banner9

'Anayasa CHP Olmadan da Olur'

Başbakan Davutoğlu, Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nun CHP olmadan da göreve devam edebileceğini söyledi. Grup toplantısında konuşan Davutoğlu, Ankara saldırısı failine yapılan taziye ziyaretiyle ilgili HDP'nin açıklama yapması gerektiğini de ifade etti.

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, partisinin TBMM'deki grup toplantısında konuştu.
Ankara saldırısına değinen Davutoğlu, HDP Van Milletvekili Tuba Hezer'in Ankara saldırısı faili için kurulan taziye çadırına gitmesini eleştirdi.
 
"28 canımızın cenaze törenleri yapılırken o teröriste kimse taziye ziyaretinde bulunamaz" diyen Davutoğlu, "Bu partinin (HDP) yetkili organları, bu konuda milletimize bir açıklama yapmak zorundalar. Bir intihar bombacısının, kan dökmüş, eli kanlı bir katilin taziyesine katılmak, onu saygıyla anmak, insanlığa yapılabilecek en büyük ihanettir" diye konuştu. 
 
HDP'nin saldırı sonrası Meclis'te teröre karşı ortak tavır içeren bildiriyi imzalamadığını hatırlatan Başbakan, şunları söyledi:
 
"İpe un serdi bahaneler uydurdu. Bu cinayeti lanetliyorum diyemedi. Teröre dayanarak siyaset yaptıkları için bu bildiriye imza atamadı. Bunların bu coğrafyanın kaderiyle de kederiyle de bağları yok. Bu ülkenin geçmişine de geleceğine de yabancılaşmış bunlar. İnanıyorum ki o partiye oy veren herkes bir kez daha muhasebesini yapmıştır."
 
"YPG'Yİ TEMİZE ÇIKARMA ÇABALARI"
 
Davutoğlu, Ankara saldırısının failinin açıklananın aksine "Ahmet Neccar" değil "Abdülbaki Sömer" olduğu iddialarına ise YPG'yi aklama çabaları olarak nitelendirdi.
 
Başbakan, şunları söyledi:
 
"PKK'dan talimat alan alan YPG'nin Türkiye'ye yönelik eylemleri ortadadır. Türkiye'ye yönelik terör örgütlerinin hedefi hepimiziz. İnternette basit bir arama ile başka birine ait olan bir fotoğrafı montajladılar. Burada YPG'yi temize çıkarma çalışması var.PKK da PYD de aynıdır, bunlar piyon örgütlerdir. Türkiye güney sınırında olanlara zeyirci kalmayacak. Bu kirli oyunun arkasındaki aktörleri deşifre edeceğiz. Piyonları da uygun bir tarzda cezalandırmaya devam edeceğiz." 
 
"YENİ ANAYASA CHP OLMADAN DA OLUR"
 
Ahmet Davutoğlu'nun yeni anayasa ve Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nun dağılmasına yönelik açıklamaları da oldu.
Komisyondan ayrılma kararı alan CHP olmadan diğer iki partiyle yeni anayasanın yazılabileceğini ifade eden Davutoğlu şunları söyledi:
"Sürecin başında Anayasa Komisyonunu sabote eden gelişmeler oldu. Bu CHP hiçbir zaman değişmeyecek. CHP dolaylı yolla uzlaşmayı sabote edecek tavırlar sergiliyor. Topluma verdikleri sözü ve talebi yok sayamadıkları için yol arıyorlar. Kendi ön şartlarını masaya getirdiler. O masa uzlaşma masası. CHP kendi önerisini komisyonu dağıtma gerekçesi olarak gösterdi.
 
Kimsenin müzakere masasını baskı almasına izin vermeyiz. Bize kimse bir şey dayatamaz. Daha esasa bile geçilmemişken henüz komisyonun çalışma usulleri konuşuluyorken CHP, sabotajıyla mevcut anayasanın makyajlanmasını istediğini ortaya koydu.
Cumhuriyet Halk Partisi başta olmak üzere bütün siyasi partilerimize çağrıda bulunuyorum: Gelin hemen, bu hafta içinde, darbe dönemlerinde çıkarılmış olsun olmasın, kanun ve genelgelerimizde yer alan bütün antidemokratik hükümleri ayıklamaya yönelik bir ortak komisyon kuralım. Hemen ve derhal, bugün kuralım. Bunun lafını etmek yerine adımını atalım. 
 
Elbette yeni anayasanın her dört partinin iştirak ettiği yüksek düzeyde bir temsille yazılmasını tercih ediyoruz. Ancak CHP komisyona katılmaktan imtina ederse, diğer iki partiyle oluşturacağımız komisyonla da Türkiye'nin ihtiyaç duyduğu yeni anayasanın yazılabileceğine ve bu anayasanın da hiçbir meşruiyet açığına sahip olmayacağına inanıyoruz.
 
Bütün bu samimi çağrılarımıza ve iyi niyetli çabalarımıza rağmen, siyasi partilerimiz yeni anayasa konusunda bir uzlaşmaya varamazlarsa, biz AK Parti olarak, milletimize verdiğimiz yeni anayasa sözünü yerine getirmekte kararlıyız."
 
Davutoğlu'nun açıklamalarından öne çıkan diğer başlıklar şöyle:
 
"Her ilin güvenlik ihtiyacını karşılamaya dönük çalışmalar yürütüyoruz. Ankara'ya başkente has güvenlik konseptini geliştirdik. Ankara'nın huzur emniyeti için ne gerekiyorsa yapacağız. Terörle mücadele çok boyutlu ele alınması gereken bir mesele. 
 
TBMM çalışma halindeyken saldırıyı gerçekleştirilmesine rağmen çalışmalarına devam eden arkadaşlarımıza teşekkürü borç bilirim. Bu saldırı neticesinde TBMM değil bir gün, bir saat bir saniye bile çalışmalarına ara vermeyecek. Biz iktidardayken hiçbir güç Meclis'in çalışmasına ara vermesine sebep olmayacaktır.
 
Türkiye'nin ulusal güvenliği tüm çıkarların dengelerin üzerindedir. Bu konuda kimseden izin almayız. Suriye'de aldığımız tavır açık ve nettir. Mezhepçi ve etnik siyaset gütmüyoruz, gütmeyeceğiz. 
 
Teröre karşı ikiyüzlü tavır alanlar mültecilere karşı da olumsuz tavır alıyorlar. Bu yönetimler kardeşlerimizin kaldığı taciz suçlarının sorumlusudurlar. İşte Avrupa sınavda. Biz 5 yıldır bu sınavı veriyoruz. Onlar ise bu sınavı ilk aşamasında kaybediyorlar. Biz belki onlar kadar zengin değiliz ama bizim gönlümüz zengin.
 
Bizi terör girdabına çekmek istiyorlar. Onların derdi çatışma ve kaos çıkartmak. Biz Doğu ve Güneydoğu'ya hizmet götürünce terör odakları rahatsız oldu. Şehirlerimiz zenginleşirse bize buradan ekmek çıkmaz dediler. Bu milletin kardeşliğini bozamayacaklar. Türkiye'nin önünü kesemeyecekler.
 
Terörle mücadele de çok önemli mesafeler aldık. Tek hedefimiz terörü ortadan kaldırmak. İnsanlarımızı huzura kavuşturacağız. Teröre destek vermeyen elinde silah olmayan herkes ile tek tek konuşacağız."
Güncelleme Tarihi: 23 Şubat 2016, 15:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER