AK Parti'de Yeni Dönem

AK Parti yeni Genel Başkanı'nın seçileceği 2'nci Olağanüstü Kongre, Ankara Arena Spor Salonu'nda coşkuyla başladı. Binali Yıldırım, delegelerin bin 405'inin oyunu alarak, AK Parti'de genel başkanlığa seçildi.

AK Parti'de Yeni Dönem

AK Parti Genel Başkan Adayı Binali Yıldırım, AK Parti'de 3'üncü genel başkanın seçileceği 2'nci Olağanüstü Büyük Kongre'deki konuşmasında zaman zaman sesinin kısılmasına rağmen yeni Anayasa ve başkanlık sistemiyle ilgili mesajlar vererek, "Başkanlık sistemini yeni Anayasa'yı getirmeye hazır mısınız? Bugün yapmamız gereken en önemli iş, fiili durumu yasal hale getirmek. Anayasayı, bu laf karışıklığını sona erdirmektir. Bunu yolu yeni Anayasa ve başkanlık sistemi" dedi. Konuşması sırasında sık sık sesi kısılan Yıldırım, "Sesime inat sizinle muhabbet etmeye devam edeceğim. Sesler kısılabilir ama gönlüden gönüle giden yolları kimse engelleyemez" ifadelerini kullandı.

Binali Yıldırım'ın konuşmasından önce adaylığının bin 282 delege imzasıyla kesinleşmesi üzerine salondakiler, Yıldırım'ı ayakta alkışladı. AK Parti Genel Başkan Adayı Yıldırım'ın konuşması öncesinde Yıldırım'la ilgili kısa film gösterimi de yapıldı.

Haberin Galerisi : AK Parti'de Kongre Günü

>> İşte Erdoğan'ın mesajı: Ayakta dinlediler

>> Davutoğlu: ''Kongreyi Ben Arzu Etmedim''

"RECEP TAYYİP ERDOĞAN ERDOĞAN BÜYÜK TÜRKİYE'NİN YILMAZ SAVUNUCUSUDUR"
Kürsüdeki konuşmasında "AK Partimizin kurucu genel başkanı, liderimiz Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ı saygıyla selamlıyorum" diyerek sözlerine başlayan Binali Yıldırım, "Recep Tayyip Erdoğan bir dava adamıdır. Milletin adamıdır. Büyük Türkiye'nin yılmaz savunucusudur. Her zaman başımız dik gururla 'Ben Recep Tayyip Erdoğan'ın yol arkadaşıyım, kader arkadaşıyım, gönül arkadaşıyım' dedik. Bundan sonra da demeye devam edeceğiz. Sayın Cumhurbaşkanıma söz veriyoruz: Sevdan sevdamız, davan davamız, yolun yolumuzdur. Liderimiz Erdoğan'dan bayrağı devralan partimizi bugünlere başarıyla getiren Sayın Başbakanımız, Genel Başkanımız Ahmet Davutoğlu'na hizmetlerinden dolayı şükranlarımızı sunuyoruz" diye konuştu.

"EKMEĞİMİZİ BÖLERİZ ÜLKEYİ BÖLDÜRTMEYİZ"
Yıldırım, AK Parti'nin Adnan Menderes, Necmettin Erbakan ve Turgut Özal'dan günümüze kadar uzanan süreçte demokrasiyi taçlandıran bir parti olduğunu kaydetti. Terör saldırılarında şehit olan güvenlik güçlerine rahmet, yaralananlara şifa dileyen Yıldırım, terörün öncelikli sorun olduğunu bildirdi. Yıldırım, terörü bitirme mesajı vererek, şunları söyledi: "Ülkemizin insanımızın 40 yıldan beri canını yakan terör öncelikli sorunumuz olmaya devam edecek. Biz Türkiye'yi yeni baştan inşa ediyoruz birileriyse milletimizin birliğini, kardeşliğini, ülkemizi bölmeye çalışıyor. Ülkeyi asla böldürtmeyiz. Ekmeğimizi böleriz ülkeyi böldürtmeyiz. Terörle mücadele konusundaki kararlılık aynı şekilde devam edecek. Biz bu topraklarda bin yıldır bir ve beraber olarak yaşadık. Bundan böyle kardeş olarak yaşamaya devam edeceğiz. Mesele memleket meselesidir. Hep birlikte Türkiye olacağız. Bölgede yaşayan vatandaşlarımızın can ve mal güvenliği, huzuru sağlanana kadar operasyonlar aynen devam edecek. Vatandaşlarımıza, sivillere, güvenlik güçlerimize yönelik saldırılar sona erinceye kadar bu operasyonlar devam edecek. Eli kanlı PKK terör örgütü . silahlı eylemlerini sona erdirene kadar, sona erene kadar bu operasyonlar aralıksız devam edecek. Milletimiz rahat olsun. Bu terör belasını Türkiye'nin gündeminden çıkaracağız"

"KİMSENİN DEVLETLE BİLEK GÜREŞİNE GİRMESİNE ASLA MÜSAADE ETMEYECEĞİZ"
Binali Yıldırım 17-25 Aralık operasyonlarını anımsatarak 'paralel yapı'ya prim vermeyeceklerini belirtti. Yıldırım, şöyle konuştu: "Bu hainlere tokadı milletimiz 1 Kasım seçimlerinde vurdu. AK Partinin ışığını tercih eden millet karanlığa bir kez daha dur dedi. Devlet içinde paralel devlet olur mu değerli kardeşlerim. Paralel yapılanmalara bölücülere, çetelere asla prim vermeyeceğiz. Türkiye'de tek devlet vardır o da Türkiye Cumhuriyeti Devletidir. Kimsenin devletle bilek güreşine girmesine asla ve asla müsaade etmeyeceğiz"

SIK SIK SESİ KISILDI
Konuşması sırasında sık sık sesi kısıldığı için sözleri bölünen Yıldırım partililere, "Sesime inat sizinle muhabbet etmeye devam edeceğim. Sesim kısılabilir ama gönülden gönüle giden yolları hiç kimse engelleyemez" diye hitap etti. Sesi kısıldığı için konuşmasına aralıklarla devam eden Yıldırım'a bu sırada tribünler alkışlayarak destek verdi.

"EN ÖNEMLİ İŞ FİİLİ DURUMU YASAL HALE GETİRMEK"
AK Parti Genel Başkan Adayı Binali Yıldırım, başkanlık sistemi ve yeni Anayasa mesajı verdiği konuşmasında şunları kaydetti: "Yeni bir anayasaya ihtiyacı var Türkiye'nin. Başkanlık sistemini yeni anayasayı getirmeye hazır mısınız? Cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesiyle birlikte Türkiye'de hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Çünkü Cumhurbaşkanımız milyonlarca vatandaşımızın oyunu almış ve onları siyasi sorumluluğunu taşıyordu. Siz Cumhurbaşkanımıza sorumsuzdur deseniz de o Türkiye, millet sevdalısıdır. Onun sorumluluğu milletin dertleri, milletin sorunları, milletin sevdasıdır. Bugün yapmamız gereken en önemli iş fiili durumu yasal hale getirmek. Anayasayı bu kafa karışıklığını sona erdirmektir. Bunun yolu yeni bir anayasa ve başkanlık sistemi başkanlık sistemi" Binali Yıldırım, konuşmasının devamında yaptıklarını ve yapılacak icraatları anlattı.

AK Parti Genel Başkanlığı için Binali Yıldırım tek aday olurken Merkez Yönetim Kurulu da bugün seçilecek. 

'KUTLU YÜRÜYÜŞE DEVAM'
Salonda ‘Kutlu yürüyüşümüze Binali Yıldırım’la devam’, ‘2023 yolunda Hatay yolların ustasıyla’, ‘Türkiye’nin meydanları, rengarenktir yolları, bizler dava erleriyiz, haykırırız sevdamızı’, ‘Can Türkiye’ye heyecan geldi’, ‘Mesele koltuk değil siz hala anlamadınız mı?’, ‘Büyük millet büyük güç hedef 2023’, ‘İlk günkü aşkla’, ‘Reise yakışır başkanlık, Adıyaman’a yakışır bakanlık’, ‘Ak gönüller taşıyoruz kara çukurları aşıp gelen’ yazılı dövizler dikkat çekti. Partililer hep bir ağızdan "Beraber yürüdük biz bu yollarda" dörtlüğünü okuyarak salonu adeta inletti. Salona giremeyenler kongreyi spor salonu etrafında kurulan çadırda izledi.

BİNALİ YILDIRIM'I KABİNE ÜYELERİ KARŞILADI

AK Parti Genel Başkan Adayı ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, AK Parti'de yeni genel başkanının seçileceği 2'nci Olağanüstü Büyük Kongre'nin yapıldığı salona partililerin yoğun ilgisi eşliğinde girdi. Kongre salonunun girişinde kabine üyeleri tarafından karşılanan Binali Yıldırım, AK Partili bakanlar ve milletvekilleriyle tokalaşarak, salona girdi.

AK Parti'de 3'üncü genel başkanının seçileceği 2'nci Olağanüstü Büyük Kongre, 'Binali Yıldırım'la Kutlu Yürüyüşe Devam' ana temasıyla başladı. AK Parti Genel Başkan Adayı Yıldırım ve eşi Semiha Yıldırım, kongrenin yapıldığı Ankara Arena Spor Salonu'nun girişinde aralarında Başbakan Yardımcıları Mehmet Şimşek ve Yalçın Akdoğan'la, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Avrupa Birliği (AB) Bakanı Volkan Bozkır, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu'nun bulunduğu kabine üyeleri tarafından kapıda karşılandı.

PARTİLİLERLE 'SELFİE' ÇEKTİRDİ

AK Parti Genel Başkan Adayı Yıldırım'a kongre salonundaki partililer yoğun ilgi gösterdi. Binali Yıldırım ve eşi Semiha Yıldırım, partililerle selamlaşarak, kırmızı karanfil dağıttı. AK Parti Genel Başkan Adayı Yıldırım, partililerle 'selfie' de çektirdi.

BİNALİ YILDIRIM, BAŞBAKAN DAVUTOĞLU'NU KAPIDA KARŞILADI

BAŞBAKAN Ahmet Davutoğlu, AK Parti'de yeni genel başkanın seçileceği 2'nci Olağanüstü Büyük Kongre'nin yapıldığı salona eşi Sare Davutoğlu ile birlikte geldi. Başbakan Davutoğlu, kongre salonunun girişinde AK Parti Genel Başkan Adayı Binali Yıldırım ve kabine üyeleri tarafından karşılandı.

AK Parti'de 3'üncü genel başkanının seçileceği 2'nci Olağanüstü Büyük Kongre, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve AK Parti Genel Başkan Adayı Binali Yıldırım'ın kongre salonuna gelmesiyle başladı. Başbakan Davutoğlu, 'Binali Yıldırım'la Kutlu Yürüyüşe Devam' temasıyla gerçekleştirilen Ankara Arena Spor Salonu'ndaki kongreye eşi Sare Davutoğlu ile beraber geldi. Başbakan Davutoğlu ve eşi Sare Davutoğlu, kongre salonunun girişinde Binali Yıldırım ve eşi Semiha Yıldırım'ın yanı sıra aralarında AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Mehmet Ali Şahin, Recep Akdağ, Ömer Çelik; Başbakan Yardımcıları Lütfi Elvan, Mehmet Şimşek, Numan Kurtulmuş ve Yalçın Akdoğan'ın da bulunduğu kabine üyeleri tarafından kapıda karşılandı.

DELEGE VE PARTİLİLER AYAKTA KARŞILADI
Kongre salonuna 'Davutoğlu Ahmet Hoca Bir Yiğit Adam' şarkısıyla giren Başbakan Davutoğlu'nu salondaki delege ve partililer, ayakta karşıladı. Partililerin yoğun ilgi gösterdiği Başbakan Davutoğlu ve eşi Sare Davutoğlu, kırmızı karanfiller dağıtarak, partilileri selamladı. Başbakan Ahmet Davutoğlu ve AK Parti Genel Başkan Adayı Binali Yıldırım, kongre salonunda yan yana oturdu.

BEKİR BOZDAĞ: AK PARTİ TAYYİP'İN PARTİSİDİR

Kongrede Divan Başkanı olan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, AK Parti'nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın partisi olduğunu söyledi. AK Parti'nin siyasette dünya markası olduğunu bildiren Bozdağ, "AK Parti Tayyip'in partisidir. Ve öyle olmaya devam edecektir. Kurumsal olarak devam ettikçe Cumhurbaşkanımızı AK Parti'den, AK Parti'yi Cumhurbaşkanımızdan ayrı düşünmek mümkün değildir. Tek neferi vardır o da Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan'dır" dedi.

"AK PARTİ'Yİ CUMHURBAŞKANIMIZDAN AYRI DÜŞÜNMEK MÜMKÜN DEĞİL"
AK Parti'de 3'üncü genel başkanın seçileceği 2'nci Olağanüstü Büyük Kongre'nin Divan Başkanı olarak Bekir Bozdağ seçildi. Divan üyelerinin AK Partililere mesajını okuyan Bozdağ, AK Parti'nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın partisi olduğunu vurguladı. Bozdağ, "AK Partiyi dünyanın en büyük siyasi markalarından biri haline getiren ustaların ustası Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'dır. AK Parti'yi kuran başarıdan başarıya koşturan Recep Tayyip Erdoğan'ı bütün gönüldaşlarımız adına dua ile anıyor ve Allah'ın selamıyla selamlıyorum. Selamun Aleykum. Fiziken aramızda olmasanız da manen aramızdadır. AK Parti Tayyip'in partisidir. Ve öyle olmaya devam edecektir. Kurumsal olarak devam ettikçe Cumhurbaşkanımızı AK Parti'den, AK Parti'yi Cumhurbaşkanımızdan ayrı düşünmek mümkün değildir. Tek neferi vardır o da Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'dır. Seçilmiş Cumhurbaşkanı ile AK Parti hükümetinin uyum içinde çalışması Türkiye'nin gücüne güç katacaktır. Sayın Cumhurbaşkanımız yolun yolumuz davan davamızdır" diye konuştu.

YILDIRIM, DAVUTOĞLU VE ERDOĞAN GÖRSELLERİ
Kongrede CHP'yi Genel Sekreter Kamil Okyay Sındır, MHP'yi ise Genel Başkan Yardımcısı Ruhsar Demirel temsil ederken, SP, BBP, HÜR DAVA, DP ve DSP'nin genel başkan yardımcıları, STK Genel Başkanları, yurt dışından gelen davetlilerin ismi okundu. AK Parti'nin 2014 yılı seçim şarkısı olan Uğur Işılak'ın yazdığı 'Recep Tayyip Erdoğan' şarkısı eşliğinde Gençlik Kolları'nın hazırladığı Binali Yıldırım, Ahmet Davutoğlu ve Recep Tayyip Erdoğan'ın posterleri tribünlerde gösterildi. Posterleri gören partililer, uzun süre slogan atarak alkışladı.

Güncelleme Tarihi: 22 Mayıs 2016, 16:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER