banner51

Bakan Yıldırım: 'İnternetle hayatı kolaylaştırıyoruz'

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Bilgi toplumu hedefi doğrultusunda hem gençlerin hem de yetişkin insan nüfusunun interneti verimli kullanabilmesi gerektiğini belirterek, 'İnternetle Hayat Kolay' projesi ile bu yönde önemli bir adım attıklarını söyledi.

Bakan Yıldırım: 'İnternetle hayatı kolaylaştırıyoruz'

TTNET tarafından 17 Mayıs’ta İzmir’de başlatılacak “İnternetle Hayat Kolay” adlı kurumsal sosyal sorumluluk projesi Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın katılacağı törenle başlatılıyor. Türkiye’deki internet okuryazarlığı oranının yükseltilmesine katkı sağlanması amacıyla başlatılacak proje ile 2 bin kişiye internetin verimli kullanımı eğitimi verilecek. Projenin İzmir’de başlatılmasının ayrı bir önem taşıdığını söyleyen Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, “İzmir, bilişim sıralamasında şu anda 4. Büyük kent. Ancak bizim hedefimiz gerçekleştireceğimiz projelerle İzmir’i bilişim başkenti yapmak. Bu kapsamda belirlediğimiz projeleri bir bir hayata geçiriyoruz. Ancak söz konusu projelerin gerçek anlamda yarar sağlaması için biz altyapıyı kurarken 7'den 70'e herkesin interneti kullanabilmesi çok önemli” diye konuştu.

Yıldırım, Türkiye’de son 10 yıl içinde yapılan yatırımların bilgi toplumu hedeflerini gerçekleştirmede önemli adımlar olduğunu belirterek, “Genişbant internetimizin olmadığı dönemlerden internet otoyolları dönemine geldik. Akıl yollarını ülkede bir baştan bir başa inşa ettik. Genişbant internet ile insanımızın hayatını kolaylaştırdık. Bugün rahatlıkla gururla ifade edebiliriz ki; İzmir'de erişebilirlik ne durumdaysa Şırnak'ta da aynı. Doğu ile batı arasında sayısal uçuruma izin vermedik” dedi. Bakan Yıldırım, hem gençlerin hem de yetişkin insan nüfusunun interneti doğru ve verimli kullanabilmesinin de gerekli olduğunu ifade ederek, “Küresel rekabet gücümüzü belirleyici en önemli etken bilişim altyapımızı nasıl kullandığımızla doğru orantılı. Hızla internet kullanımı yaygınlaşıyor, 2 milyar olan Dünyadaki internet kullanıcı sayısının yüzde 76'sını oluşturan 20 ülke içinde 12. sıradayız. Sosyal paylaşım sitelerinde dünya genelinde ya birinci, ya da ikinciyiz. Ancak interneti biraz daha verimli kullanmalıyız. TTNET’in başlattığı İnternetle Hayat Kolay Projesi de bu yönde atılmış önemli bir adım olacak. İzmirliler başta olmak üzere ülkemizde internetin daha verimli kullanılmasına ön ayak olacak” diye konuştu. Bilişim sektörünün insanların yaşam tarzını da değiştirdiğini ifade eden Yıldırım, ülkelerin gücünün de bilgiye sahip olmak ve onu doğru kullanmakla paralel olduğunun altını çizdi.

Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2012, 12:33
YORUM EKLE

banner47