Bağış'tan AB'ye Kritik Çağrı!

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Avrupa'nın Suriye konusunda sesini daha fazla yükseltmesi gerektiğini ifade etti.

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Avrupa'nın Suriye konusunda sesini daha fazla yükseltmesi gerektiğini ifade etti.

Almanya'nın başkenti Berlin'de, Türkiye-AB Karma İstişare Komitesi (KİK) Toplantısı kapsamında düzenlenen "Türkiye ile İletişim: Türkiye İmajı ve AB Üyeliği" başlıklı seminerde açılış konuşmasını yapan Bağış, "(KİK Eşbaşkanı Arno) Metzler konuşmasında, şu anda Türkiye'nin bulunduğu coğrafyada yaşanan gerginlikten bahsetti ve biz asla bir savaş olmasını istemeyiz dedi. Sayın Metzler, biz de savaş olmasını istemeyiz ama şu an orada bir savaş var" dedi.

Bağış, "Oradaki savaş eli kanlı bir diktatörün kendi halkına karşı açtığı bir savaştır. Orada her gün yüzlerce insanın katledildiği acı bir gerçek var. Bakın ben geçen hafta AB'nin Afet İşlerinden Sorumlu Komisyonu üyesi ile Türkiye'nin Suriye sınırındaki Kilis ilinde kurulan kampı ziyaret ettim. Bu kamp Türkiye'ye sığınan 30 bin Suriyeli kardeşimizden 10 bininin barındığı bir kamp. Yarısı çocuk. Orada ziyaret ettiğimiz Suriyeli kardeşlerimiz hep ne dediler biliyor musunuz: Türkiye'nin bize gösterdiği konukseverlikten çok memnunuz, Türkiye'nin insani yaklaşımından çok memnunuz ama Avrupa Birliği nerede dediler. Hani Libya örneğinde gördüğümüz hızlı karar alma mekanizmaları! Bizim petrolümüz yok diye mi Avrupa Suriye konusunda bu kadar sessiz kalıyor, bu kadar yavaş ilerliyor dediler. Onun için orada şu an devam etmekte olan savaşın daha da büyümemesi için, orada her gün katledilen yüzlerce insana binlerin eklenmemesi için hep beraber sesimizi yükseltmenin vakti gelmiştir" dedi.

Güncelleme Tarihi: 27 Haziran 2012, 18:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER