Arınç: Savaş İstemiyoruz

Bakanlar Kurulu toplantısının ardından açıklama yapan Başbakan Yardımcısı Arınç, Suriye'den gelen açıklamaları yalanladı; savaş ilan etmek niyetinde olmadıklarını söyledi.

Arınç: Savaş İstemiyoruz

Başbakan Erdoğan başkanlığında Başbakanlık Merkez Bina'da toplanan Bakanlar Kurulu, yaklaşık 7 saat sürdü. Toplantının ardından Hükümet Sözcüsü ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, açıklamalarda bulundu:

''Suriye son dönem 5 kez hava sahamızı ihlal etti. Düşürülen uçağımız bir keşif uçağı olmakla birlikte o günkü görevi bölgedeki radarların test edilmesinden ibaretti. Yani, keşif uçağıydı ama o gün keşif yapmıyordu. Uçağımız silahsızdı, iddia edildiği gibi bir keşif söz konusu değildir.

Radarlar Türkiye'nin tezini doğrular niteliktedir. 3. tarafların radarlarına da bakılabilir. Suriye'nin ileri sürdüğü argümanların gerçekle ilgisi yoktur. Suriye'nin kasıtlı olarak hedef aldığına dair hiçbir kuşku yoktur.

Suriye'nin Türk uçağının kimliğini belirleyemediği yönündeki iddiaları temelsizdir. Suriye tarafı uçağımızın Suriye ulusal hava sahası içinde vurulduğu yönünde kamuoyunu yanlış bilgilendirmeye yönelik çabalar sergilemektedir.

Uluslarası hukuk uyarınca ülkelerin açık denizler üzerinde bulunan hava sahasını serbestçe kullanma hakkı bulunmaktadır. Uluslararası hava sahasında gerçekleşen söz konusu olay karşısında ülkemiz mukabelede bulunma hakkı dahil olmak üzere uluslararası hukuktan kaynaklanan tüm haklarını mahfuz tutmaktadır.

NATO ve BM'ye gerekli bilgilendirmeler yapılmıştır. Türkiye meşru sınırlar içerisinde gereken adımları atacaktır.

Suriye soğukkanlılıkla uluslararası hava sahasında tek başına seyreden, silahsız bir uçağımızı hedef alıp düşürmüştür. Bu hasımane eylem, tarafımızdan elbette gereken yapılacaktır. Uluslararası hukuk ve teamül Türkiye'nin yanındadır. Türkiye bu meşru sınırlar içinde gereken adımları atmakta tereddüt etmeyecektir.

Pilotlarımızın Suriye tarafının veya bir üçüncü ülkenin elinde bulunduğuna dair hiçbir bilgi doğru değildir. Keşke öyle olsaydı, hayatta olduklarını bilir ve bir şekilde kendilerine ulaşırdık.''

Güncelleme Tarihi: 26 Haziran 2012, 09:15
YORUM EKLE

banner47