'4.5 Milyar Dolar Harcadık'

Kalkınma Bakanı Suriye’deki iç savaş nedeniyle 1,5 milyondan fazla sığınmacının son olarak Kobani’den ise 160 binden fazla kişinin Türkiye’ye geldiğini belirterek, "Biz bunlara kucak açıyoruz ve bugüne kadar 4,5 milyar dolar para harcadık bu işe. Bu gelen kardeşlerimiz ihtiyaçları için çok şükür gücümüz var, bu işi yapıyoruz. Bir de Türkiye Cumhuriyeti olmasaydı, düşünün nereye sığınacaktı bu insanlar" dedi.

'4.5 Milyar Dolar Harcadık'
Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Bingöl’ün Karlıova İlçesi’ni ziyaret ederek, vatandaşlarla bayramlaştı. Vatandaşlarla sohbet edip çay içen Yılmaz, çözüm sürecinin vatandaşa eziyet etmek, onun parasını almak, yatırımı engellemek, şantiyeyi engellemek demek olmadığını söyledi. Yılmaz, "Hiç kimse de çözüm sürecini istismar etmeye çalışmasın. Çözüm süreci bu değil. Çözüm süreci huzur demek, barış demek. Herkesin özgür bir şekilde yaşaması demek, kimsenin kimseye hakaret etmemesi demek. Kimsenin kimseye baskı yapmaması demek ve böylece çözüm sürecide ilerleyecek inşallah. Diğer taraftan gelişmeler oldu, bakın Suriye’de Irak’ta maalesef Müslüman Müslüman’ı öldürüyor. Müslümanların kanı akıyor, bizim dinimizde Müslüman’ın Müslüman’a kanı haramdır. Bir Müslüman’ın bir Müslüman’ı öldürmesi haramdır ama maalesef bugünkü dünyada Müslümanlar bir birlerini öldürüyor. Sen şu kavimdensin, sen bu kavimdensin deyip etnik anlamda çatışmalar bir taraftan mezhep çatışmaları bunlar gerçekten bizim geride bırakmamız gereken işlerdir. Türkiye Cumhuriyeti olarak biz çevremize şunu söylüyoruz. Bizim için hiçbir farkı yok. Arapmış, Türkmüş, Kürtmüş, Sünniymiş, Şiiymiş, Müslümanmış, Ezidiymiş hepsi bizim için bir, biz hepsine yardımcı olmaya çalışıyoruz" dedi.
 
"4.5 MİLYAR DOLAR HARCADIK"
 
Suriye’den Türkiye’ye 1.5 milyondan fazla sığınmacının geldiğini, son olarak Kobani’den ise 160 bin den fazla kişinin geldiğini belirten Yılmaz, "Biz bunlara kucak açıyoruz ve bugüne kadar 4,5 milyar dolar para harcadık bu işe. Bu gelen kardeşlerimiz ihtiyaçları için çok şükür gücümüz var, bu işi yapıyoruz. Bir de Türkiye Cumhuriyeti olmasaydı, düşünün nereye sığınacaktı bu insanlar. Kimden destek alacaklardı. Çok şükür Türkiye var, Türkiye’nin gücü var istikrarı var ki bu kardeşlerimize destek oluyoruz, destek olmaya da devam edeceğiz. Birileri bunu istismar etmeye çalışabilir başka laflar çıkarabilir onlara bir sormak lazım bu en gelişmiş dediğimiz ülkeler ne yapıyorlar? Allah aşkına çok zengin dediğimiz ülkeler bir tanesi 160 kişi almış medyalar törenler bilmem neler biz 1,5 milyondan fazla kardeşimizi almışız" dedi.
 
"SURİYE’DE BU REJİM GİDECEK"
 
Suriye rejiminin bir taraftan birbirleriyle de ittifak haline gelip halka eziyet ettiğini söyleyen Yılmaz, "Biz de o halkı koruyoruz, gözetiyoruz. Bundan sonrada gözetmeye devam edeceğiz. İnsani yardımlarla da, güvenlik tedbirlerimizle de bu halka yardım etmeye devam edeceğiz ve inşallah Suriye’de de bu rejim gidecek. Hiç endişeniz olmasın, zulüm hiçbir zaman ebediyen devam etmez. Eski alimlerin bir sözü var. Diyorlar ki, küfür devam eder, zulüm devam etmez bir şekilde bir zulüm varsa bu elbette sona erecek" dedi.
Güncelleme Tarihi: 06 Ekim 2014, 16:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER