'Asıl Darbeci AKP'

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, 'HSYK'ya RTÜK modeli' önerisine karşı çıktı. Oktay Vural TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, hukuk devletinin darbe aldığını savundu.

"Asıl darbeci olan AK Parti'dir" diyen Vural, hükümetin hukuku yok sayarak hukuk dışı uygulamalarla yolsuzluk ve rüşvet operasyonunun üzerini örtmeye çalıştığının iddia etti. HSYK düzenlemesinin yasalaşması durumunda fiilen yürütmenin yargıyı işgal edeceğini öne süren Vural, "MHP olarak onların halel getirecek hiçbir girişimini desteklememiz mümkün değildir. Anayasa'yı kendisine kalkan yapmak istiyor" şeklinde konuştu.
 
HSYK'da yapılmak istenen değişikliğin hangi ihtiyaçtan kaynaklandığını soran Vural, "HSYK'yı RTÜK gibi seçelim' diyor, bunu teklif eden bir kişinin kuvvetler ayrılığından bihaber olduğu açıktır. HSYK'ya yürütmenin bir organı gibi bakmaktadır. Cumhuriyet savcısı yerine AK Parti savcısı mı olacak, AK Parti hakimi mi olacak? Yargıya böyle bakan bir zihniyet olabilir mi? Bir partinin HSYK'da kontenjanı olur mu? HSYK'da değişiklik hangi ihtiyaçtan kaynaklanmıştır? Uzlaşma Komisyonu'ndan kaçan AK Parti, şimdi Anayasa değişikliği teklif ediyor" ifadelerini kullandı.
 
Güncelleme Tarihi: 15 Ocak 2014, 16:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER