Bakan Yıldız, Azerbaycan'da

Azerbaycan’da düzenlenen Güney Gaz Koridoru toplantısına katılan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, "Türkiye, coğrafyasından kaynaklanan bütün avantajları komşu ülkelere ve AB üyesi ülkelere kullanacaktır. Bu avantajları istismar etmeden buna devam edecektir" dedi.

Bakan Yıldız, Azerbaycan'da
Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de, Güney Gaz Koridoru projesinin gerçekleşmesi için katılımcı ülkelerin enerji bakanlarından oluşan Danışma Konseyi’nin ilk toplantısı düzenlendi. Oturuma Güney Gaz Koridoru projesinin katılımcısı olan ülkelerin, Azerbaycan, Türkiye, Gürcistan, Yunanistan, Arnavutluk, İtalya, Bulgaristan’ın enerji bakanlarının başkanlığındaki heyetler katıldı. Toplantıya, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası, Azerbaycan Devlet Petrol şirketi, BP-Azerbijan şirketi, Trans Anadolu Boru Hattı (TANAP) ve Trans-Adriyatik Boru Hattı (TAP) konsorsiyumlarının ve diğer uluslararası kuruluşların resmi temsilcileri de hazır bulundu.
 
Oturumun açılış konuşmasını yapan Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, ’Güney Gaz Koridoru’ projesinin uygulanması, yönetilmesi, mevcut durumuyla ilgili somut tekliflerin verileceğini bildirdi. Ardından, konuşma yapan Enerji Bakanı Yıldız, Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı’nın (TANAP) da bir ayağını oluşturduğu Güney Gaz Koridoru projesini kararlılıkla devam ettireceklerini, gerçekleştirecekleri diğer projelerin bu projenin kararlılığını kesinlikle bozmayacağını belirtti. Projenin 45 milyar dolarlık ekonomik büyüklüğe sahip olduğunu belirten Yıldız, Güney Gaz Koridoru’nun AB ülkelerinin doğalgaz teminine yönelik en önemli projelerden biri olduğunu söyledi. Proje kapsamında, boruların tedariği, ihalelerin yapılması, kamulaştırmayla alakalı yol haritasının da öngörülenden hızlı devam ettiğine belirten Yıldız, şöyle konuştu:
 
"Zincirin halkalarının birbirine sıkıca bağlı olması lazım. Herhangi bir halkanın tamamlanmamış olması zincirin tamamlanmaması anlamına geldiği için her birimizin bulunduğu ülkelerde bu projenin lehine kuvvetli katkı yapmamız lazım. Türkiye, coğrafyasından kaynaklanan bütün avantajları komşu ülkelere ve AB üyesi ülkelere kullanacaktır. Bu avantajları istismar etmeden buna devam edecektir. Mart ayında Cumhurbaşkanlarının da katılımıyla TANAP’ın temel atma törenini yapacağız. Pozitif tutumumuz devam edecektir. Bu, büyük emekler verilerek oluşturulan bir projedir. Türkiye’nin 6 milyar metreküplük ihtiyacı haricinde daha büyük miktarlara, 31 milyar metreküpe çıkabilecek yapıyı burada kurgulamamız lazım. Kararlılığın yanında eş zamanlılık da önemli. 2018 sonuna kadar her birimizin üretim, dağıtım zincirini eşzamanlı olarak tamamlamamız lazım."
 
Bakan Yıldız, Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Maroş Şefçoviç, ABD Özel Temsilcisi Amos Hochstein, Azerbaycan Enerji Bakanı Natig Aliyev ve Yunanistan Çevre, Enerji ve İklim Değişiklikleri Bakanı Panagiotis Lafazanis ile de görüşmeler gerçekleştirdi.
Güncelleme Tarihi: 12 Şubat 2015, 21:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER