ya da kamu kurumlarının Kamu İhale Mevzuatı uyarınca yaptıkları hizmet alımına dayalı personel temini neticesinde oluşan ücret düzeylerine müdahalesi mümkün bulunmamaktadır.

Çalışma barışının sağlanması ile çalışanların hayat seviyelerinin mevcut durumdan daha ileriye götürülmesi amacıyla çalışma hayatındaki mevcut ve muhtemel sorunların çözümlerinin araştırılması her zaman Bakanlığımızın öncelikli gündem maddeleri arasında olmuştur. Bu kapsamda sektörde yaşanan mali ve sosyal haklara(fazla çalışma ücretini, ihbar ve kıdem tazminatını hak ettiği halde alamama vb.) ilişkin sorunların 4857 Sayılı İş Kanununun yetersizliğinden ziyade tam anlamıyla uygulanmamasından kaynaklandığı görülmektedir.

Diğer taraftan koruma ve güvenlik hizmeti yürüten personele yıpranma hakkı verilmesi konusunda Bakanlığımızda yürütülen bir çalışma bulunmamaktadır.”

Güncelleme Tarihi: 18 Eylül 2012, 09:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER