banner51

'Ankara'nın Suyu Sağlıklı'

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Ankara’da yapılan su ölçümlerinde suyun sağlıklı olduğunu açıkladı. Eroğlu, Tekirdağ ve Eskişehir’de suyun arsenikli olduğu yönündeki haberlerle ilgili de inceleme talimatı verdiğini söyledi.

'Ankara'nın Suyu Sağlıklı'
Bakan Eroğlu, Kurban Bayramı’nın son günü memleketi Afyonkarahisar’ın İscehisar İlçesi’nde kaymakamlığın düzenlediği bayramlaşma törenlerine katıldı. İlçe meydanındaki Taş Kahve’de düzenlenen törende bakanlığının icraatlarını anlatan Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu, bir barajın yıllarca tamamlanamadığı dönemlerin geride kaldığını belirtti. Temeli atılıp bir daha hiçbir çalışma yapılmayan barajlar yüzünden ’iz ödenek’ diye bir kavramın oluştuğunu vurgulayan Eroğlu, “Bir baktım çalışması yıllarca bitmeyen her yerde iz ödenek diye bir şey var. Bu nedir diye sordum. Bir baraj temeli atmışlar zamanında. Sonra yıllarca ne barajı yapmışlar, ne de ödenek ayırmışlar. Ondan sonra da o baraj yatırım programından kalkmasın diye 1 milyon lira iz ödenek ayrılmış. Yanlış anlamayın eski parayla 1 milyon lira, bugünün parasıyla 1 TL iz ödenek ayırmışlar. 1 TL ile baraj mı biter?" dedi.
 
ANKARA’DA PROBLEM YOK
 
Bakan Eroğlu, bayramlaşma sonrası basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Ankara’da yaşanan arsenikli su tartışmasından sonra Tekirdağ ve Eskişehir için de arsenikli su haberlerinin çıktığı hatırlatılan Bakan Eroğlu, Ankara’da bir sıkıntı olmadığını belirtti. Eroğlu, “Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin içme suyu Çamlıdere Barajı’ndan ve diğer barajlardan veriliyor. Orada hiçbir arsenik problemi yok. Ankara ile ilgili 2050-2060 yılına kadar su ihtiyacını karşılamak için Gerede Projesi’ni yaptık. 32 kilometre uzunluğundaki Gerede’deki dereleri dev bir tünelle ki, dünyanın içme suyu konusunda en uzun tünellerinden birisidir, suyu Ankara’ya Çamlıdere Barajı’na aktaracağız. Ankara’nın uzun yıllar için problemi olmayacak" diye konuştu.
 
SONUÇ SAĞLIKLI
 
Ankara’da yapılan ölçümlerin sağlıklı olduğunu aktaran Eroğlu, şöyle dedi:
 
"2007 yılında kuraklık olmuştu. O zaman Çamlıdere Barajı’nda su azalınca, Ankara için B planını devreye almıştık. B Planı bizim İstanbul’da 1994 yılında uyguladığımız bir plandı. Çamlıdere Barajı’nı ve diğer sulama yapısı altındaki suları almak şeklinde bir çalışma yapmıştık. Ankara’da da aynı çalışmayı 2007’de yapmıştık. Ankara’da herhangi bir su problemi yok. Bakanlığımıza bağlı Devlet Su İşleri, Sağlık Bakanlığı ve Ankara Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi sürekli ölçüm yapıyor. Sonuç sağlıklı. Herhangi bir problem varsa belki kuyu suyu bağlanmış olabilir. Depoları varsa kirlenmiş olabilir."
 
TEKİRDAĞ VE ESKİŞEHİR İNCELENECEK
 
Tekirdağ ve Eskişehir için inceleme talimatı verdiğini de vurgulayan Bakan Eroğlu, “Tekirdağ’da su sıkıntısı ihtimalini biliyorduk. Sayın Cumhurbaşkanımız, başbakanken bana talimat verdi. ’Tekirdağ’ın su meselesini aynı İzmir gibi kökünden çöz’ dedi. Şu an oraya çok muhteşem bir baraj yapıyoruz. Naipköy barajı ve büyük bir içme suyu arıtma tesisi ile ishale hatlarını inşa ediyoruz. Yakında şehre su vereceğiz. Şehirde şu anda yani bayramda olan kalite nedir, arsenik var mı yok mu bu konuda bir bilgim yok. Ama müsteşarımıza talimat verdim. Bizim yapacağımız bir şey varsa gerekeni yapacağız. Gerek Eskişehir’le gerek Tekirdağ’la ilgili inceleme talimatını verdim" ifadelerini kullandı.
 
TUZ GÖLÜ KURAKLIĞA RAĞMEN KURUMADI
 
Çevre Mühendisleri Odası’nın Tuz Gölü’nün kuruma tehlikesiyle karşı karşıya olduğuyla ilgili açıklamaları da hatırlatılan Veysel Eroğlu, bu yıl yaşanan kuraklığa rağmen kuruma olmadığını belirtti. Gölde kuruma olmayacağını kaydeden Eroğlu sözlerini şöyle tamamladı:
 
“Türkiye yarı kurak iklim bölgesinde. 7 yılda 1 kurak dönemler oluyor. Kuraklığı 1994, 2007’den sonra 2014’te yaşadık. Yağışlarda aşağı yukarı yüzde 15-20 civarında bir azalma oldu. Ama yağışlar başladı. Dolayısı ile Tuz Gölü ile ilgili herhangi bir kuruma olmaz. Bu sene yaşanan kuraklıkta da kurumadı. Tuz Gölü zaten belli mevsimlerde buharlaşma olduğu için içindeki tuzları bırakıyor. Dolayısıyla yağışlar da başladığı için bir tehlike görmüyoruz. Göl kontrolümüz altında. Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nün kontrolü ve koruması altında. Dolayısı ile biz bütün gölleri sulak alanları korumak, geçmişte kuruyan sulak alanları yeniden canlandırmak için büyük çalışmalar yaptık. Pek çok sulak alanı kurtardık. Birçok gölü kurtardık."
Güncelleme Tarihi: 07 Ekim 2014, 15:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER