banner24

5+1 Ülkeleriyle Müzakare Ertelendi

Irak'ın başkenti Bağdat'ta başlayan, İran ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin daimi üyeleriyle Almanya'dan oluşan '5+1' ülkeleri arasındaki nükleer müzakerelerin bugüne ertelendiği bildirildi.

5+1 Ülkeleriyle Müzakare Ertelendi

İranlı diplomatik kaynaklar, ABD heyetinin İran'a uygulanan yaptırımların sürmesinden yana görüş bildirdiğini, Rus tarafının buna şiddetle karşı çıktığını ve bunun "5 1" ülkeleri arasında bölünmeye yol açtığını dile getirdi.

Batılı ülke heyetleri arasındaki ihtilafın giderilmesi için AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton başkanlığında görüşmelerin başladığı belirtildi.

İran heyetinin başkanlığını üstlenen, İran Ulusal Yüksek Güvenlik Konseyi Sekreteri ve Nükleer Başmüzakereci Said Celili ile AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton'un arasında görüşme yapılacağı kaydedildi.

Bu arada, İran heyetinden bir kaynak, görüşmelerde ülkesinin nükleer ve siyasi içerikli 5 maddeden oluşan öneri sunduğunu, siyasi içerikli konular arasında bölgedeki gelişmeler, Bahreyn ve Suriye meselesinin bulunduğunu ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 24 Mayıs 2012, 09:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER