banner51

'Asgari Ücretli Ölsün mü?'

CHP İzmir Milletvekili ve PM üyesi Dr. Aytun Çıray Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’e Katkı payı ödeyemeyen, asgari ücretli ölsün mü? Diye sordu… 

'Asgari Ücretli Ölsün mü?'
CHP İzmir Milletvekili  ve PM Üyesi Dr. Aytun Çıray; Bayram öncesi yapılan düzenleme ile özel sağlık kuruluşlarında tedavi olan vatandaşların muayene ve tedavilerinden alınan % 90’lık katkı payı % 110 arttırılarak % 200’e yükseltildiğini vurgulayarak, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik tarafından cevaplandırılması istemi ile bir soru önergesi verdi.
 
“İsteyen istediği hastaneye gidebiliyor mu?"
 
Aytun Çıray verdiği soru önergesinde, AKP’li siyasilerin “Vatandaşlarımıza özel sağlık kuruluşları bedava, isteyen istediği hastaneye gidebilir,” sözleri doğru mu, gerçek dışı mı, gerçek dışı ise yurttaşlarımız özel sağlık kuruluşlarına kaç yıldır katkı payı ödüyorlar? Diye sordu.
 
 Çıray; 2008 yılından bu yana özel sağlık kuruluşları aracılığı ile vatandaşlarımızdan toplam kaç lira katkı payı alındığını, sadece özel sağlık kuruluşlarından değil, devletin sağlık kuruluşlarından da katkı payı alınıp alınmadığını, alınıyorsa devlet sağlık kurumlarından, vatandaşlarımızın cebinden, muayene ve tedavi aşamalarında toplam kaç lira katkı payı adı altında para alındığını sordu.
 
“Katkı payı ödeyemeyen, asgari ücretli ölsün mü?
 
Çıray, soru önergesinin devamında, Katkı payları dışında asgari ücretli vatandaşlarımızdan 2005-2012 arasında yıllar bazında toplam kaç para hastalık primi alınmıştır ve SGK üyesi olan vatandaşlarımızdan 2011-2012’de yıllara göre kaçar lira toplandığını soran Çıray, Bakan Çelik’e Katkı payı ödeyemeyen, asgari ücretli ölsün mü? Dedi.
 
Güncelleme Tarihi: 27 Ekim 2013, 10:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER