Arınç: 'Türkiye'de artık darbecilikten bahsedilemez'

Türkiye’de gündem 12 eylül davasına kilitlenirken; konuya dair farklı bir açıklama Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’tan geldi.

Arınç: 'Türkiye'de artık darbecilikten bahsedilemez'

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, ''Türkiye artık kimse cuntacılıktan, darbecilikten bahsedemez, cesaret edemez. Çünkü demokrasimiz güçlendi, sivil-asker ilişkileri çağdaş demokrasilerde olduğu gibi yerli yerine yerleşti.'' dedi.

Başbakan Yardımcısı Arınç, katıldığı 'Uluslararası Kadın ve Medya Sempozyumu'nun ardından basın mensuplarının sorularını cevapladı. Bir gazetecinin 12 Eylül Darbesi ile ilgili davanın görüşülmeye başlandığını hatırlatıp, ''CHP ve MHP temsilcilerinin dava ile ilgili eleştirini nasıl değerlendiriyorsunuz, gerçek bir yargılama olacak mı?'' diye sorması üzerine Arınç, bugünün Türkiye Siyasi tarihin en önemli günü olduğunu söyledi. Arınç, ''Özellikle son 50-60 yılını darbelerle, muhtıralarla postmodern veya başka şekilde siyasetini müdahalelerle geçirmiş olan Türkiye'de darbeci olarak bilinen ve şu anda hayatta olan iki kişinin yargılanması bence çok önemli bir konu. Buraya kolay gelmedik.'' dedi. Son 10 yıldır Türkiye'de demokratikleşme ve özgürlüklerin giderek genişlemesi ve Anayasa'da yapılan değişikliklerle darbecilerin yargılanmasının mümkün olduğunu kaydeden Arınç, bugünden bütün demokratların, demokrasi yanlarının büyük bir sevinç duyması gerektiğini ifade etti. Arınç, ''27 Mayıs 1960 askeri darbesi, 71 muhtırası, 80 askeri darbesi, sonrasındaki gizli açık pek çok darbe, müdahale ve muhtıralarla Türkiye'de demokrasi dışı olaylar yaşandı. Türkiye geriledi, Türkiye üzüldü, Türkiye çok şeyini kaybetti.'' şeklinde konuştu. Buralara 12 Eylül referandumundan sonra geldiklerini, Anayasa değişikliğinin yürürlüğe girdiği tarihlerde Kılıçdaroğlu ve Bahçeli'nin "12 Eylül ile bunlar hesaplaşamaz, bu bir illüzyondur, bu Anayasa değişikliğine gerek yoktur" sözlerini hatırladıklarını kaydeden  Arınç, "Dolayısıyla bugün yine aynı muhalefet bir taraftan müdahil olma telaşı içindeyken, bir taraftan da 'Bundan bir şey çıkmaz, yine illüzyon var' demesini doğrusu çok garipsiyorum. Bunun takdiri millete aittir.'' diye konuştu.
        
Bugün sevinmesi, övünmesi gerekenlerin, darbecilerle hesaplaşıldığı için bundan kendisine bir onur payesi çıkarmaya çalışanların referandumda ''Evet'' oyu kullananların olması gerektiğini dile getiren Arınç, şunları söyledi: ''Bütün bunları inkar ederek, referandum öncesinde 'Hayır oyu çıksın' diye ağza alınmadık suçlamalarla, iftiralarla, hakaretlerle yol kesmeye çalışanların bugün darbe karşıtı görünmeleri ve 'biz de zaten zarar görmüştük, dolayısıyla müdahale edeceğiz' taleplerini buruk bir gülümsemeyle karşılıyoruz. AK Parti, her zaman olduğu gibi yaptığı işten büyük onur duyuyor. Yüzde 58'in içinde en yüksek payın sahibi olarak bugün darbecilerden hesap sorulmasını ve bundan sonra aynı yolda gitmek isteyenler varsa onlara çok güzel bir ibret noktası gösterilmesini biz temin ettiysek ve bizimle birlikte milletimizin yüzde 58'i 'Evet' demişse bundan hepimiz gurur duymalıyız. Bize düşen görev Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde 336 'Evet' oyuyla bu referandumu milletin önüne götürmekti. Milletimize düşen görev de yüzde 58'le 'Evet' oyu kullanmak ve darbelerin ve darbecilerin önünü kesmekti. Bugün Türkiye artık kimse cuntacılıktan, darbecilikten bahsedemez, cesaret edemez. Çünkü demokrasimiz güçlendi, sivil asker ilişkileri çağdaş demokrasilerde olduğu gibi yerli yerine yerleşti. Bugün sadece Türkiye'de demokrasi ve özgürlükler konuşuluyor. Bunda payı olanların bugün sevinmesi gerekir. Buna köstek olmaya çalışanların da başlarını iki ellerinin arasına alıp hep bir utanma duygusuyla hem bir ibret duygusuyla bu yaptıklarından herhalde vazgeçmeleri gerekir.''

12. Ağır Ceza Mahkemesi'nin iddianameyi kabul ettiğini ve duruşmanın da bugün başladığını hatırlatan Arınç, bu konu hakkında kendi yapacakları bir işin kalmadığını söyledi. Arınç, ''Bundan sonra yargının vereceği kararı herkesin beklemesi gerekir. Bunu küçümsemek, küçümsemeye kalkmak hala eski anlayışlarının devam ettiğini gösteriyor. Bu artık Türkiye'de kimsenin hoş bakmayacağı bir durumdur. Yargının en isabetli kararı vermesini ve başka ülkelerde olduğu gibi darbecilerden cuntacılardan hesap sorulmasını Türkiye için de bunun bir gerçek olduğunu bütün dünya görmelidir. Bu demokrasi tarihimizin altın harflerle yazılması gereken bir noktasıdır. Buna destek ve katkı sağlayan bütün yurttaşlarımıza, bütün siyasetçilerimize teşekkür ediyoruz.'' diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 04 Nisan 2012, 17:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER