2.5 Sonra Yapılmasına İsyan Etti

Adana’da 4 yıl önce hakkındaki yolsuzluk iddiaları nedeniyle Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevinden uzaklaştırılan Aytaç Durak, ’göreve iade’ için 11 ay önce dava açtığı davada, seçimlerden 2,5 ay sonraya duruşma günü verilmesiyle şoke oldu. 2013’ün temmuz ayında göreve iade davasının duruşmalı yapılmasını talep eden Aytaç Durak, bugün görülen davaya gitmeyip, uygulamayı protesto etti.

2.5 Sonra Yapılmasına İsyan Etti
 
Hakkında ortaya atılan yolsuzluk iddiaları nedeniyle İçişleri Bakanlığı’nca 28 Mart 2010’da görevden uzaklaştırılan ve bu uzatmaları 2’şer aylık periyotlarla devam eden Aytaç Durak, hakkındaki davaların sürdüğü gerekçesiyle 11 Mayıs 2013 tarihli görevden uzaklaştırma kararının iptali ve yürütmesinin durdurulması için 24 Temmuz 2013’de Adana 1’inci İdare Mahkemesi’ne dava açtı.
 
Aytaç Durak’ın avukatı Nejat Özkuyumcu, müvekkilinin kişisel savunma isteği üzerine 1’inci İdare Mahkemesi’ne sunduğu dilekçede davanın duruşmalı yapılmasını talep etti. Mahkeme davanın 10 Haziran 2014’te görüleceğini Aytaç Durak’a bildirdi. Yerel seçimlerden 2,5 ay sonrası için duruşma tarihi verilmesi ve verilecek kararın uygulama şansı bulunmaması Aytaç Durak’ın tepkisine yol açtı. Durak, 2013’ün temmuz ayında açtığı davanın görev sürecinin sona ermesinden aylar sonra görülmesine tepki gösterip, kişisel savunma yapmak istediği duruşma istemli bugünkü duruşmaya katılmadı.
 
’HUKUK SKANDALI’
 
Aytaç Durak, mahkemenin ivedi ele alması gereken bir dava için 11 ay sonraya gün vermesini ’hukuk skandalı’ olarak yorumladı. 5 yıllık görev süresi sona erdikten 2,5 ay sonrasında göreve iade davasının görülmesinin ’dalga geçme’ olduğunu savunan Durak, "Böyle hukuk, böyle adalet mi olur? Yasalarımıza göre ivedi görüşülmesi gereken konu milli iradenin gasp edilmesidir. 5 defa halkın ismen seçtiği bir kişinin üstüne kinle gelinip, yargı bu kadar etki altına alınmamalıydı. Yargıyı bu hallere düşürmemek lazım" diye tepkisini dile getirdi.
 
Durak, benzer bir durumun 21 Mart 2009’da Türkiye Belediyeler Birliği Başkanlığı görevinden alınmasıyla ilgili yaşandığını anımsattı. Buradaki görevine iadesi için Danıştay’a açtığı davanın 17 Şubat 2010’da sonuçlandığını ve davayı kazandığını kaydeden Durak, 1,5 ay sonra Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevinden uzaklaştırıldığı için Ankara’daki koltuğuna oturamadığını anlattı. İçişleri Bakanlığı’nın Danıştay’ın bu kararının iptali için Danıştay İdare Dava Daireleri Kurulu’na başvurduğunu, kurulun da istemi reddedip, lehine olan kararı onadığını vurgulayan Durak, "Bir başka skandal da Danıştay’da yaşandı. Yerel seçimlere 20 gün kala 10 Mart’ta ’gel görevine başla’ yazısı tebliğ edildi. Adeta benimle alay edildi. Türkiye Belediyeler Birliği Başkanlığı’na dönmem 5 yıl sürdü. Bu da başlı başına bir haksızlıktır. Gerek Danıştay, gerekse İdare Mahkemesi ivedi görüşülmesi yasa emri olmasına rağmen milli iradenin savsaklanmasına yol açan bir kararlara imza attı. İdare Mahkemesi’ni de Danıştay’ı da şiddetli kınıyorum" diye konuştu.
 
 
Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2014, 13:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER