Arınç 1. Çocuk ve Medya Kongresi'nde

Çocuk ve medya ilişkisinde medyanın olumlu ve olumsuz etkilerinin irdelenerek, çözüm yollarının aranacağı 1. Türkiye Çocuk ve Medya Kongresi başladı. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç Kongre'de önemli açıklamalara imza attı.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın himayelerinde Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü (BYEGM), Çocuk Vakfı, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) tarafından Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nda gerçekleştirilen kongrenin açılışına, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç da katıldı.
 
Başbakan Yardımcısı Arınç, salona geldiğinde kongreye katılan bir kız çocuğu, üzerinde çocukluğuna ve şimdiki haline ait fotoğraflarının yer aldığı kartı Arınç'ın yakasına taktı. Arınç da çocuğu kucağına alarak sevdi.
 
 
İLK TÜRKİYE ÇOCUK VE MEDYA KONGRESİ 
 
Çocuk ve medya ilişkisinde medyanın olumlu ve olumsuz etkilerinin irdeleneceği, çözüm yollarının aranacağı kongreye, 116 çocuk ve 395 yetişkin delege katılıyor.
 
Medyanın çocuklar için demokratikleşmesi sürecini harekete geçirmenin hedeflendiği kongre ile medyanın zararları karşısında yasaklamayı değil, sınırlar kavramından hareketle medya okuryazarlığı kültürünün geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması öngörülüyor.
 
Kongrede, RTÜK'ün hazırladığı "Türkiye'de Çocukların Medya Kullanma Alışkanlığı Araştırması"nın sonuçları ilk kez RTÜK Başkanı Prof. Dr. Davut Dursun tarafından açıklanacak.
 
Kongrede ayrıca TÜİK'in "Çocuklarda Bilişim Teknolojileri Kullanımı ve Medya Araştırması"nın yanı sıra ikisi TRT Çocuk tarafından gerçekleştirilen çocuk ve medya ilişkisine yönelik 4 önemli araştırma daha yine kamuoyu ile paylaşılacak.
 
 
ATÖLYE ÇALIŞMALARI VE SERGİ
 
Kongre kapsamında bugün 17.10-18.00 saatleri arasında 2 ayrı Çocuk ve Medya Karikatür Atölyesi düzenlenecek. Çalışmaya, Aziz Yavuzdoğan, İbrahim Tapa, Mükremin Seçim, Necdet Yılmaz, Osman Turhan, Raşit Yakalı ve Yurdagün Göker katılacak.
 
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın 1. Türkiye Çocuk ve Medya Kongresi'ndeki açıklamaları:
 
 
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, "Çocuğa yatırım yapan, onu koruyan ve iyi yetiştiren toplumlar her zaman başarılı olmuş, tarih sahnesine isimlerini yazdırmışlardır. Çocukları iyi yetişen milletin, hiçbir şeyden korkmasına gerek yoktur" dedi.
 
Arınç, Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Salonu'nda düzenlenen 1. Türkiye Çocuk ve Medya Kongresi'nde yaptığı konuşmada, Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü (BYEGM), Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) ve Çocuk Vakfı tarafından düzenlenen bu etkinliğin, yepyeni bir hareketin kuruluş ve başlangıç noktası olacağına inandığını dile getirdi.
Güncelleme Tarihi: 14 Kasım 2013, 12:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER