banner9

Alınacak Ücreti Meclis'e Taşıdı

CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın yanıtlaması isteğiyle TBMM’ye soru önergesi vererek İzmit Körfezi Geçiş Köprüsü’nden geçecek araç sayısının garanti edilmesinin, geçiş ücretinin ’35 dolar artı KDV (120 TL) olarak belirlenmesinin nedenini sordu.

Alınacak Ücreti Meclis'e Taşıdı
CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, İzmit Körfezi Geçiş Köprüsü ile otoyolu ile ilgili olarak TBMM’ye Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın yanıtlaması isteğiyle soru önergesi verdi. Yap-işlet-devret modeliyle yapılmakta olan otoyolun işletilmesinde sorunlar yaşanacağını ifade eden Tahsin Tarhan, 20 yıl boyunca günlük 75 bin araç geçişinin garanti edildiğini, bu sayının altına düşülmesi halinde Karayolları Genel Müdürlüğü’nün farkı işletmeciye ödeyeceğini söyledi.
 
İzmit Körfezi Geçiş Köprüsü’nden geçmek isteyen araçların 35 dolar artı KDV ödeyeceğini açıklayan Tahsin Tarhan, şu soruları yöneltti:
 
"Bugün doların 2.89 olması sebebiyle geçiş ücreti 120 liraya yükselmiştir. İzmit Körfezi Geçiş Köprüsü ve otoyolunu alan firma hangisidir? İhale bedeli ne kadardır? Bu firma ile yapılan anlaşmaya göre; İzmit Körfezi Geçiş Köprüsü’nden geçecek araç sayısı ile otoyolu kullanacak araç sayısı garanti edilirken, geçişlerde belirlenen ücreti ve araç sayısı neye göre hesaplanmıştır? Geçiş yapacak araçlar için belirlenen ücret tüm araçlar için sabit midir? Yoksa araç türlerine ve tonaj ağırlıklarına göre geçiş ücretleri farklı mı olacaktır? Araç geçiş ücretlerini yıldan yıla belirleme yetkisi kime aittir? Bir üst limit var mıdır? Eğer bu yetki şirkete ait ise; Açılışı takip eden yıllarda şirket köprü geçiş ve otoyol ücretlerine yüksek bir zam yapar ve bu zam da köprü ve otoyolu kullanan araç sayısında bir düşüşe neden olursa, bu düşüş nedeni ile oluşan fark kim tarafından nasıl karşılanacaktır? Kasım 2015 itibariyle, asgari ücretin bin lira, açlık sınırının bin 390 lira ve yoksulluk sınırının da 4 bin 530 lira olduğu ülkemizde İzmit Körfezi Geçiş Köprüsü ve Otoyol için belirlenen fiyatların döviz üzerinden belirlenip, lira üzerinden geçecek araçlara fatura edilmesi gerçekten tüketici lehine midir? Orhangazi-İzmir Otoyolu ve İzmit Körfezi geçiş projesinin ÇED raporundan muaf sayılmayacağına dair İdare Mahkemesi’nin kararına uyularak, inşaat faaliyetleri durdurulup ÇED süreci başlatılacak mıdır?"
Güncelleme Tarihi: 03 Ocak 2016, 14:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER