Almanya'nın Gezi Olaylarını Değerlendirdi

AK Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk, “Hamburg’daki bu olayların bizim için önemli olan kısmı vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğidir” dedi.

Almanya'nın Gezi Olaylarını Değerlendirdi

TBMM’de düzenlediği basın toplantısında Almanya’nın Hamburg şehrinde yaşanan toplumsal olaylara değinen AK Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk, 21 Aralık’tan bu yana yaşanan olaylarda herhangi bir Türk vatandaşına yönelik bir saldırı olmadığını, olaylarda herhangi bir Türk vatandaşının yaralanmadığını söyledi. “3 milyon vatandaşımızın hayatını idame ettirdiği Almanya’daki her bir gelişme bizim oradaki vatandaşlarımızın can ve mal güvenliği açısından bizim dikkatlerimizin oradaki gelişmelere daha yoğunlaşmasına neden olmakta” diyen Külünk, Hamburg’da polis ile sol gruplar arasındaki çatışmanın arka planında Avrupa’nın düşünsel olarak bundan sonra yaşayacağı büyük sınav olduğunu söyledi. İnsan hakları, hukukun üstünlüğü, özgürlükler gibi kavramları üreten Avrupa değerlerinin ciddi bir yüzleşme ile karşı karşıya olduğunu belirten Külünk, “Bu yüzleşmenin özeti, özellikle dünyanın değişik bölgelerinden, hususen Afrikalı mültecilerin AB ülkelerindeki pozisyonları ve bu mültecilere karşı Avrupa’nın üreteceği proje ne olacaktır? Hamburg’daki gelişmelerde mültecilere yönelik politikalarda aşırı sağcı tutum ve davranışların mültecilerin yaşam haklarına müdahale etme noktasındaki gelişmelere itiraz eden sol tavrını 24 yıldır kullandıkları, bölgenin dönüşümü perspektifinde boşaltılmasını zaruri kıldığı üzerinden polisin müdahalesi, 8 bin gösterici ile polisin 2 haftadır devam eden çatışması, Avrupa’nın insana bakışını, Avrupa’nın ürettiği kavramlarla samimiyetini test ettirmektedir gözümüzün önünde” diye konuştu.

GEZİ EYLEMLERİNDE TÜRKİYE’YE PÜR DİKKAT KESİLENLER, ALMANYA’DAKİ BU GELİŞMELER KARŞISINDA SON DERECE SUSKUN”
 
Türkiye’de yaşanan Gezi eylemlerinde dikkat kesilenlerin Almanya’da yaşanan gelişmelerde suskun kaldıklarını belirten Külünk, “Dünya kamuoyunun Almanya’daki bu gelişmeleri, muhtemeldir mültecilerle ilgili Avrupa’nın tutunacağı tavır, beraberinde Fransa ve İtalya’da da bir yansıması olacağını kamuoyunda dikkatle takip etmekteyiz. Gezi eylemlerinde Türkiye’ye pür dikkat kesilenler, naklen yayın yapanlar Almanya’daki bu gelişmeler karşısında son derece suskun, alakasız, hatta BBC Türkçe servisi Gezi eylemlerinde ’diren Taksim’ derken Hamburg’daki gelişmelerde ise meseleyi masumlaştırmak için göstericilerin polise saldırısı karşısında polisin kendini korumak gibi ya da görevini yapmak gibi bir takdim ile ikiyüzlülüklerini bir kere daha ortaya koydular” şeklinde konuştu.
 
“BİZİM İÇİN ÖNEMLİ OLAN KISMI VATANDAŞLARIMIZIN CAN VE MAL GÜVENLİĞİDİR”
 
Almanya’daki olayları dikkatle takip ettiklerini belirten Külünk, “Hamburg’daki bu olayların bizim için önemli olan kısmı vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğidir. Orada Avrupa’ya 50 yılını vermiş olmasına rağmen halan entegrasyon gibi süreçleri aşmış, Almanya’nın ve Avrupa’nın ekonomik olarak güçlü olmasına katkı sağlayan vatandaşlarımızın halen yabancı gibi görülmesi üzerinden, muhtemel bizim insanlarımıza karşı düşünmediğimiz ama ihtimal dahilinde olan yabancı düşmanlığına yönelik adımları da Almanya hükümetinin vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini sağlama noktasında bugüne kadarkinden daha dikkatli olacağını düşünüyoruz. Biz vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini Alman devletinin ve Avrupa’daki diğer devletlerin hukukuna ve güvenlik anlayışına emanet ettik. Hamburg eyaletindeki bu gelişmeler önümüzdeki süreçte mültecilere karşı gerçekleşecek yabancı düşmanlığı kavramı üzerinden gelişebilecek muhtemel olaylar, Avrupalı değerlerin yeni baştan kendini test etmesi açısından yeni baştan bu değerleri ne kadar içselleştirdikleri, güvenlik, temel hak ve hürriyetler, devletin güvenliği tartışmalarında Avrupa’nın nasıl tutum ve davranış takınacağının görülmesi açısından dikkatle takip edilmesi, özenle akıl yürütülmesi gereken bir noktada olduğunu ifade ediyorum” dedi.
 
Berlin’de de Afrikalı mültecilerin uzun bir süredir yaşam kalitelerinin düşüklüğünden dolayı insanca yaşam taleplerini ifade etmek amacıyla çadır kurduklarını ve tepkilerini ifade etiklerini söyleyen Külünk, o çadırların zor kullanılarak boşaltılacağı yönünde kendilerine bilgi ulaştığının altını çizdi. 2 yıldır 600 bini aşkın mülteci ile birlikte olan bir Türkiye’nin olduğunu söyleyen Külünk, “Bir tarafta kendi topraklarına sığınmış, hayatlarını idame edebilmek için insanca yaşama talebinde bulunanlara gösterilen tavır, ortaya konulan davranış, bir tarafta da 600 bin mülteciye 2 yıldır yüreğini, sofrasını açmış bir Türkiye” açıklamasında bulundu.
 
“BİZİM VATANDAŞLARIMIZIN BİR ZARARLARI VE SIKINTILARI YOK”
 
Oradaki Türk vatandaşların can ve mal güvenliğinin Türkiye için son derece kıymetli olduğunun altını çizen ve bu konuda hassas olduklarını belirten Külünk, Hamburg’da yaşanan olaylarda zarar gören Türk vatandaşı olup olmadığı yönündeki soruya “Hayır şuanda o yönde bilgi yok. Vatandaşlarımız sürecin dışında. Daha önceden Hamburg’da Türklerin yaşadığı mahallede bir problem olmuştu ama 21 Aralık’tan bu yana çıkan olaylarda bizim vatandaşlarımızın bir zararları ve sıkıntıları yok. Almanya bizim dost ülkemiz, bu tip gelişmelerin olması bizim onayladığımız bir fotoğraf değil. Biran evvel Almanya’da bu olayların son bulup iç huzurun geri gelmesi bizim temennimizdir” cevabını verdi.
Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2014, 16:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER