'Anayasa Mahkemesi'nin Yapısı Değişti'

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, "Anayasa Mahkemesi, ’inancı gereği baş örtüsü takıyorsa devletin buna müdahale hakkı yoktur’ diyor. Daha önce ’vardır’ diyordu, şimdi ’yoktur’ diyor. Türkiye AK Parti iktidarıyla işte böyle bir noktaya geldi. Anayasa Mahkemesi’nin yapısı değişti" dedi.

'Anayasa Mahkemesi'nin Yapısı Değişti'
 
Karabük’te partisinin il başkanlığı önünde düzenlenen bayramlaşma programına katılan Mehmet Ali Şahin, caddede sıraya giren partililerle bayramlaştı, çocuklara bayram harçlığı verdi. Daha sonra sandalyenin üzerine çıkarak partililere konuşan Şahin, AK Parti olarak yasakları kaldıra kaldıra geldiklerini, bunlardan bir tanesinin de orta öğretim ve liselerde kız öğrencilerin baş örtülü de derslere girmelerini imkan sağladıklarını söyledi.
 
ÖZGÜRLÜK ALANINDA ÇOK ÖNEMLİ ADIMLAR ATILDI
 
"Üniversitelerde kız öğrenciler arzu ederlerse baş örtülüde eğitim görebilsinler" dediği için iki partisi kapatılmış bir siyasetçi olduğunu hatırlatan Şahin, bu yöndeki Anayasa Mahkemesi’nin 1998 yılında Refah Partisi’nin kapatılma gerekçesini cep telefonundan okudu. AK Parti olarak iktidara güçlü gelmelerine rağmen aynı gerekçeyle kapatılmak istendiklerini ve bir oyla kapatılmaktan kurtulduklarını hatırlatan Şahin, iktidarları döneminde Türkiye’nin özgürlük alanında çok önemli adımlar attığını belirtti.
 
ASLAN DÜŞTÜĞÜ YERDEN KALKAR
 
İstanbul milletvekili olduğu dönemde gazetecilerin sorusu üzerine baş örtüsü konusunda "Türkiye’nin başına bu baş örtüsü sorununu Anayasa Mahkemesi açmıştır. Üniversiteler’de yasaklayan ve partiler kapatan Anayasa Mahkemesi’dir. Aslan düştüğü yerden kalkar. Milletin başına bu sorunu açan Anayasa Mahkemesi bir gün gelecek kendisi düzeltecek yaptığını" dediğini anımsatan Şahin, "12 yıl önce bunu söylemiştim hamd olsun. Gelişmeler beni yanıltmadı" dedi.
 
ANAYASA MAHKEMESİ’NİN YAPISI DEĞİŞTİ
 
Başı örtülü olduğu için mahkemeye alınmayan avukatın bireysel başvurusu sonunda Anayasa Mahkemesi’nin başörtüsü özgürlüğü konusunda verdiği kararı cep telefonundan okuyan Şahin, sözlerini şöyle tamamladı:
 
"Anayasa Mahkemesi, ’inancı gereği baş örtüsü takıyorsa devletin buna müdahale hakkı yoktur’ diyor. Daha önce ’vardır’ diyordu, şimdi ’yoktur’ diyor. Türkiye AK Parti iktidarıyla işte böyle bir noktaya geldi. Anayasa Mahkemesi’nin yapısı değişti. Yeni hakimler atandı. Yeniden değerlendirdiler ve eski görüşleri tamamen terk ettiler, şimdi bu görüşü ortaya koydular."
Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2014, 15:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER