Bahçeli soykırımı Fransa'da reddetti!

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Fransa parlamentosunda kabul edilen, ancak Anayasa Konseyi'nde reddedilen 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının inkarının suç sayılmasını öngören yasayı Fransa'da sert bir dille eleştirdi

Bahçeli soykırımı Fransa'da reddetti!

Bahçeli, Fransa'nın Metz kentinde düzenlenen, Fransa Türk Federasyonu 10. Büyük Kurultayı'na katılarak konuşma yaptı. Yaklaşık 10 bin kişinin katıldığı kurultayda konuşan Bahçeli, söz konusu yasanın “iyi niyetli olmadığını” ve yine bu yasanın “asılsız ve hezeyan olduğu” görüşünü dile getirdi.

Bahçeli, Anayasa Konseyi tarafından reddedilen yasanın, “iftira ve boş olduğunu ve hüsnü kuruntudan ibaret olduğunu”ifade etti. MHP Genel Başkanı Bahçeli, “Ermeni diasporasının teşvikiyle milletimizi sanık sandalyesine oturtmak isteyenler hayal kırıklığı yaşamıştır. Ermeni diasporası artık akıllanmalıdır”dedi. Türk milletinin tarihinde gizlediği ve sakladığı hiç bir ayıp olmadığını kaydeden Bahçeli, “Bizim kimseden öğrenecek hiç bir şeyimiz yok”dedi. Bahçeli, “Fransa, Ermeni diasporasının taşkınlıklarına göz yumarken, yasaya çıkan ve gösteri yapan bizim vatandaşlarımızı fişlemeye çalışması özgür düşünceye aykırı bir durumdur”ifadesini kullandı. MHP lideri, yasaya karşı çıkan Fransa'daki Türk vatandaşlarına düzenledikleri gösteriler ve tepkilerini ortaya koymalarından dolayı teşekkür etti.

 İslam ve terör yana yana getirilemez

Konuşmasında batı kamuoyunda “İslami terör” ifadesinin sık bir şekilde kullanılmasına sert tepki gösteren Bahçeli, “İslam ile terör ve İslam ile terörizmi aynı çerçeveye oturtmak gayretinde olanlar var, bu büyük bir hatadır”dedi. İslami terörist olmadığı gibi, teröriste de Müslüman denemeyeceğini kaydeden Bahçeli, “kafalarına göre cihat edenlere hepimizin itirazı var, ama Müslümanla terörü yan yana getirmek haçlı zihniyetidir”diye konuştu. Fransa'nını Toulouse kentindeki saldırlarının ardından polis operasyonu sonucu ölü ele geçirilen Cezayir asıllı kişiye de üstü kapalı atıfta bulunan Bahçeli, “Burada Cezayir asıllı teröristin günahını İslam'a alet etmek insansızlıktır, terör şiddet ideolojisidir”ifadesini kullandı,.

Konuşmasında PKK'ya Avrupa'da verilen desteğe de karşı çıkan Bahçeli, “Başka coğrafyada teröristlere destek vermek hatadır. PKK Cudi de kan döktü Paris'te ağırlandı. Yüksekova'da kan döktü, Avrupa'da hürmetle karşılandı. Tüm bunlar küresel planda terörle mücadeleyi zorlaştıran unsurlardır”dedi.

Bahçeli, Fransa'da yaşayan ve bu ülkenin vatandaşlığına da geçen Türklerin oy hakkına sahip olmaları halinde mutlaka seçim sandığına giderek oy kullanmalarını istedi. Bahçeli, yine burada yaşayan Türklerin Fransızca dilini iyi öğrenmelerini ve yaşadıkları ülkeye iyi uyum sağlamalarını tavsiye etti.

Güncelleme Tarihi: 08 Nisan 2012, 10:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER