'Adaletten Yanayız'

CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce, cemaate yakın çok sayıda gazetecinin gözaltına alınacağı iddialarına ilişkin, "Biz solcular, devrimciler, Atatürkçüler sağcılara benzemeyiz. Cemaate baskı kuracakmış, cemaatin yazarlarını tutuklayacakmış. Onların mal varlığına el koyacakmış. ’Oh olsun’ demeyiz. Haksız ve hukuksuz olan her şeyin karşısındayız" dedi.

'Adaletten Yanayız'
CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce, bir dizi gezi ve toplantıya katılmak üzere sabah erken saatlerde Adana’ya geldi. Havaalanında bir grup partili tarafından karşılanan İnce’ye, CHP Adana Milletvekili Ümit Özgümüş eşlik etti. İlk olarak CHP Adana İl Başkanlığı’na geçen Muharrem İnce, burada gazetecilere açıklama yaptı.
 
’DERDİMİZ BUNLARDAN KURTULMAK’
 
Bir tek dertlerinin olduğunu aktaran İnce, "Derdimiz bu haramzadelerden kurtulmak. Önümüzdeki seçimler, Türkiye için bir dönüm noktası. Eğer Türkiye’yi karış karış dolaşıyorsak, CHP’yi iktidar yapmak için, bu haramzadelerden kurtulmak için uğraşıyoruz. Bu seçimlerde bu haramzadelerden kurtulmamız lazım. Tek derdimiz bu. Kurtulalım, biz hiçbir şey olmayalım önemli değil. Yeter ki Türkiye bunlardan kurtulsun. 1991’den beri ülkede kimlik tartışılıyor. Türkiye’de herkes kimliğini koruyacak, gurur duyacak ama kimliğine mahkum olmayacak. Kimliğini her şeyin üzerine çıkarıp buna mahkum olan siyaset kaybetmeye de mahkumdur" diye konuştu.
 
4 BÜYÜK HATA
 
Türkiye’de iktidara karşı 4 büyük hata yapıldığını savunan Muharrem İnce, şöyle devam etti:
 
"Birinci büyük hata 28 Şubat’tı. İkinci büyük hata 2002’deki erken seçimdir. Erken seçim bunları başımıza bela etti. Üçüncü büyük hata 2007’deki 367 tartışması bunları mağdur etti. Dördüncü büyük hata da son yaşanan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde birinci turda çatı adayı formülüdür. İşte bu 4 büyük hata başımızı bu haramzadeleri mahkum etti. Irak’a, Mısır’a efeleniyor ama telefonlarını dinleyen Almanya’ya, İngiltere’ye efelenemiyor. İşçiye, çiftçiye efeleniyor ama Obama’ya efelenemiyor. İşçileri ölen, çocukları sokakta dövülen, madencileri yerin altından çıkarılamayan bir ülkedeyiz."
 
İTİBAR VE OSMANLICA ELEŞTİRİSİ
 
Cumhurbaşkanlığı Sarayı ile ilgili yapılan tartışmaları değerlendiren Muharrem İnce, şöyle konuştu:
 
"Sarayın büyüklüğü bizim itibarımızmış. Bu itibar değil, görgüsüzlüktür, savurganlıktır, yüzsüzlüktür. İtibar bin odalı saray değildir, itibar güven duymak, inanmaktır. Bize darbeci diyor. Darbecilerde kapatılan, genel başkanı sürgüne gönderilen biziz. Darbecilerin koyduğu yüzde 10 barajını savunan bunlar. Bunlar darbeci Kenan Evren ile kafaları aynı olan sivil görünümlü darbecilerdir. Bunlar modifiye darbecilerdir. Kenan Paşa ile Recep Paşa kafa olarak aynı kişilerdir. Türkiye inşaat ve AVM ekonomisine mahkum olmuş bir ülkedir. Osmanlıca öğretecekmiş çocuklara. Sonra karşı çıkanlara, ’Sizin Osmanlı ile ne derdiniz var?’ diyor. Bizim Osmanlı ile bir derdimiz yok ama senin Cumhuriyet ile ne derdin var? Çocuklara Osmanlıca öğretelim ama çocuklara Osmanlıca öğretildiğinde daha mı kolay iş bulacaklar? İngilizce öğretilen çocuklar pratik yapmak için İngiltere’ye gidiyor, Almanca öğrenen Almanya’ya gidiyor. Osmanlıca öğretildiğinde hangi ülkeye gidecekler? Çocuklara matematik, fizik, kimya öğretelim. Osmanlıca’ya uzmanlar öğrensin üniversitelerde. Bunlar din ve inanç üzerinden oy devşiren tiplerdir. Bunların dinle imanla Osmanlı ile alakası yoktur. Gündemi çarpıtmalarının nedeni yolsuzlukları kapatmaktır. 17-25 Aralık hırsızlar haftasıdır. Ben de hırsızların haftasını kutladım. Faiz haramsa rant bin kere haramdır. Faiz hiç olmazsa yüzde 5-10’dur, makuldur, rant ise bire bindir daha fazla haramdır."
 
’TERÖR ÖRGÜTÜYSE HAPİS YATMAN LAZIM’
 
Sosyal paylaşım sitesi Twitter’da, ’fuatavni’ hesabından çok sayıda gazetecinin gözaltına alınacağına ilişkin bir soruyu da yanıtlayan Muharrem İnce, şunları kaydetti:
 
"Biz solcular, devrimciler, Atatürkçüler sağcılara benzemeyiz, biz farklıyız. Cemaate baskı kuracakmış, cemaatin yazarlarını tutuklayacakmış. Onların mal varlığına el koyacakmış. ’Oh olsundemeyiz. Biz hukuktan, haktan, adaletten yanayız. Haksız ve hukuksuz olan her şeyin karşısındayız. ’Bu paralel yapı terör örgütü’ diyor. Geçmişte, ’Ne istediler de vermedik?’ demişti. O zaman terör örgütüyse sen terör örgütüne ne yardımı yaptın? O zaman senin terör örgütüne yardım ve yataklık etmekten hapis yatman lazım. Eski AKP milletvekilini de tutukluyorlar. Tiranla kavga eden herkes düşman. Bugün bunu cemaat ile yapar yarın CHP, MHP ile yapar. Böyle bir sistem olamaz. Telefonları kim dinledi? Ben hükümete bakarım. Hükümet kimse sorumlu odur. Beni başkası ilgilendirmez. Biz adaletten, demokrasi ve hukuktan yanayız."
Güncelleme Tarihi: 13 Aralık 2014, 12:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER