Afrika'da 1 Milyon Kişiye Su Götürdük

Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu, Türkiye'nin Somali, Burkina Faso, Nijer ve Etiyopya'da 1 milyon kişiyi suya kavuşturduğunu söyledi.

Afrika'da 1 Milyon Kişiye Su Götürdük

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu yaptığı açıklamada, Afrika ülkelerine yaptıkları yatırımlar ile bilgi verdi ve Afrika'daki bazı ülkelerle ikili işbirliği protokolleri imzaladıklarını söyledi.
Afrika'da büyük su sıkıntısı yaşandığını ifade eden Eroğlu, ''Devlet Su İşleri (DSİ) ile Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) marifetiyle Somali, Burkina Faso, Nijer ve Etiyopya'da şu ana kadar 1 milyon kişiye su götürdük'' diye konuştu.

Çöllerde rüzgarla beraber tozların da taşındığını ve bunun rahatsızlık yarattığını belirten Eroğlu, şunları kaydetti: ''Hatta bazen bizim güney illerimize dahi gelebiliyor. Dolayısıyla biz Türkiye'nin liderliğinde ilk defa bir çalışma grubu oluşturduk. Şu ana kadar 14 ülke bu gruba katıldı. Bunlar nedir? Rüzgar erozyonunun önlenmesi, toprağın yeşillendirilmek suretiyle sabitlenmesi, aynı zamanda erken uyarı sistemleri kurulması konusunda.''
Afrika'ya bir tek Türkiye'nin yardım ettiğini vurgulayan Eroğlu, ''Türkiye'nin oradaki itibarı çok fazla. Bu itibarı zedelememek, daha da ileri noktada yardım etmek için gayret ediyoruz'' dedi.

Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2012, 11:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER