banner51

'Alevilik Siyasi Malzeme Değil'

AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın, Alevilik ile ilgili hükümetin yeni bir çalışma içerisinde olduğunu belirterek, Aleviliği siyasi malzeme yapmak isteyenlere uyarılarda bulundu.

'Alevilik Siyasi Malzeme Değil'

 

İmam Hüseyin Kültür Derneği’ni ziyaret eden AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın, Başkan Mehmet Küçük ve dernek yöneticileriyle sohbet etti. Ahmet Aydın ve dernek yöneticileri hükümetin Kürt sorunu ile ilgili attığı adımlar ile Alevilik ile ilgili yapılan çalışmalardan bahsetti.
 
Ahmet Aydın, birlik ve beraberlik içerisinde olunduğunda Türkiye’nin aşamayacağı hiçbir sorunun olmayacağına dikkat çekerek, inançla ilgili bir takım hadiselerin siyasi polemiklere de konu edilmemesi gerektiğini vurguladı. Herkesin Anayasada birinci sınıf vatandaş önerisi ile yola çıktıklarını kaydeden Ahmet Aydın, Kürt sorunu noktasında attıkları adımların insanların ölümünün önüne geçtiğini, Alevilikle ilgili olarak ise ciddi manada çalışmaları olduğunu aktardı.
 
Ahmet Aydın, hükümetlerinin red, inkar ve asimilasyon politikasına çizgi çektiğine işaret ederek şunları söyledi: "Tartışamadıklarımızı oturup tartışabiliyoruz. Red, inkar asimilasyon politikalarını geride bıraktık. Bu ülkede yaşayan herkesin bir ve beraber yaşaması adına ciddi adımlar attık. Yine Alevilikle alakalı geçen dönemde 5-6 tane çalıştay, Bakanımız Faruk Çelik başkanlığında yapıldı. Bu çalıştaylarla çok ciddi bir noktaya gelindi. Okullarda Alevilikle ilgili bilgilerin verilmesi din kültür derslerinde Alevilikle ilgili bir takım çalışmaların yürütülmesi gibi önemli çalışmalar yapıldı. Tabii ki Sayın Başbakanımızın özellikle Başbakan Yardımcımız Bekir Bozdağ’a bu konu ile ilgili yeni bir çalışma yapılması noktasında talimatları da oldu. Çalışmalar yürütülüyor. Diliyoruz ve umuyoruz bu tür önemli konuların hiçbir siyasi parti tarafından siyasete alet edilmeden, siyasi polemiklere heba edilmeden, gerçekten üzüm yemek adına insanlarımızın hür ve özgür bir şekilde yaşaması, kendilerini ifade edebilmesi adına da sonuca doğru götürmek durumundayız. Bunun için herkesten her kesimden bu hassasiyeti bekliyoruz. Biz samimiyiz bu ülkede yaşayan herkesin inandığı doğrultuda yaşaması gerektiği noktasında elimizden geleni yapıyoruz yapmaya da devam edeceğiz.”
 
 
 
CİDDİ SIKINTILAR VAR
 
İmam Hüseyin Kültür Derneği Başkanı Mehmet Küçük, hükümetin Kürt sorunu noktasında attıkları adımları memnuniyetle karşıladıklarını, Alevilikle ilgili yeni Anayasa’dan beklentileri olduğunu vurguladı.
 
Küçük, Türkiye’de çok ciddi sıkıntılar ve problemler olduğunu belirterek sözlerine şöyle devam etti: "Türkiye’nin birinci sorunu Kürt sorununa, hükümetin çözme konusunda irade göstermesi ve son 6 aydır insanların ölmemesi hepimizi sevindiriyor. Türkiye’nin ikinci büyük sorunu diyebileceğimiz Alevilikle ilgili sıkıntılar var. Hükümetin bu konuda beş altı çalıştayı oldu. Bizde bu konudaki fikirlerimizi zaman zaman dile getirdik. Hükümetten beklentimiz, Türkiye’deki herkesin kendisini eşit yurttaşlık düzeyinde temsil edildiğini görmesi ve bu anlamda yeni bir Anayasa ile kendisini ifade edebilecek, yer bulacak tanımlamanın yapılmasıdır”
 
Ahmet Aydın’ın dernek ziyaretine AK Parti İl Başkanvekili Sait Kutlu, Merkez İlçe Başkanı Abdurrahman Dimez, İl Genel Meclis Üyeleri Mehmet Ali Alkuş, İrfan Yılmaz ve parti yöneticileri katıldı.
Güncelleme Tarihi: 04 Ağustos 2013, 13:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER