'Bakandan Hekimlere Ahlaksız Teklif'

CHP İzmir Milletvekili Dr. Aytun Çıray Sağlık Bakanına uzaktan tıp eğitimini sordu.

'Bakandan Hekimlere Ahlaksız Teklif'
Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, aile hekimlerine uzaktan eğitimle uzmanlık eğitimi imkanı ve mecburi hizmetten de muafiyet hakkı verileceğini ilan etti. Çıray bu açıklama hakkında “Bu karar hekimlere ahlâksız tekliftir,” dedi. Çıray, Bakan Müezzinoğlu'nun cevaplaması isteğiyle soru önergesi hazırladı.
 
İşte o önergedeki sorular;
 
Uygulamalı bir bilim alanı olan ve usta çırak ilişkisi ile sağlanan tıpta uzmanlığın uzaktan kumandalı eğitim ile sağlanması mümkün müdür? Böyle yetişmiş hekimlere canınızı emanet edebilir misiniz?
 
Aile Hekimliği tıpta bir uzmanlık disiplini olduğuna göre, aynı alanda iki farklı uzman hekim yetiştirilme yolu açılması bilimsel midir? 
 
Standart uzmanlık eğitiminin dışına çıkılması yalnızca aile hekimliği disiplini açısından değil tüm uzmanlık alanları açısından bir tehdit yaratmaz mı?  
 
TAHUD’un (Türkiye Aile Hekimleri Uzmanlık Derneği) akılcı, hakkaniyetli ve standartlara uygun çözüm önerileri Sağlık Bakanlığı tarafından neden dikkate alınmamaktadır?
 
“Aile hekimlerine uzaktan eğitimle uzmanlık eğitimi imkanı ve mecburi hizmetten de muafiyet hakkı verildiği” takdirde aynı uzmanlık alanı için ortaya çıkan iki farklı yasal statü Anayasa’nın eşitlik ilkesine aykırı değil midir? 
 
 
 
 
 
 
 
Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2013, 10:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER