Bakan'dan EXPO Açıklaması!

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, EXPO’yu düzenleyen diğer ülkelerden bir adım öne geçmek için ‘EXPO İzmir’ değil ‘EXPO Ege’nin düzenlenmesi gerektiğini belirtti.

Bakan'dan EXPO Açıklaması!
 
Aydın 1. Ekonomi Zirvesine başkanlık eden Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, iş dünyası temsilcileriyle İzmir'de EXPO Ege olarak düzenlenmesi planlanan fuarla ilgili görüş alışverişinde bulundu. Daha önceki iki EXPO'da birincisinde belediye başkanı, ikincisinde milletvekili ve bölgenin insanı olarak konuyla ilgili düşüncelerini aktardığını ifade eden Bakan Zeybekci, farklı olmak gerektiğini söyledi. Ege Bölgesi'nin farklılığını göstermesi gerektiğini belirten Zeybekci, "Dünyada EXPO'yu yapan diğer ülkelerin şekilleriyle farklılıklarımızı göstermek konusunda İzmir'de belki ıskaladığımız bir şeyler oldu. Yani teması sağlık olan, teması sürdürülebilir sağlıklı şehirler ve bölgeler olan bir EXPO çalışmasında sadece İzmir olarak yola çıktığımız zaman bunun sıkıntıya neden olacağını ben hep söyledim. Dolayısıyla bir bundan sonra 'EXPO Ege' diye bir sloganla yola çıkarsak ve böyle bir proje hazırlarsak, EXPO Ege'nin içerisine Pamukkale'den başlayan Denizli'yi, Aydın'ı, İzmir'i ve arkadan Manisa'yı da katarak hep beraber toplu olarak EXPO Ege projesini ortaya koyarsak işte o zaman farklı olacağımızı, işte o zaman dünyanın farklı ülkelerindeki şehirler ve bölgelerden birkaç adım birden öne geçeceğimize inanıyorum" diye konuştu.
 
Ege Bölgesi'ndeki illerde düzenlenen ekonomi zirvelerinde EXPO Ege'nin düzenlenmesiyle ilgili görüş alışverişlerinde bulunduklarını kaydeden Zeybekci, sözlerini şöyle tamamladı: "Onun için bundan sonraki çalışmaları EXPO Ege olarak yapmak gerekiyor. Çünkü bu kadar yakın bir mesafede yani teknolojinin geliştiği ve hızlı trenin 1 saat 15 dakikada İzmir-Denizli bağlantısının söz konusu olduğu bir dönemde böyle bölgesel bir EXPO çalışması hem farklı hem yeni hem de dosyası çok zengin olacaktır. Onun için önümüzdeki dönemde 'EXPO Ege' diye bir çalışmamız var. İşte illerdeki bu toplantıları da ortak çalışma yaparak karar almak adına yapıyoruz."
Güncelleme Tarihi: 12 Ekim 2014, 11:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER