3 Komutana 20 Yıl

Yargıtay gerekçeli kararı açıkladı dijital deliller hukuka uygun'dur dedi. Ve 3 komutana 20 yıl ceza verdi ... tahliye kararı okunurken üzüntü ve sevinç bir aradaydı..

Yargıtay 9. Ceza Dairesi, kararının gerekçesinde, dijital delillerin elde ediliş ve muhafaza şekillerinin usule uygun olduğu ve hukuka uygun deliller olarak hükme alınmalarının isabetli olduğu neticesine varıldığı belirtildi.
 
Gerekçede, dijital delillerin, ele geçirilmesinden sonra kolluk veya adli makamlar elinde değiştirilmiş olduğuna ilişkin iddiaların gerçeği yansıtmadığının açıkça anlaşıldığı belirtildi.
 
Kararın gerekçesinde şu ifadeler yer aldı:
 
Balyoz, Suga, Oraj planlarındaki yaklaşık 20 bin gerçek kişi ve kurumu ilgilendiren 2003'e ait bilgilerin kurgulanmış, asılsız, sahte olduğu savunmalarının, hayatın olağan akışına uygun olmadığı belirtildi.
Yargıtay, eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan, eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Halil İbrahim Fırtına ve eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli 
 
Oramiral Özden Örnek’in 20 yıllık hapis cezasını onadı.
 
Eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Ergin Saygun, eski Harp Akademileri Komutanı Orgeneral Bilgin Balanlı, eski MGK Genel Sekreteri emekli Orgeneral Şükrü Sarıışık, Adana 6. Kolordu Komutanı emekli Korgeneral Nejat Bek, eski MGK Genel Sekreteri emekli Orgeneral Şükrü Sarıışık ve Mehmetçik Vakfı İstanbul Temsilcisi emekli Tuğgeneral Süha Tanyeri ve MHP Milletvekili Korgeneral Engin Alan’ın 18 yıllık hapis cezası da onandı.
 
Yargıtay, eski Genelkurmay Bilgi Destek Daire Başkanı emekli Albay Dursun Çiçek’in aldığı 16 yıllık hapis cezasını da onadı.
Tahliye kararı okunurken sanık yakınları sevinç gözyaşlarına hakim olamadı. Mahkumiyet kararlarına tepki gösteren sanık yakınları ise fenalaştı.
 
Karar duruşmasını bazı CHP milletvekilleri de izledi.
 
Başsavcılık, ilamın kendisine ulaştığı tarihten itibaren 30 gün içinde Yargıtay Ceza Genel Kurulu'na itiraz edebiliyor.
Başsavcılık, bir ay içinde resen itiraz etmez ve avukatların istemlerini reddederse komutanlar hakkındaki karar kensinleşecek
 
Bazı sanık yakınları, kararın ardından fenalaştı.
 
Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2013, 18:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER