'12 Eylül Darbecileri Bu Kadar Katı Olmamışlar'

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şentop, ilk dört maddenin üzerinde anlaşılması zor maddeler olduğunu belirterek, "12 Eylül darbecileri bile ilk üç madde ile ilgili bu kadar katı olmamışlar." dedi.

'12 Eylül Darbecileri Bu Kadar Katı Olmamışlar'

’’YENİ ANAYASA MI YAPIYORUZ ?’’

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şentop, Anayasa Uzlaşma Komisyonu toplantısı sonrası basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. 60 civarında madde de anlaşıldığını, 120 civarında maddede anlaşılamadığını söyleyen Şentop, "Biz yeni bir anayasa mı yapıyoruz, yoksa anayasa değişikliği mi yapıyoruz? Bugün çok açık olarak gördük ki bazı partilerden bazı arkadaşlar yeni anayasadan değil, anayasa değişikliği yapmaktan yana. CHP’den Süheyl Batum, ’biz asli kurucu iktidar yetkisine sahip değiliz. İlk üç maddeye ve onları koruyan dördüncü maddeye dokunamayız, tartışılabilir’ diyor. Bir buçuk yıldır çalışıyoruz. Hepimiz yeni anayasa yapıyor, millete de bunu söylüyoruz. Millette bizi burada yeni anayasa yapıyor zannediyor. Fakat bugün gördük ki bazı siyasi partilerin yeni anayasa niyetinde burada bulunmadığını fark etmiş olduk" şeklinde konuştu.
 
İki haftadır CHP’nin anlaşılamaz bir tutumuyla karşı karşıya kaldıklarını ifade eden Şentop, “Kendi içerisinde CHP birbirinden farklı görüşlere sahip iki ekol gibi, iki parti gibi hareket ediyor. CHP’den üç üye birden katılıyor. Kendi aralarında anlaşamıyorlar. Daha önce CHP temsilcileri evet dedikleri halde itiraz ederek uzlaşılmayan maddeler arasına koyuyorlar. Siyasi parti açısından da şu önemli, yeni anayasa yapma konusunda ciddi ve samimi iseler bu konuda ciddi ve samimi olanları buraya temsilci olarak göndermeleri lazım. ’Bu anayasayı ABD ısmarladı o yüzden anayasa yapıyorlar’ diyen biri varsa o zaman bu sürece katılmaması lazım" dedi.
 
"12 EYLÜL DARBECİLERİ BİLE İLK ÜÇ MADDE İLE İLGİLİ BU KADAR KATI OLMAMIŞTIR"
 
İlk dört maddenin üzerinde anlaşılması zor maddeler olduğunu kaydeden Şentop, "CHP ve MHP kırmızı çizgi olarak bu maddeleri deklare etti. Bir şey çok önemli. Anayasa’nın bugünkü dördüncü maddesi birinci madde, ikinci madde ve üçüncü madde ile ilgili farklı bir düzenleme getiriyor. Birinci madde hükmü, ikinci maddedeki Cumhuriyetin nitelikleri, üçüncü madde hükümler diyor. Bu maddelerde en azından hükümler muhafaza edilmek kaydıyla kelime, virgül, cümle, ifade değişiklikleri mümkün gözüküyor. Dördüncü madde, ilk üç maddenin noktasına, virgülüne dokunamazsınız demiyor. Yani ilk üç maddeyi dokunulmaz hale getiren, bu kararı veren Milli Güvenlik Konseyi’dir, darbeyi yapan beş generaldir. 12 Eylül darbecileri bile ilk üç madde ile ilgili bu kadar katı olmamışlar. En azından hüküm ve ilke bazında koruma altına almışlar ama metinde, üslupta, ifadede değişiklik yapılabileceğini kabul etmişler. Ama bugün CHP ve MHP’nin tutumunu ile görüyoruz ki onlar bu maddeleri koruma altına alan 12 Eylül’ün beş generalinden daha katı bir tutum ve daha katı bir dokunulmazlık anlayışı içindeler" ifadelerini kullandı.
 
"AK PARTİ’NİN GERİ ADIM ATACAĞI BİR ŞEY YOK"
 
Bir gazetecinin “AK Parti geri adım atabilir mi?” sorusuna Şentop, şu cevabı verdi:
 
“AK Parti’nin geri adım atacağı bir şey yok. Biz yeni anayasa yapıyoruz. O zaman yeni anayasadan vazgeçmiş oluruz. Belli maddelerine dokunamıyorsak, yeni anayasadan söz edemiyoruz. Darbe anayasası diyoruz. Bakın bu anayasanın darbeyle ilişkili maddesi hangisi diye sorarsak dördüncü maddedir. Bu madde ile kendilerinden sonra 10 yılı dokunulmaz hale getirmek istemişlerdir."
Güncelleme Tarihi: 21 Ağustos 2013, 22:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER