banner24

Avrupa'dan Yunanistan'a Uyarı

AP Başkanı Schultz, Yunanistan'ın yardım anlaşması bozmaya karar vermesi durumunda "finans musluklarının kapanacağını" söyledi.

Avrupa'dan Yunanistan'a Uyarı

Yunanistan'da, Almanya Başbakanı Angela Merkel'in, 17 Haziran'da gidilmesi kararlaştırılan seçimle birlikte Yunan halkının avroda kalmayı isteyip istemediği konusunda referandum yapılması önerisinin yankıları sürerken, Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Martin Schultz, Yunanistan'ın memorandumu (yardım anlaşması) bozmaya karar vermesi durumunda "finans musluklarının kapanacağını" söyledi.
Atina'da temaslarda bulunan Schulz, Kathimerini gazetesindeki demecinde, 17 Haziran seçimlerinde Yunan halkının aslında ülkenin AB ile ilişkilerinin ne şekilde olmasına karar vereceğini belirterek, bununla ilgili konuları doğrudan konuşmak için Atina'ya geldiğini belirtti.
17 Haziran seçimlerinde, Yunanistan'ın AB ile bundan sonraki ilişki biçiminin ne şekilde olacağının açıklığa kavuşacağını ifade eden Schulz, "Ben realistim. Yunanistan'a verilmesi kararlaştırılan yeni yardım paketiyle ilgili memorandum 17 ülke tarafından onaylandı. Bunların arasında kişi başına geliri Yunanistan'dan daha az olan ülkeler de var. Buna rağmen, kurtarma paketine 1 milyar destek veriyorlar. Yunanistan eğer bu sözleşmeyi bozmaya karar verirse finans muslukları kapanacak. Anlaşmanın tekrar gözden geçirilmesi için de oy birliği gerekir ki böyle bir şeyin olması mümkün değil. Yunanlıları şoke etmek için söylemiyorum, ama memorandum tanınmazsa finansman dondurulur" dedi.

"Koşulları yerine getirmeden yardım yok"
Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble da şöyle konuştu:
"Yunan halkından istenilen fedakarlıkları çok iyi biliyorum ve kızgınlığını anlıyorum. Ancak Avrupalılar ve uluslararası ortaklar Yunanistan'ın kendisinin yapması gereken işleri yapamaz. Bunları seçmenlere anlatmak Yunanlı siyasetçilerin görevidir. Yunan makamlarıyla birlikte oluşturulan kalkınma programı, Yunanistan'ın ekonomik krizden çıkması için yegane fırsattır. Bu program olmadan Yunanistan kalkınamaz. Koşullardan herhangi birini yerine getirmeden yardım alınabileceğini düşünmek ise hayalcilikten başka bir şey değil. Bu nedenle Yunanlılar, seçimlerde sadece bir partiyi seçmeyecekler, aynı zamanda bu varlık sorunlarıyla ilgili de karar vereceklerdir. Tüm olanları bilerek karar vermeleri önemli" diye konuştu.

SYRIZA çıkışta
Bu arada, Yunanistan'da yeni erken seçim öncesi yapılan son anketler memoranduma ve kemer sıkma politikalarına karşı çıkan Aleksis Çipras başkanlığındaki Radikal Sol Koalisyon'un (SYRIZA), 6 Mayıs seçimlerine göre oyunu büyük oranda artırdığını gösteriyor.
Kathimerini gazetesinin "Public Issue" araştırma şirketine yaptırdığı anket sonuçlarına göre, SYRIZA yüzde 28 ile birinci, Yeni Demokrasi Partisi (ND) de yüzde 24 ile ikinci sırada bulunuyor.

Güncelleme Tarihi: 20 Mayıs 2012, 15:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER