Ala'dan Dokunulmazlık Tartışmalarına Yanıt

Bursa’da Büyükşehir Belediyesi’nin Kestel ilçesindeki park açılışında konuşan İçişleri Bakanı Efkan Ala, son zamanlarda yaşanan dokunulmazlık tartışmalarına değindi. Bakan Ala, "Önce dokunulmazlıklar kalksın dediler, şimdi bundan kaçmanın hesabını yapıyorlar" dedi.

Ala'dan Dokunulmazlık Tartışmalarına Yanıt
Kestel ilçesindeki Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı Kent Parkı’nın açılış töreninde konuşan İçişleri Bakanı Efkan Ala, millete hizmet etmenin peşinde olduklarını söyledi. Son zamanlarda yaşanan dokunulmazlık tartışmalarına da değinen Bakan Ala, "Başka siyasi partiler, başka gündemlerin peşinde koşuyor. İşte, son günlerdeki tartışmaya bir bakın, dokunulmazlık da dokunulmazlık... CHP Genel Başkanı da dahil olmak üzere ağızlarını her açtıklarında ilk cümleleri ’Dokunulmazlıklar kaldırılsın’ değil miydi? HDP kendi gitti Meclis Başkanlığına, ’Başvuruyoruz, bütün dokunulmazlıklarımızın tamamını kaldırın’ çağrısı yapmadılar mı? Biz de artık bu gündemlerle uğraşmamak için ’Dokunulmazlıkları kaldırıyoruz’ dedik. AK Parti’nin de milletvekilleri dahil olmak üzere hepsini kaldırdık. O günden beri ne konuşuyorlar? İçeride şaşkın vaziyette hala ne yapacaklarını bilmiyorlar. Senin tek işin var, konuşmak. Konuşuyorsun, onu da biz yapıyoruz, yaptık. Döndüler bu defa Anayasa Mahkemesi’ne gittiler; ’Bu dursun’ dediler. Sen demiyor muydun ’kalksın’ diye. Şimdi bundan kaçmanın hesabını yapıyorlar. Türkiye, bu tür tutarsız, şaşkın siyaset anlayışına layık değil" diye konuştu.
 
BAŞKANLIK SİSTEMİ
 
Başkanlık Sistemi’nin Türkiye’de sağlam demokrasi adına getirilmesi gerektiğini savunan Bakan Ala, "Hani piyasadan mal alırsınız da garantili ve garantisiz olur. Bir tereddütle yaklaştığınız bir de garanti içinde gittiğiniz yol vardır. İşte biz garantili, güvenilir, tereddütün olmadığı bir demokrasi için ’başkanlık’ diyoruz, onu da sizin için istiyoruz. İşte başkanlık sistemi garantili demokrasiyi, istikrarı getirecek ve tam gaz yolumuza devam edeceğiz. Çünkü her halükarda sandıktan istikrar çıkacak" dedi. 
 
TEK BAYRAK TEK VATAN
 
Türkiye’nin üniter yapısıyla ilgili hiçbir tartışma olmadığını söyleyen Bakan Ala, "Bunları söyleyenler meseleye kafa yormamış insanlardır. Biz bu anlayışları biliyoruz. Bu milletin desteğiyle bunu da sağlarsak, Türkiye, inanılmaz bir ivmeyle yoluna devam edecek. Birileri, millet isterse her türlü sistem değişikliğinin bu ülkede yapılabileceğini anlamış değil. Bu kadar seçimde yeniliyor, yine de anlamıyorlar. Millet, ferasetiyle, duruşuyla onlara kendi istediğini nasıl gerçekleştireceğini yene yene anlatacak. Onlar da bu meseleyi anlayacak" diye konuştu. 
 
Konuşmaların ardından Bakan Ala ve protokol heyeti Kent Parkı’nın açılışını gerçekleştirdi. 
 
AB KENDİ İÇİNDE SIKITILAR YAŞIYOR
 
Park açılışının ardından Merinos Kültür Merkezi’nde İçişleri Bakanlığı’nın sivil toplum kuruluşlarına verdiği iftar yemeğine konuşan Bakan Ala, Türkiye’nin Avrupa Birliği konusunda üzerine düştüğünü yaptığını ancak Avrupa Birliği’nin kendi içinde sıkıtılar yaşadığını söyledi.
 
Terör sorununu çözüme kavuşturacaklarının altını çizen Bakan Ala, bu sorunu Türkiye’nin ayağındaki pranga olmaktan çıkarıp tarihin çöplüğüne atılacaağını ifade etti. Bakan Ala, "Dış devletler terörün maşası haline gelen yapıları Türkiye’nin önünü kesmek için kullanıyor. O maşalara değil arkasındaki sahiplerine sesleniyorum. ’Ateşle oynamayın. Teröre karşı adam gibi bir tavır koymaz önlemler almazsa bu ateş sizi de yakar" dedi.
Güncelleme Tarihi: 22 Haziran 2016, 23:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER