'Açığa Alınmış Kimse Yoktur'

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, “Şuanda açığa alınmış kimse yoktur, görev yeri değiştirilen görevliler vardır. Bu işlemlerin tamamı yargı denetimine açıktır” dedi.

'Açığa Alınmış Kimse Yoktur'

TBMM Adalet Komisyonu’nda yapılan HSYK Yasa Tasarısı görüşmelerinde teklifin Anayasa’ya aykırılığı üzerinden yapılan tartışmalar tamamlanarak teklifin tümü üzerinden görüşmelere başlandı.

Görüşmelerin başında muhalefet milletvekillerinin ardından söz alan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, AK Parti iktidarının 11 yıldır yolsuzluklar mücadele ettiğini söyleyerek, yolsuzlukla ilgili olarak kim olursa olsun bu konunun üzerine gittiklerinin altını çizdi.
 
“YOLSUZLUKLA İLGİLİ, KİM OLURSA OLSUN ÜZERİNE GİDİLİR”
 
Suçları sabitlenmeden kimsenin suçlu sayılamayacağını ifade eden Bekir Bozdağ, “Türkiye’nin bugün geldiği noktaya bakıldığı zaman bu mücadelenin somut sonuçlarını görebiliriz. 234 milyar dolarlık milli gelirin 800 milyar dolara gelmesi, pek çok alanda büyük değişimlerin yaşanmış olması, IMF’ye borçlarını ödemiş ve borç verebilir bir Türkiye’nin olması bizim ortaya koyduğumuz başarılı mücadelenin bir sonucudur. Biz hazineye uzanan elleri kırdık, oranın içindeki fareleri temizledik. O yüzden bugün Türkiye güçlü bir ekonomiye sahip. Yolsuzlukla ilgili, kim olursa olsun üzerine gidilmesini açık acık ifade ettik. Bizim bu noktada herhangi bir sıkıntımız, rahatsızlığımız yok. Anayasa 38 açık, suçluluğu hükmen sabit olancaya kadar kimsenin suçlanmaması esastır. Masumiyet ilkesi sadece bizim için değil, herkes için geçerli olan bir ilkedir. Türkiye’de bu noktalarda çok büyük sorunlar yaşandı. Bunları hep beraber aşmamız lazım. Soruşturmaların gizli yürütülmesinin ana nedenlerinden bir tanesi insanların lekelenmeme haklarını muhafaza etmektir. Soruşturma gizli yürütülürken bir yandan delillerin elde edilmesi, bir yandan faillere ulaşılması, bir yandan maddi gerçeğin ortaya çıkartılması hedeflenirken, öte yandan insanların hukukunu ve onurunu korumaktır gizlilikten amaç. Geçmişte te biz bunları eleştirdik. Şimdi soruşturmanın gizliliği ihlal ediliyor mu Türkiye’de? Maalesef ihlal edildiğini görüyoruz. Arama yapılıyor, soruşturma işlemiyse polis kapıda, kameralar kapıda, gazeteciler kapıda. Biz geçmişte de söyledik, bugün de söylüyoruz. Dün muhatap başka, bugün muhatap başka diye fikir değiştirmiyoruz” diye konuştu.
 
“ŞU ANDA AÇIĞA ALINMIŞ KİMSE YOKTUR
 
Bakan Bozdağ, görev yerleri değiştirilen kamu görevlileri ile ilgili olarak “Görevden almalarla ilgili, Türkiye bir hukuk devletidir. Memurların nasıl görev yapacağı kanunlarda bellidir. Şuanda açığa alınmış kimse yoktur, görev yeri değiştirilen görevliler vardır. Bu işlemlerin tamamı yargı denetimine açıktır. ‘Ben yaptım oldu’ denen bir ülke değil Türkiye. Haksızlığa uğradığını düşünen birisi varsa yargıya gidebilir, yargının verdiği karara herkes uyar” ifadelerini kullandı.
 
“BİZİM DÖNEMİMİZDE FİŞLEME ASLA OLMADI”
 
Bozdağ, fişlemelerle ilgili olarak şu ifadeleri kullandı:
 
“Fişleme diye bir şey bizim dönemimizde asla olmadı, fişlemeleri ortan kaldıran anlayışları getirdik. Bu ithamlar doğru değil.”
Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2014, 18:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER