Bakan Çelik: Silahlar Toprağa Gömülecek

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, dili, dini ve ırkı ne olursa olsun herkesle etle tırnak gibi olduklarını kaydederek, bölgede kan ve gözyaşının dinmesi için silahların toprağa gömülmesi gerektiğini söyledi.

Bakan Çelik: Silahlar Toprağa Gömülecek
 
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı ve Şanlıurfa Milletvekili Faruk Çelik, Şanlıurfa’da AK Parti İl Başkanlığı tarafından bir çay bahçesinde düzenlenen bayramlaşma törenine katıldı. Bakan Çelik, AK Parti milletvekilleri Seyit Eyüpoğlu, Abdülkerim Gök ve Yahya Akman ile Büyükşehir Belediye Başkanı Celalettin Güvenç’in de katıldığı törende partililerle bayramlaştı.
 
Uzun kuyrukların oluştuğu bayramlaşma töreninde Bakan Çelik, sandalyenin üzerine çıkarak konuştu. Bakan Çelik, dil, din ve ırk ayrımı yapmadan herkese kucaklarını açtıklarını belirterek, şöyle dedi: "Milleti hiçe sayan bir iktidar olmuş olsaydık, millete tepeden bakmış olsaydık, takdir edersiniz ki çözüm değil, milleti hiçe sayan politikalara devam ederdik. Ama bunu yapmadık. ’Milletle beraber yürüyeceğiz, 77 milyon bütünlük içerisinde milletin taleplerini dikkate alan bir yönetim anlayışı sergileyeceğiz’ dedik. Onun arkasından kronik sorunlarımızı çözmek için çalışmalara başladık. İşte çözüm süreci dediğimiz süreç, bu süreçtir. Her türlü imkanlar var ama silahlara elveda. Silahlar toprağa gömülecek. Silahtan ve tetikten eller çekilecek ve bu çerçevede yapılması gereken atılması gereken birçok adımı attık ve atmaya devam edeceğiz. Ama silah kabul edilemez. Yeteri kadar bu bölgede sıkıntı ve çileler var. Biz kendi bünyemizde etle tırnak olmuş Kürt, Türk ve Arap kardeşlerimiz arasında kesinlikle artık silah konuşulmamalıdır. Bizim aramızda dostluk, barış, sevgi ve kardeşlik olmalıdır. Huzurun ve barışın kök salması ve kökleşmesi için üzerimize düşen ne varsa yapmaya devam edeceğiz."
 
’TÜRKİYE ÜZERİNDEN OYUN OYNAMAK İSTİYORLAR’
 
Türkiye üzerinden büyük oyunların oynanmak istendiğini ifade eden Bakan Çelik, "Neden bu sıkıntılar oluyor. Arap ve Kürt kardeşlerimiz neden Türkiye’ye sığınmak zorunda kalıyorlar? Çünkü yıllarca Esad’ın rejimine göz yumanlar; orada o despot lideri oturtanlar, Saddam ve Maliki’yi orada oturtanlar, mezhep savaşlarını körükleyenler tabi ki neticesinde böyle bir Ortadoğu’yu oluşturacaklardı. Şimdi maalesef karşımıza kan ve kan çıkıyor. Onun dışında bir şey üretmeyen bir Ortadoğu var esas sorumluları bu liderleri oraya oturtup, orada iktidar ol diyenlerdedir. Bugün vurup, kırıp, döken terör örgütleri bu silahları, bu büyük silahları, uçak savar ve tankları kimden alıyor? Kim veriyorsa kessin onları bu ateş bitecektir. Onun için çok dikkatli olmamız gerekiyor. Türkiye ve bölge üzerinden büyük oyunlar oynanıyor. Bu oyunları bozmak bizlerin görevidir" diye konuştu.
 
’KARDEŞLERİMİZLE ET VE TIRNAK GİBİYİZ’
 
Bakan Çelik, kılı kırk yararak ince bir siyaset izlediklerini anlatarak şunları söyledi: "Bizim hiçbir kardeşimizle problemimiz yoktur. Herkesi kucaklıyoruz. Et ve tırnak gibiyiz. Herkesle bir ve beraber yaşıyoruz ve yaşama konusunda taahhüdümüz bulunmakta. Ama bir şeye dikkat edin. Birileri Türkiye’nin ve bölge insanın başına sorun açmaya çalışıyor. Onun için Cumhurbaşkanı, Başbakanımız ve hükümetimiz kılı kırk yararak ince ince çizgi izliyor. Hassas bir denge üzerinden burada siyasetin gitmesi gerekiyor. Tehdit var mı var, tehdide karşı tedbir alınıyor mu, alınıyor bunda hiç kimsenin kuşkusu bulunmasın. Şunu ifade etmek istiyorum. Sözüm ona işte koalisyon güçlerinin bu gün neler yaptığını görüyorsunuz. Bu vahşetin durdurulması ile ilgili ne olup bittiğini ibretle izliyorsunuz. Neticede insanlar Türkiye’ye göç etmeye devam ediyorlar. Oysa eğer bir müdahale varsa bunların kesilmesi gerekiyor. Bir yerlerde yanlışlık var işte Türkiye kimin elinin kimin cebinde olduğu belli olmayan böyle bir ortamda çok dikkatli bir siyaset ve çizgi izliyor. Kendi bünyemizde vatandaşlarımızı bağrımıza basarken, diğer taraftan da herhangi bir şekilde Türkiye’yi maceraya itecek bir politikanın izlenmemesi ile ilgili çok aklıselim bir yol izliyoruz. 15-200 kişiyi alamayan sözüm ona çağdaş ülkelere karşı insanlık nedir diye 1 buçuk milyonun üzerinde kardeşimizi toprağımıza aldık ve sıcak şemsiyemizin altına aldık."
 
 
Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2014, 15:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER