'AKP'nin Aklı Neredeydi'

Çalışan emeklilerden Sosyal Güvenlik Destek Primi kesintisinin kaldırılması hakkında kanun teklifini TBMM’ye 2013 yılında veren CHP İzmir Milletvekili ve PM Üyesi Dr. Aytun Çıray, kendi teklifini 3 yıl sonra AK Parti’nin seçim vaadi olarak vermesini sert sözlerle eleştirdi.

'AKP'nin Aklı Neredeydi'
Milletvekili Dr. Çıray, “Emeklilerimizin sırtındaki ağır kamburun kaldırılması için verdiğim teklifin gereğini o dönemde yapmadılar. İktidar nimetlerinin ellerinden gideceğini anlayan AKP bu gün son çırpınış olarak gayri ciddi ve popülist politikaya sarıldı. 3 yıl önce teklifimize, ‘OLMAZ’ derken bu gün vaat siyasetiyle arkasından insanları koşturacaklarını zannedenlerin siyasette var olmaları aslında bir talihsizliktir”dedi.
 
CHP TEKLİF EDERKEN AKP’NİN AKLI NEREDEYDİ?
 
Müsteşarlığı sırasında, 7 bakan, 3 başbakanla çalışan CHP İzmir Milletvekili ve PM Üyesi Dr. Aytun Çıray 01.08.2013 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na verdiği kanun teklifinde dünyanın hiçbir ülkesinde emeklilerden Türkiye’deki gibi ağır şekilde prim kesintisi yapılmadığını dile getirmiş, bu gerekçe ile emekli olup da çalışanlardan kesilen primin kaldırılmasını talep etmişti. 3 yıl önce Milletvekili Çıray’ın teklifini kabul etmeyen AKP’nin 1 Kasım Genel Seçim vaatleri arasında bulunması kamuoyunda şaşkınlık yarattı. Bahsi geçen partinin Sosyal Güvenlik Destek Primi (SGDP) kesintilerini, seçimlerden sonra kaldırma sözünün oy devşirmeye yönelik olduğu iddia edildi. 3 yıl önce akıllarının nerede olduğu soruldu.
 
ANAYASAYI ÇİĞNEDİLER
 
O gün teklifinde dile getirdiklerinin aynen devam ettiğini belirten CHP İzmir Milletvekili Dr. Aytun Çıray, emekliliği hak eden insanların emekli maaşlarından kesintiler yapılarak çalışma özgürlüklerinin kısıtlanmasının Anayasaya aykırı olduğunu söyledi.
 
Evine ekmek götürmekte, çocuklarının eğitimine destek vermekte zorlanan emeklilerin zorla kayıt dışına itildiğini iddia eden Milletvekili Çıray, “Emekliye ahım şahım maaş veriyorlarmış gibi birde çalışmasını zorlaştırmaya yönelik uygulamaları kaldırmıyorlar. Emekli ailesine bir lokma ekmek götürmek, çocuğuna bir kalem silgi almak için çalışmak zorunda kalıyor.  Emekli olarak çalışırken prim ödemesi gerektiğini bilen bir kısım emekli de, Sosyal Güvenlik Destek Prim kesintisinin çok yüksek olması nedeniyle, bir bakıma iktidar eliyle kayıt dışı çalışmaya mecbur bırakılıyor”şeklinde konuştu.
 
Ek Primini ödeyemeyen maaşı haciz yoluyla elinden alınan yüz binlerce emeklinin iktidar eliyle büyük mağduriyet yaşadığını vurgulayan Milletvekili Çıray bugünkü samimiyetsizlikleri dünden belli olan AKP’nin 1 Kasım’da gitmesiyle emeklilerin rahat bir nefes alacağını söyledi.
 
Güncelleme Tarihi: 14 Ekim 2015, 09:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER