AB Konseyi Başkanı Tusk Külliye'de

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmi bir ziyaret için Türkiye’ye gelen Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Donald Tusk’un, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde karşıladı. Karşılama sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AB Konseyi Başkanı Tusk, bir süre baş başa görüştüler. Baş başa görüşmenin ardından ise heyetler arası görüşmeye geçildi. Görüşmenin ardından Erdoğan ve Tusk’un ortak basın toplantısı düzenlemesi bekleniyor.

AB Konseyi Başkanı Tusk Külliye'de
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmi bir ziyaret için Türkiye’ye gelen Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Donald Tusk’un, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde karşıladı. Karşılama sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AB Konseyi Başkanı Tusk, bir süre baş başa görüştüler. Baş başa görüşmenin ardından ise heyetler arası görüşmeye geçildi. Görüşmenin ardından Erdoğan ve Tusk ortak basın toplantısı düzenledi.
 
Tusk, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile düzenlediği ortak basın toplantısında, Hürriyet Gazetesi'ne yapılan saldırılardan endişe duyduğunu açıkladı ve şöyle dedi:
 
"Benim ziyaretim zorlu bir dönemde cereyan ediyor. Bildiğiniz gibi ortak deneyimimiz, güvene dostluğa ihtiyacımız var. Bu zor zamanlarda dayanışma, sadakat nedir göstereceğimize inanıyorum son haftalarda Türkiye çok acımasız saldırılara maruz kaldı. Sorumluluğu kim taşıyorsa taşısın güçlü bir şekilde kınanmalıdır. Biz AB olarak terör konusunda Türkiye ile yakın işbirliği yapmak istemektedir. Biz PKK’nın AB’deki güçleriyle mücadeleye devam edeceğiz. Son haftalarda Türkiye çok acımasız terör saldırılarına maruz kaldı. Terör nerede olursa olsun, kimi hedef alırsa alsın, kim sorumluluğu üstlenirse üstlensin mutlaka güçlü bir biçimde kınanmalıdır. HDP ve Hürriyet’in Ankara'daki binasına yapılan saldırıyı da endişe verici buluyorum"

 

Güncelleme Tarihi: 09 Eylül 2015, 21:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER