AKP'nin Yanlış Politikası Geri Tepti

CHP İzmir Milletvekili, Sağlık Komisyonu ve PM üyesi Dr. Aytun Çıray; Her geçen gün sayıları artan Suriyeli kaçak ve muhaliflerin asayişi bozduğuna dikkat çekerek, TBMM’ne bir soru önergesi verdi.

AKP'nin Yanlış Politikası Geri Tepti
Çıray açıklamasında Türk devleti ve milleti misafirperverdir ve mültecilere karşı daima korumacı davranmıştır. Ancak AKP’nin yanlış politikaları Suriye’de tam anlamı ile geri tepmiştir. Bugün Türkiye’de bulunanlar mülteci olmaktan çok sığınmacı ve kaçak Suriye muhaliflerinden oluşmaktadır. dedi.
 
Türkiye’de toplam kaç sığınmacı vardır, Kaçı T.C. vatandaşı olmuştur?
 
Çıray, “Bu politikalar sadece siyasi olarak değil, aynı zamanda maddi olarak da milletimize ve devletimize zarar vermiştir. Asayiş bozulmuş Reyhanlı’da 53 vatandaşımız hayatlarını kaybetmiş, sığınmacıların ve kaçakların sayıca fazla olduğu illerde hırsızlık olayları artmıştır. Halen resmi makamlar Türkiye’de toplam kaç sığınmacı olduğunu söylememekte ısrar ediyorlar. Milletimiz –özellikle İzmir’de- bu sığınmacılara İçişleri Bakanlığı tarafından vatandaşlık numarası verilerek AKP lehine oy kullandırılacağı konusunda endişe içindeler” dedi. 
 
Çıray verdiği soru önergesinde, Ülkemizde bulunan Suriyeli sığınmacı ve kaçak sayısı ile bu güne kadar kaçının T.C. vatandaşı olabildiğini ve Türkiye işsizlerine iş bulamazken Suriye’den gelen sığınmacıların iş bulma konusunda Türk vatandaşlarına rakip olmalarının ne kadar doğru olduğunu sordu. 
 
T.C  vatandaşları kendi ülkelerinde 2. sınıf vatandaş muamelesi görüyorlar
 
İzmir Milletvekili Dr. Aytun Çıray ayrıca, Suriye’den gelen 4 kişilik bir aileye ayda 1000 lira ödenirken, alın teri dökerek çalışan bir yurttaşımızın da aynı miktarda asgari ücretle çalışmasının ne kadar doğru olduğunu vurgulayarak, vatandaşlarımızdan alınan sağlıkta katkı payının % 200’e çıkarılırken Suriyeli sığınmacı ve kaçaklardan katkı payı alınmadığını, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının kendi ülkelerinde neden 2. sınıf vatandaş muamelesi gördüklerini sordu.
 
Güncelleme Tarihi: 02 Kasım 2013, 13:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER