banner9

AB ve Türkiye Anlaştı

Brüksel'de devam eden AB-Türkiye Zirvesi'nde bazı konularda mutabakata varıldığı iddia edildi. Anlaşmaya göre vize serbestisi için kriterler nisan sonuna kadar tamamlanacak. Sığınmacılar Türkiye'ye 4 Nisan'da geri alınacak.

AB ve Türkiye Anlaştı
Belçika'nın başkenti Brüksel'de AB-Türkiye Zirvesi'nde bazı konularda mutabakata varıldığı iddia edildi. 
 
AB kaynaklarına göre üzerinde uzlaşıya varılan konular şunlar: 
 
33 nolu başlık haziranda müzakereye açılacak.
 
Türkiye'nin projelerine bir hafta içinde finansman sağlanacak. 
 
Türkiye sığınmacıları 2-3 günde geri almaya başlayacak.
 
Vize serbestisi için kriterler nisan sonuna kadar tamamlanacak
 
İsmini açıklayan bir Türk yetkili de, varılan mutabakat çerçevesinde sığınmacıların 4 Nisan'dan itibaren Türkiye'ye alınmaya başlanacağını söyledi. 
 
AB ile Türkiye Zirvesi'nde varılan mutabakatı Kıbrıs Rum Kesimi'nin de kabul ettiği belirtildi.
 
AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, Türkiye’nin üyelik müzakerelerinde 33 nolu "Mali ve Bütçesel Hükümler" başlığının 30 Haziran’a kadar açılmasını önerdi. 28 üye ülkenin bugünkü toplantıda onay vermesi bekleniyor.
 
RUM KESİMİ'NDEN ONAY 
 
AB ile Türkiye arasında mutabakata varılan konuların Kıbrıs Rum Kesimi Cumhurbaşkanı Nicos Anastasiadis tarafından da kabul edildiği belirtildi. AB'li bir kaynak, Anastasiadis'in varılan mutabakat nedeniyle müzakereyi yürütenlere teşekkür ettiğini söyledi.
 
FİNLANDİYA BAŞBAKANI'NDAN AÇIKLAMA 
 
AB ile Türkiye arasında varılan anlaşmayla ilgili Twitter hesabından açıklama yapan Finlandiya Başbakanı Juha Sipila, AB liderlerinin sığınmacı anlaşmasına onay verdiklerini söyledi. Sipila Türkiye ile varılan anlaşmanın tatmin edici olduğunu da belirtti.
Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2016, 17:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER