'3 Dönem Kuralına İstisna Getiriyoruz'

AK Parti, 5. Olağan Büyük Kongresi'ne tek aday olarak giren Başbakan Davutoğlu'nun mesajlarının yanı sıra değişim vurgusu damga vurdu. Tüzükte 3 önemli değişiklik yapılırken, yeni MKYK listesi de belli oldu.

AK Parti 5. Olağan Büyük Kongresi Ankara Arena Spor Salonu'nda gerçekleşti.
 
Başbakan Ahmet Davutoğlu kongrede tek aday oldu. Parti yönetimi için de delegelerin onayına tek liste çıktı. Kongre Başbakan Davutoğlu'nun çarpıcı mesajlarının yanı sıra değişim vurgusu, yeni MKYK listesi ve tüzükte yapılan 3 önemli değişiklik damga vurdu.
 
AK Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Ankara Arena'daki kongreye girdiği anda, salonun ışıkları karartıldı. Davutoğlu ve eşi Sare Hanım, salona partililerin cep telefonlarının ışıkları eşliğinde girdiler. Konya Milletvekili de olan Davutoğlu, salona girerken "Mevlana'nın, Şems'in diyarından" sözleriyle takdim edildi. Davutoğlu çiftinin salona girdiği anda kürsüden de Nurullah Genç'in, "Uyan artık yiğidim" şiirinden dizeler okundu: "Tasalanma yiğidim; zaman bizden yanadır külümüzden yükselen duman bizden yanadır. Son durak, son ilahi ferman bizden yanadır. Dünya düşman olsa da, iman bizden yanadır..."
 
Başbakan ve AK Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu merakla beklenen kongre konuşmasını yaptı. Davutoğlu konuşmasına şehitler ve dün Mekke'de hayatını kaybeden hacı adayları için salondakileri Fatiha okumaya davet ederek başladı.
 
8 MADDELİK MANİFESTO 
 
Davutoğlu, kongrede yaptığı konuşmasında Türkiye'nin yaşananlara rağmen atılacak adımları tek tek saydı;
1- Özgüven restorasyonu yapılacak, özgüvenimiz hakim kılınacak
2- Demokrasimiz bütün temel özellikleriyle hakim kılınacak
3- Bürokrasimiz devletimizde en müphem şekilde yeniden inşa edilecek
4- Kültür ve medeniyetimize ilişkin restorasyonumuz sürecek
5- Ekonomide restorasyon sürecek
6- Dış politikadaki atılımlar sürecek.
7- Terör örgütleri, piyonları ve onlarla birlikte harekete geçen şer odaklarıyla mücadele edilecek
8- 17 Nisan'da açıklanan yargı reformuyla yargı sağlam temellere oturtulacak.
 
DAVUTOĞLU BAŞKANLIĞINDA YENİ MKYK 
 
Başbakan Davutoğlu bu açıklamaların ardından 1380 delegenin imzasına alarak tek aday olarak girdiği seçimde yeniden genel başkan seçildi.
 
Kongrede parti merkez organları seçimi de yapıldı. Tek adaylı ve tek listeli kongrede merakla beklenen yeni Merkez Karar Yürütme Kurulu da açıklandı.
 
3 ÖNEMLİ DEĞİŞİKLİK
 
AK Parti Kongresi'nde üç konuda önemli tüzük değişiklikleri yapıldı. Bizzat AK Parti Lideri Ahmet Davutoğlu'nun Kongre konuşmasında açıkladığı tüzük değişiklikleri ile partide yapılacak yenilikler şöyle;
 
1- SİYASİ ERDEM VE ETİK KURULU KURULUYOR: AK Parti, Davutoğlu'nun deyimiyle, "siyasi gücü erdemle, hikmetle, irfanla" birleştirmeyi kalıcı kılmak üzere, Parti yapısı içinde bir "Siyasi erdem ve Etik Kurulu" oluşturacak.
 
2- İKİ YENİ GENEL BAŞKAN YARDIMCILIĞI GELİYOR: Davutoğlu, ayrıca Partide iki yeni Genel Başkan Yardımcılığı ihdas edileceğini açıkladı. Bunlar; İnsan Haklarından sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı ile, Çevre, Şehir ve Kültür işlerinden sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı olacak
 
3- ÜÇ DÖNEM KURALI KALKIYOR:  Davutoğlu ayrıca, bugünkü kongrede yapılacak tüzük değişikliği ile 3 dönem sınırı getiren kuralın kaldırılacağını da açıkladı. Bunun gerekçesini ise, 7 Haziran seçimleri ile 1 Kasım seçimleri arasındaki sürenin "kısa olması" ile açıkladı.
 
KONGREDEN NOTLAR
 
- Arena Spor Salonu partinin sloganlarının yer aldığı pankartla süslendi. Parti'nin daha önceki seçimlerde kullandığı "Onlar konuşur, AK Parti yapar" ve "hayaldi gerçek oldu" sloganlarının dışında, "Lafa değil, icraata bakarım", "yakın ışıkları Türkiye aydınlansın", "Tek millet, tek bayrak, tek devlet, tek vatan" yazılı pankartlar dikkat çekti.
 
- AK Parti Kongresi'nde, siyasi parti kongrelerinin "olmazsa olmazı" müzik yayını, bu sefer yapılmayacak. AK Parti yetkilileri, bu kararın Türkiye'nin geçmekte olduğu sıkıntılı dönem ve terörle mücadelede şehit olan güvenlik güçleri nedeniyle alındığını kaydetti.
 
- AK Parti Kongresi için özel olarak hazırlanmış tanıtım filmi de gösterildi. AK Parti'nin kuruluşundan itibaren yaşananların anlatıldığı tanıtım filminde, partinin kurucu Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın her görüntüsü, kongre salonundakiler tarafından alkışlandı. Tanıtım filminde Abdullah Gül'den de "AK Parti'nin ilk Başbakanı" olarak bahsedildi.
 
- AK Parti Kongresi'nde parti bayrağından çok Türk bayrağı bulunuyor. Protokol sıralarına da özel olarak birer tane Türk Bayrağı bırakıldı. Kongre'ye, yurtdışından da çok sayıda devlet adamı ve siyasetçi davet edildi. Davetliler arasında Tunus Nahda Hareketi Lideri Raşid Gannuşi, Brezilya eski Dışişleri ve Savunma Bakanı Celso Nunnes Amorin, Fas Eski Hükümet Başkanı Abbas El Fassi, Irak Devlet Başkan Yardımcısı Ayad Allawi, Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Usame Nuceyfi, KKTC Başbakanı Ömer Kalyoncu, Makedonya Devlet Bakanı Furkan Cako gibi isimler bulunuyor. Kongreye, Almanya ve Belçika parlamentolarından Türk asıllı vekiller de davet edildi.
 
-  Kongrede delegelere içinde seçim beyannamelerinin de bulunduğu tabletler dağıtıldı.
 
 

 

Güncelleme Tarihi: 12 Eylül 2015, 15:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER