banner9

'7 Haziran'da 4 Farklı Siyaset Gördünüz'

Başbakan Ahmet Davutoğlu, 1 Kasım seçimleri öncesi partisinin Samsun’da düzenlediği ilk mitingde yaptığı konuşmada, "7 Haziran’dan sonra 4 farklı siyaset gördünüz, izlediniz. Biri Ak Parti’nin takip ettiği birlik ve uzlaşma siyaseti, biri CHP’nin ilan ettiği blok siyaseti, diğeri MHP’nin takip ettiği daha doğrusu MHP’nin değil Sayın Bahçeli’nin takip ettiği hayır siyaseti.

'7 Haziran'da 4 Farklı Siyaset Gördünüz'
1 Kasım seçimleri öncesi partisi AK Parti’nin ilk mitingi düzenlediği Samsun’a gelen Başbakan Ahmet Davutoğlu, Çarşamba Havalimanı’nda protokol üyeleri ve partililer tarafından karşılandı. Buradan parti otobüsü ile mitingin yapılacağı Cumhuriyet Meydanı’na hareket eden Başbakan Davutoğlu, Canik İlçesi Belediye Evleri Mahallesi’nde bulunan Balıkçı Barınağı’na geçti. Burada balıkçılar ile bir süre sohbet eden Davutoğlu, daha sonra Malkoçoğlu Balıkçılığa ait tekne ile denize açıldı. Sahil Güvenlik botları da balıkçı teknesine eşlik etti. Basın mensuplarının alınmadığı tekne ile yaklaşık 40 dakika denizde kalan Başbakan Davutoğlu, balıkçıların sorunlarıyla da yakından ilgilendi.
 
HAYDİ BİSMİLLAH İLE KÜRSÜYE ÇIKTI
 
Daha sonra kıyıya çıkarak parti otobüsü ile Ak Parti İl Başkanlığı tarafından düzenlenen Cumhuriyet Meydanı’ndaki mitinge katıldı. Yaklaşık 20 bin kişinin yer aldığı alana Ak Parti Genel Başkan Yardımcıları Çiğdem Karaaslan, Bekir Bozdağ, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç ile birlikte gelerek vatandaşları selamlayan ve YSK tarafından yasaklanan ’Haydi Bismillah’ seçim şarkısı eşliğinde kürsüye çıkan Başbakan Davutoğlu, "İstiklalimizin, istikbalimizin meşale şehri Samsun’umuzun güzel insanları, Yeşilırmak’ın Kızılırmak’ın, bereketli ovalarının yiğit insanları, ilk adımımızın gerçekleştiği yiğitlerin diyarı aziz Samsunlular, hepinizi saygı ile selamlıyorum" diyerek sözlerine başlayıp şöyle devam etti:
 
BİZ HALKIZ, HALK BİZİZ
 
"Esareti reddeden aziz Samsunlular. Biz Samsun’la gurur duyuyoruz. Bizi hiç mahçup etmediniz. Bu şehir bir 19 Mayıs günü Gazi Mustafa Kemal’in Samsun’a gelişi ile istiklal meşalesinin yakıldığı yerdir. Bugün burada biz de böyle bir yürüyüşü başlatıyoruz. Belki de başka milletler gibi sömürgü altında yaşamak zorunda kalabilirdik. Bugün başı dik bir millet olma onurunu yaşıyorsak Samsun’un temsil ettiği istiklal meşalesinin öncüsü olması burada vardır. Gençlik ve Spor Bakanlığımızın Samsun’dan çıkması tesadüf değil. Samsun hep diktir, gençtir. Bu düğümü çözmeye hazır mısınız? 1 Kasım 2015’i de inşallah bir zafer günü yapacak mıyız? Millet iradesine ram olanlar, sizinle aynı kumaşa sahip olanlardır. O kadro biziz. Biz halkız, halk biziz."
 
7 Haziran seçimlerinde çıkan tabloyu değerlendirerek CHP, MHP ve HDP’yi eleştirerek sözlerini sürdüren Başbakan Ahmet Davutoğlu, "7 Haziran seçimleri hem demokrasimiz hem siyasi hayatımız hem de Türkiye’nin geleceği açısından farklı önemli bir tecrübe oldu. 7 Haziran seçim akşamı AK Parti genel merkezinde milletimize hitap ederek şunu söyledim; milli iradenin üstünde hiçbir irade yoktur, gereğini yapacağız. Türkiye’yi biran dahi hükümetsiz bırakmayacağız. 7 Haziran’dan sonra 4 farklı siyaset gördünüz, izlediniz. Biri Ak Parti’nin takip ettiği birlik ve uzlaşma siyaseti, biri CHP’nin ilan ettiği blok siyaseti, diğeri MHP’nin takip ettiği daha doğrusu MHP’nin değil Sayın Bahçeli’nin takip ettiği hayır siyaseti. Her şeye hayır diyen siyaset. Biri de HDP’nin takip ettiği terör siyaseti. Gelin kısaca bir muhasebe yapalım. Bu muhasebeyi yapmamız önemli çünkü 1 Kasım’da aynı tablo ile karşı karşıya kalmak istemiyoruz. 7 Haziran günü akşamı milletimize ne dediysek biz gereği yaptık. Dedik ki hükümetsiz bırakmayacağız. Bakın etrafımız ateş çemberi, küresel ekonomik kriz var. Her gün Suriye’de çok önemli gelişmeler oluyor. Türkiye’de terörle mücadele var. Biz bu ülkeyi 7 Haziran’dan sonra hükümetsiz yönetim boşluğunda bıraktık mı? Ülkenin istiklaline ve istikbaline sahip çıktık mı? Buna şahit misiniz? İşte bu birlik ve uzlaşma siyasetidir. Herkese kapımızı açtık mı? Herkesle konuştuk mu? Bakın onlar ne yaptı. Cumhuriyet Halk Partisi daha 8- 9 Haziran günü Ak Parti ile asla olmaz dediler. Yüzde 60’lık bloktan bahsettiler. Yüzde 60’lık blok üzerinden blok siyaseti geliştirdiler" dedi.
 
BLOK SİYASETİNİ ÇÖKERTTİK
 
Türkiye’de Ak Parti’nin istemediği bir siyasi gelişme olamayacağını belirten Başbakan Davutoğlu şöyle devam etti:
 
"Biz o blok siyasetini Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlık seçiminde çökerttik. Ve gösterdik ki Ak Parti’nin iradesi olmadan Türkiye’de siyaset dizayn edilemez. Siyasete şekil verilemez. Kılıçdaroğlu, 9 Haziran’da Ak Parti ile koalisyon kurmayız dedi. ’Ak Parti ile CHP taban tabana zıt iki parti’ dedi. 15 Haziran’da ’seçimde yüzde 40 ve yüzde 60’lık blok var’ dedi. Sanki MHP ve HDP aynı bloktaymış gibi. Sonra Sayın Bahçeli’ye başbakanlık teklif etti. Bütün bunlar olmayınca bizimle müzakereler yürüttü. Öbür tarafta Sayın Bahçeli 8 Haziran gecesi biz hükümette yer almayız, bütün bu süreçte her görüştüğümüzde dönüp bize sizinle veya herhangi birisiyle koalisyon kurmayız, hükümet kurmayız. Ne dediysek ’hayır’ dedi. Öbür tarafta HDP ise daha ilk günlerden itibaren bir terör siyaseti takip etti. Sırtımızı dağa verdik dediler. Milleti ayaklanmaya teşvik etmeye kalkıştılar. Halkımızın arasına fitne sokmaya çalıştılar. Çünkü bunların hepsinin hedefi kriz içinde, kaos içinde bir Türkiye ortaya çıkarıp kendi siyasi projeleri yönetmekti."
 
OPERASYONLAR SİLAHLAR GÖMÜLENE KADAR SÜRECEK
 
Terör konusuna da değinen Başbakan Davutoğlu, "Bir kez daha Samsun meydanından, istiklalimizin bu güzel şehrinin bu güzel meydanından söylüyorum. Bu milletin arasında nifak sokmak isteyenler kesinlikle başarılı olamayacaklar. Bu ülkeyi bölmek, parçalara ayırmak isteyenler istiklalimizi yok etmek, istikbalimizi karartmak isteyenlere kesinlikle fırsat verilmeyecek. Türkiye’nin her santimetre karesinde kamu düzenini ihdas edecek, milli birliği, kardeşliği tesis edeceğiz. Türk-Kürt, Sünni-Alevi gibi ayrımlara yönelenlere kesinlikle hiçbir şekilde taviz vermeyeceğiz. Silahlar tamamen terkedilmedikçe, şehirlerimiz bütün illegal çetelerden temizlenmedikçe, ülkenin dört bir yanında vatandaşlarımız huzur ve emniyet içinde hissetmeye başlamadıkça bu operasyonlar durmayacak, kararlılıkla, neticeye ulaşana, bütün silahlar gömülene kadar sürdürülecektir" dedi.
Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2015, 20:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER