banner9

'Bahçeli'nin Siyasi Ömrü Azaldı'

MHP gibi ideolojik partilerde tabandan kopma meydana gelmesi durumunda devamlılığın mümkün olamayacağını belirten Gazeteci-Yazar Halit Kakınç, ''Devlet Bahçeli’nin fazla bir siyasi ömrü kalmadı'' dedi.

'Bahçeli'nin Siyasi Ömrü Azaldı'

GAMZE KURT / BEN HABER

Türkiye, içinde bulunduğumuz siyasi atmosferde yine tarihinde birçok ilki aynı dönem içerisinde yaşıyor. MHP’de, muhalefetin güç gösterisi karşında direnç gösteren Devlet Bahçeli’nin yarattığı kurultay bilmecesi sürüyor; AK Parti’de son seçimlerde büyük bir başarı kazanarak iktidar olan Ahmet Davutoğlu’nun tüm yetkilerinden vazgeçmesiyle birlikte farklı bir değişim yaşanıyor; CHP’de ise alışkın olunmayan bir biçimde verilen sert demeçler ortalığı kasıp kavuruyor. Siyasi partilerin böylesine hareketli günler geçirdiği bir atmosferde bir yandan da Başkanlık Sistemi tartışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Biz de ülkenin içinde bulunduğu bu sert siyasi ortama ilişkin sorularımızı Uluslararası İlişkiler Uzmanı, Gazeteci-Yazar Halit Kakınç’a sorduk ve ilginç yanıtlar aldık…

“ZAYIF BİR BAŞBAKAN OLDU”
 
Öncelikle AK Parti’deki değişim sürecinden başlayalım. Yüzde 49.5 ile başbakan seçilmiş bir ismin tüm yetkilerinden vazgeçmiş olmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?
 
Türk usulü Başkanlık Sistemi’ne – ne demekse – geçişe doğru bir adım daha… Sayın Cumhurbaşkanı, sağlam adımlarla diktatöryel bir rejime doğru ilerliyor. Davutoğlu, kötü bir akademisyen değildi. Zayıf ve kişiliksiz bir başbakan oldu. Finali de trajik…
 
 
“Partili cumhurbaşkanı” fikrini nasıl yorumlarsınız?
 
Eski deyimle malûmun ilâmı… Yani ‘kral çıplak’ın yeni bir şekilde telaffuzu… Başkanlık Sistemi’nin bir başka terminolojik ifadesi.
 
Türkiye’nin siyasi konjonktürüne baktığımız zaman sizce bu ülke “Başkanlık Sistemi”ni kaldırır mı?
 
Elbette kaldırmaz. Belki bir süre tahammül eder. Ama sonunda ağır bir tepki verir. Ve ülke olarak hoş olmayan birtakım şeylere katlanmak zorunda kalırız.
 
 
“MHP, AKP’NİN ARKA BAHÇESİ”
 
İçinde bulunduğumuz süreci göz önüne alırsanız ufukta bir erken seçim görünüyor mu sizce?
 
Şu an için sanmıyorum. Devlet Bahçeli’nin MHP’si de AKP’nin arka bahçesi haline geldiğine göre, muktedirler böyle bir cesareti gösteremezler.
 
Siyasi kulislerde konuşulan bir iddia var. AK Parti’nin küskünlerinin yeni bir parti çatısı altında toplanabileceği konuşuluyor. Böyle bir durum sizce mümkün mü? Eğer bu oluşum meydana gelirse şansını nasıl görüyorsunuz?
 
Böyle bir oluşum meydana gelmez, gelemez.
 
“BAHÇELİ’NİN SİYASİ ÖMRÜ AZALDI
 
MHP’de ise son dönemde kurultay krizi yaşanıyor. Sizce Bahçeli bu baskıya ne kadar dayanabilir?
 
Fazla bir siyasi ömrü kalmadı, bana göre… Özellikle bu tür ideolojik partilerde, tabandan koparsanız, devam edemezsiniz.
 
Kurultay yapılmadığı takdirde siz MHP’nin gidişatını nasıl görüyorsunuz? Baraj altında kalabilir mi?
 
Eğer kurultay yapılamazsa, barajın altında kalması kaçınılmaz.
 
 
“YENİ BİR PARTİ KURMALARI ÇOK ZOR”
 
Meral Akşener MHP kongresini gerçekleştiremezse yeni bir parti oluşumunun içinde yer alır mı sizce? Ya da AK Parti küskünleriyle birlikte DP ya da başka bir partinin çatısı altında toplanılır mı? 
 
Çok zor. Yeni bir parti oluşturmak, onu kitlelere duyurmak… Örgütlenmek zor ötesi işler… Bence tek şansı, bu partinin başına geçmek.
 
Kemal Kılıçdaroğlu'nun son kurultaydan başlayarak, sürekli dozu arttıran biçimde demeçler vermesini neye bağlıyorsunuz? Parti içi muhalefetin sesini mi kesmeye çalışıyor?
 
Bence, CHP’ye her zaman yöneltilen eleştirilerin dışına taşmak istiyor. Ne denirdi? “CHP, hipotezler üretmez… Sadece, üretilmiş tezlere antitez sunar!”
 
 
Kılıçdaroğlu, bu alışkanlığı yıkmayı deniyor. Sorunu, partinin ve parti-dışı seçmenin henüz bu yeni CHP’ye alışmış olmaması. Alışır alışmaz, onu bilemem. Ama en azından deniyor.
 
CHP’de de bir erken kongre süreci yaşanabilir mi?
 
Sanmıyorum.
 
 
Güncelleme Tarihi: 21 Mayıs 2016, 15:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER