Bahçeli'ye 'Ekönömi' Göndermesi

Başbakan Yardımcısı Hüseyin Çelik, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin kendisiyle ilgili yaptığı ‘kapı gıcırtısı ve akordu bozuk AK Parti Sözcüsü’ nitelemesine göndermede bulunarak, "Sayın Bahçeli’de güney tesiri var. Sayın Bahçeli bunca yaşa ve tecrübeye rağmen ben bugüne kadar hala ekonomi diye bildiğini görmedim. Hep ‘ekönömi’ der” dedi.

Bahçeli'ye 'Ekönömi' Göndermesi

 

AK Parti Genel Merkezi’nde basın toplantısı düzenleyen Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun dün grup toplantısında yaptığı açıklamalara değinen Çelik, Kılıçdaroğlu’nun ‘balyoz’ davası ile ilgili Yargıtay’ın kararını eleştiren açıklamalarıyla ilgili göndermede bulundu. Kararın açıklanmasının ardından ailelerin üzüntü duymasının, kedere boğulmasının ve göz yaşlarına hakim olamamalarının son derece insani olduğunu ifade eden Çelik, “Bunu anlayabiliriz. Onların aileleri ile empati kurabiliriz. İnsan olarak bu herkesin yapabileceği bir şeydir, Sayın Genelkurmay Başkanı’nın da yapacağı, herhangi bir vatandaşın yapabileceği bir şeydir. Onların eşleri mahkum edilmiş olabilir ama mahkumiyet ailece gelmiş bir mahkumiyet değildir. Suçların ferdiliği prensibinden dolayı onların eşleri, onların çocukları,onların sevenleri elbette bundan dolayı üzüntü duyuyorlar. Onların kederi ve üzüntüsü bir kez daha ifade etmek isterim, ‘bizim için, biçim için sevinç kaynağı’ olamaz. Başkasının kederinden, başkasından üzüntüsünden veya felaketinden memnuniyet duymak sadistliği gerektirir. Biz hiçbir zaman için ‘zebunküş’ olamayız demiştim bir kez daha söylüyorum. Daha bugün gazetelerin birinci sayfalarında yer alan Tuğgeneral Bahtiyar Aydın’ın akıbetini lütfen göz önüne getirin. Orgeneral Eşref Bitlis’in akıbetini göz önüne getirin. Elazığ Bingöl arasında hunharca katledilen 33 askerin şehit edilişi ve onun üzerindeki sır perdesini gözünüzün önüne getirin” diye konuştu.
 
 
 
“SOKAK VE MEDYA HUKUK TEMİN ETMEZ”
 
Türkiye’nin çetelerle mücadele etmesi gerektiğinin altını çizen Çelik, Türkiye’nin karanlık güç odaklarıyla mücadele etmenin ve bu karanlıkları aydınlığa çıkarmak zorunda olduğunu söyledi. Görevi yapan Yargı mensuplarıyla ilgili olarak hakaret sınırı tanımadan onlara hakaret etmenin, mahkemeleri itibarsızlaştırmanın bu ülkenin hukuk sistemine yapılabilecek en büyük kötülüklerden birisi olduğunu sözlerine ekleyen Çelik, “Esasen başından beri gerek Ergenekon Davası’nda gerekse Balyoz Davası’nda müdafi avukatlar bile mahkeme nezdinde ve hukuk nezdinde bu savunmalarını yapmaları gerekirken daha çok tribünlere oynamayı tercih ettiler. Daha çok sokakta ve medyada savunma yapmayı tercih ettiler. Sokak ve medya hukuk temin etmez. Mahkeme nezdinde bu yapılır. Bildiğiniz varsa eğer doğrular o günlerde bunları yapacaksınız. Ama karar çıktıktan sonra acıta bilir, rahatsız edebilir, hoşnut olmaya bilirsiniz ama bu ülkenin mahkemelerine yönelik topyekün bir karalama, topyekün bir hareket yarışına giremezsiniz. Bunu kınadığımız, bunu ayıpladığımızı, bu tavrı kesinlikle tasvip etmediğimiz huzurlarınızda ifade etmek isterim” ifadesini kullandı.
 
 
 
“SAYIN BAHÇELİ’NİN ‘EKONOMİ’ DİYE BİLDİĞİNİ GÖRMEDİM, HEP ‘EKÖNÖMİ’ DER”
 
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin zaman zaman kendisiyle ilgili hakarete varan ifadeler kullandığını anımsatan Çelik, konuşmasında şunları kaydetti:
 
“Ben buradan sayın Bahçeli’ye şunu ifade etmek isterim. Sayın Bahçeli, saygı görmek istiyorsanız saygılı davranacaksınız. Başkasına hakaret etme hakkını size kimse vermez. Eğer bize yönelik hakaretvari ifadeler kullanırsanız biz düştüğünüz seviyesizliğe yine düşmeyeceğiz ama hiçbir zaman için size karşı sizden sonrakilerin bize hakaret etme, bize saldırma yarışlarına rağmen size karşı başımızı önünüze eğmeyeceğiz. Bunu bilmenin lazım. Benim için diyor ki, ‘her fırsatta 7 yaşında Türkçe öğrendiğini’ söyleyen… Ben bir Türkiye gerçeğini ifade ediyorum arkadaşlar. Ben 7 yaşında öğrendiysem 17 yaşında öğrendim diyecek halim yok veya anne rahmindeyken daha ceninken bana öğretildi diyecek halim yok. Ben bir gerçeği tespit ediyorum. Bununla ilgili bir şey söylemen bile gerekmez. Bunu bile tenkit konusu yapmanın ne kadar büyük bir ırkçı bakış açısı getirdiğini takdirlerine havale ediyorum. Sonra o ne anlama geliyor bilmiyorum, ‘Efendim kapı gıcırtısı ve akordu bozuk AK Parti Sözcüsü’ diye bir nitelemede bulunuyor. Kapı gıcırtısından ne kast etti anlamadım ben ama eğer söylediği aksam ile ilgili bir meseleyse Sayın Bahçeli de siz de ve herkes de bilir ki ben merhum Zeki Müren kadar ince Türkçe konuşan bilen birisi değilim. Benim aksanımda doğu tesiri var. Sayın Bahçeli’de güney tesiri var. Sayın Bahçeli bunca yaşa ve tecrübeye rağmen ben bugüne kadar hala ekonomi diye bildiğini görmedim. Hep ‘ekönömi’ der.”
Güncelleme Tarihi: 23 Ekim 2013, 14:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER