banner51

'Alevilere Dini Baskı Yapılıyor'

CHP İzmir Milletvekili Alaattin Yüksel, ''Mahkeme kararlarını hiçe sayarak zorunlu din dersini Alevi öğrencilere ısrarla uygulamak insan haklarına kesinlikle aykırıdır'' dedi.

'Alevilere Dini Baskı Yapılıyor'
CHP İzmir Milletvekili Alaattin Yüksel, Bayraklı Cemil Atlas Ortaokulu’nda bir din dersi öğretmenin, bir öğrenciyi ayağa kaldırarak kelime-i şahadet getirtmesinin nefret suçu olduğunu söyledi.
 
İzmir’de büyük tepkiye yol açan olayın medyada yer almasının ardından Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi verdiğini hatırlatan Alaattin Yüksel, şunları söyledi:
 
“Gümüşpala Cemil Atlas Ortaokulu’nda bir din dersi öğretmeninin, sınıfa girerek, ‘Alevi olanlar ayağa kalksın’ dedikten sonra ayağa kalkan öğrencilere kelime-i şahadet getirtmesi, tek kelime ile ayrımcılık yapmaktır ve diğer öğrencilerde Aleviler’e karşı nefret duygusunu geliştirmeyi amaçlamaktadır. Öğretmenin Aleviler’e nefreti körükleyen bu tavrını bilinçli yaptığı, kendisini arayan velilere, ‘Çocuğunuz ayrım görmesin diye, onların iyiliği için bunu yaptım’ sözlerinden anlaşılmaktadır.  Çocuklarımıza zorla Sünnilik öğretmek, bu konuda alınmış mahkeme kararlarını hiçe sayarak varken zorunlu din dersini ısrarla uygulamak insan haklarına kesinlikle aykırıdır.”
 
HESAP SORDUNUZ MU?
 
Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’ya, “ Din kültürü öğretmeninin ‘Sınıfta Alevi öğrenci var mı?’ sorusunu yönelttiği, ardından da Alevi olduğunu belirten bir öğrenciye kelime-i şahadet getirttiği iddiaları doğru mudur?” diye soran Yüksel şunları ekledi:
 
“Olay gerçek ise Aleviler’e yönelik ayrımcılık içeren bir yaklaşım içinde olan öğretmen hakkında ne yaptınız, soruşturma başlattınız mı? Din kültürü öğretmenine niye sadece Alevi öğrencilerden bu tür talepte bulunduğunu sordunuz mu? Ne yanıt aldınız kamuoyu bu sorunun yanıtını çok merak ediyor.  Bir eğitimcinin, ‘dini inancı ve kimliği ne olursa olsun hiçbir öğrencinin kişisel haklarına karşı, ayrımcılık içeren, ötekileştirici ifade ve yaklaşımlarda bulunmaması gerektiği’” konusunda, din kültürü öğretmenini uyarmayı düşünüyor musunuz? Öğretmenin, insan hak ve özgürlükleri konusunda bir derse ihtiyacı olduğunun farkında mısınız? Acaba velilerden okul müdürlüğüne ya da il, ilçe müdürlüklerine ya da Bakanlığınıza bir şikayet başvurusu ulaştı mı? İzmir’deki okullarda din kültürü dersi vermek üzere, dışarıdan kaç imam, vaiz, müezzin görevlendirdiniz? Hangi okullarda görev yapıyorlar?  İzmir’de okul müdürü, şube müdürü, ilçe milli eğitim müdür veya müdür yardımcılarının branşları nedir? Sendikalı iseler hangi sendikaya üyeler? Müdürlere yönelik mülakatların sınav sonuçları nedir?  Bunların arasında mülakat sınavına girmediği halde girmiş gibi gösterilerek müdür olarak görevlendirilenler var mı?”
 
Güncelleme Tarihi: 29 Kasım 2014, 11:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER