AK Parti Adayları Zorlu Bir Mülakata Girecek

AK Parti'nin İzmir'de 196 milletvekili aday adayından 190'ı, 8, 9, ve 10 Mart'ta alt komisyonla görüşecek. AK Parti'nin yeniden aday adayı olan altı milletvekili doğrudan üst komisyona çıkacak. Alt komisyonun başkanlığını aynı zamanda 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün akrabası olan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Beşir Atalay yapacak.

AK Parti Adayları Zorlu Bir Mülakata Girecek
AK Parti'de 196 kişi, İzmir'den milletvekili olmak istedi. Genel Merkez, komisyonlarla adayları eleyecek. Yeniden görev isteyen altı İzmir milletvekili doğrudan üst komisyona çıkacak. Ancak 190 aday adayı önce alt komisyonda ter dökecek. Alt komisyonun başkanı olan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Beşir Atalay, aynı zamanda 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün dayısı Ahmet Tahir Satoğlu'nun dünürü. Konya Milletvekili Mustafa Akiş ve Kütahya Milletvekili Hasan Fehmi Kınay da alt komisyonda olacak. Komisyon, İzmir'den aday olmak isteyenlere, "Neden milletvekili olmak istiyorsunuz" diye soracak. 
 
Kişisel bilgilerin yanısıra teşkilattan olmayanlara AK Parti'yi neden seçtikleri de sorulacak. Aday adaylarının partiye katkısını ölçmek amacıyla güncel politika konularındaki görüşleri de alınacak. Teşkilat içinde yapılan temayül (eğilim) yoklamasında ciddi oy almak üst komisyona çıkma kriterlerinden biri olacak. Alt komisyon belli kriterlere göre bir eleme yapacak. Genel Merkez, ara komisyona girmeye hak kazanan aday adayları için anket yaptıracak. Anketle isimlerin, İzmirli'deki karşılığı, tanınırlığı ölçülecek. Ara komisyonda alt komisyonun başkanları yer alacak. Ara komisyonu da geçen aday adayları, son kararı verecek olan üst komisyona çıkacak. Bu komisyonda Başbakan Ahmet Davutoğlu, siyasi ve hukuki işlerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, teşkilatlardan sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, seçim işlerinden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şentop, Seçim Koordinasyon Merkezi Genel Başkanı Mustafa Ataş, Genel Sekreter Haluk İpek, Kadın Kolları Genel Başkanı Azize Sibel Gönül, Gençlik Kolları Genel Başkanı Abdurrahim Boynukalın yer alacak. Yeniden aday olan İzmir milletvekilleri Hamza Dağ, Aydın Şengül, Ali Aşlık, Rıfat Sait, İlknur Denizli, Nesrin Ulema doğrudan üst komisyona girerek yeniden adaylığın yolunu açmaya çalışacak.
Güncelleme Tarihi: 05 Mart 2015, 16:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER