Bakan Avcı'dan Açıklamalar!

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı bayrağı tahrip etmenin yasalara aykırı olduğunu hatırlatarak, "Bayrak etnik kökeni ne olursa olsun bütün Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ortak sembolüdür. Dolayısıyla ona sahip çıkmakta hepimizin görevidir" dedi.

Bakan Avcı'dan Açıklamalar!
 
Eskişehir’deki çeşitli ilçelere ziyaretlerde bulunan Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ilk olarak Günyüzü İlçesine geldi. Kaymaklığın ardından yürüyerek belediye binasına giden bakan Avcı yolda karşılaştığı öğrencilere kurşun kalem ve not defteri dağıttı. Avcı, yağmur nedeniyle kendisine şemsiye tutan korumalarına, "Şemsiyeyi bana değil çocuklara tutun" dedi.
 
MİLLİ EĞİTİME BAYRAK GENELGESİ GÖNDERİLDİ
 
Bir inşaatta çalışan işçilerle de hatıra fotoğrafı çektiren Avcı daha sonra Günyüzü Belediyesi’ni ziyaret etti. Avcı burada basın mensuplarının çeşitli sorularını yanıtladı. Avcı okul ve bayrak yakılması olaylarıyla ilgili soru üzerine, Türk Bayrağı ile ilgili bu sabah İl Milli Eğitim Müdürlüklerine bir genelge gönderdiklerini belirterek şöyle konuştu:
 
"Bu genelge sözünü ettiğiniz olaylardan önce hazırlanmış bir genelge. Denk geldi, anlamlı da oldu. Bayrak etnik kökeni ne olursa olsun bütün Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ortak sembolüdür. Dolayısıyla ona sahip çıkmakta hepimizin görevi. Biliyorsunuz bizim bir Bayrak Kanun’umuz var. Bayrak Kanunu bayrağın nasıl olacağını, milimetrik olarak ölçülerini, nerelerde kullanılacağını, nasıl kullanılacağını, nasıl özen gösterileceğini, hangi günlerde nerelerde dalgalandırılacağını, çok ayrıntılı bir biçimde tanımlıyor. Bu olaylardan önce deyişimin sebebi şu; gittiğimiz bazı yerlerde bayrağımızın çok özensiz kullanıldığına şahit oluyorduk, yırtık, ütüsüz. Türk bayrağının üzerinde herhangi bir resim olmaz, amblem olmaz, yazı olmaz, dernek işareti olmaz. Bayrak kanunda tarif edilen ölçülerde ve şekilde kullanılır. Çok milimetrik tarif edilmiştir. Onun için bayrağı tahrip etmek hangi niyetle yapılırsa yapılsın öncelikle bayrağa saygısızlıktır ve yasaya aykırıdır. Bunu öncelikle eğitim kurumlarımıza hatırlatma ihtiyacı duyduk. Çünkü en çok bayrak dalgalandıran kurum biziz elhamdülillah. Dolayısıyla öğretmenlerimizin, yöneticilerimizin bu bilinci hem çevrelerine hem de öğrencilerimize bir kere daha hatırlatmaları, kazandırmaları için böyle bir genelgeye ihtiyaç duymuştuk. Bu vesileyle hatırlatayım, konuşma yapılan kürsülerin önüne bayrak konulmaz. Bayrak toplantı masalarının üzerine serilmez. Konuşma yapılan yerlerden sarkıtılmaz gibi kanunda çok açık belirlenmiş kurallar var bunları bir kere daha hatırlatayım.
 
Tabi son olaylarda maalesef bazı yörelerimizde eğitim kurumlarımız ciddi zarar gördü. Ve bu arada bayrağımıza da saygısızlık yapıldığını biliyoruz, görüyoruz. Dolayısıyla böyle bir genelgeye ihtiyaç zaten vardı, ama denk gelmiş oldu. İnşallah bu tüm Türkiye kamuoyunda, doğusuyla batısıyla, kuzeyiyle güneyiyle ortak şerefimiz, ortak namusumuzun simgesi olan bayrağımıza herkes aynı bilinçle sahip çıkar. Bu genelge de buna vesile olur."
 
Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı Günyüzü ilçesinden sonra sırasıyla Sivrihisar ve Çifteler ilçesini ziyaret edecek.
Güncelleme Tarihi: 16 Ekim 2014, 15:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER