ABD'li Elçiden PKK-YPG İtirafı

ABD'nin son Şam Büyükelçisi Robert Ford, ABD’nin desteklediği YPG’nin PKK ile kesinlikle bağının olduğunu söyledi. Ford, PYD'nin kuzeyde kendi devletlerini oluşturmak istediklerini de belirtti.

ABD'li Elçiden PKK-YPG İtirafı
ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesinde düzenlenen "Suriye'deki Savaş: Krizi Hafifletmek İçin Sonraki Adım" oturumunda ABD'nin son Şam Büyükelçisi Robert Ford, ABD Barış Enstitüsü Başkanı Nancy Lindborg ve Brookings Enstitüsü Ortadoğu Politikaları Merkezi Direktörü Tamara Cofman Wittes görüşlerini aktardı.
 
"Şu anda Kürtlerin yapmaya çalıştığı şey, kuzeyde Afrin’den itibaren doğuya kadar kantonları birleştirerek kendi devletlerini ortaya çıkarmak değil mi? Yani yaptıkları şey kendi devletlerini kurmaya çalışmak değil mi?" sorusunu yanıtlayan ABD'nin eski Şam Büyükelçisi Robert Ford, "Evet kesinlikle kuzeyde kendi bölgelerini (devletlerini) oluşturmak istiyorlar. Bununla ilgili soru işareti yok. Bundan dolayı Türkler büyük reaksiyon gösteriyor. ABD’nin desteklediği YPG’nin PKK ile kesinlikle bağı var" ifadesini kullandı. 
 
Bölgede IŞİD'le savaşan başka grupların da olduğuna işaret eden Ford, "Bölgede hem IŞİD’le hem de Esad’le savaşan başka gruplar da var. Onlar (PYD’nin aldığı gibi) bir destek hiç almadılar. ABD’nin IŞİD’le mücadelesinde YPG’nin 'yeri doldurulamaz' bir unsur olduğuna inanmıyorum" dedi.
 
ABD'NİN PYD POLİTİKASINA ELEŞTİRİ 
 
Oturumda Cumhuriyetçilerin başkan aday adaylarından olan ve mart ayında yarıştan çekilen Florida Senatörü Marco Rubio da, Suriye konusunda ABD'nin PYD'ye verdiği desteği eleştirdi.
 
Türkiye ile PYD arasındaki anlaşmazlıkla ilgili görüşlerini dile getiren Rubio, "Türkler şunu söylüyor: Suriye’nin kuzeyindeki kantonları bir araya getirmeye çalışan PYD, esas olarak PKK’dır. Buna mukabil ABD’nin de aralarında olduğu diğerleri ise YPG’nin kuzeyde birlikte çalışılabilecek ve IŞİD'e karşı etkinliği kanıtlanmış bir grup olduğunu savunuyor" dedi.
Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2016, 12:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER