11 Soruda Meral Akşener

Hamdi Türkmen yazdı: İsmindeki 'İyi' nereden geliyor derseniz; 'İyi' bir yanıyla Oğuzların en önemli kollarından Kayı Boyu'nu çağrıştırırken, açılımı ise 'İnsanlık, Yenilik, İyilik' olarak dikkat çekiyor.

11 Soruda Meral Akşener

HAMDİ TÜRKMEN YAZDI...

Meral Akşener’in kurduğu ve geçici genel başkan olarak göreve başladığı ‘İYİ Parti’, normal yurttaşların çoğu tarafından “samimi” bulundu.

Beğenmeyen yok mu?

Çok…

Bu arada basit, anlaşılır, sempatik bulan da en az beğenmeyenler kadar çok!..

Xxx

Akşener’i ne kadar tanıyorsunuz?

Size 11 soruda kendisi tanıtmaya çalışacağım

- MHP'den ayrılan Meral Akşener, çok zorlu bir süreçten gecerek İYİ Parti’i kurdu.

- İYİ Parti'nin ismindeki 'İyi' nereden geliyor derseniz; 'İyi' bir yanıyla Oğuzların en önemli kollarından Kayı Boyu'nu çağrıştırırken, açılımı ise 'İnsanlık, Yenilik, İyilik' olarak dikkat çekiyor.

- Partinin, 200 kişiden oluşan Kurucular Kurulu listesinde  kadın çokluğu dikkat çekiyor. Akşener’in daha önce açıkladığı Fulya Yasemin ve Hatice Bilici listede yer almadılar. Bu arada, Cumhurbaşkanı'nın eşi ile aynı isimde olan Emine Erdoğan da listede dikkat çekici isimler arasında yer aldı.

- Birçok eski MHP'li milletvekilinin yer aldığı partide kurucu üyelerin başında Gaziantep Milletvekili Ümit Özdağ, dikkat çekiyor. Özdağ MHP içinde muhalif hareketini başlatan isimlerin de başında geliyor.

- Yapılan ilk kurultayda konuşan Meral Akşener, "Post modern milli şef dönemi başlamıştır ancak sürdürülemeyecektir. Türkiye yorgundur, millet yorgundur" açıklaması, konuşmasının en dikkat çekici bölümüydü.

- Dikkat çeken bir başka söylemi de; Mustafa Kemal başta olmak üzere, İsmet İnönü, Rauf Orbay'ı, Adnan Menderes'i, Süleyman Demirel'i, Necmettin Erbakan'ı, Alparslan Türkeş'i, Turgut Özal'ı, Bülent Ecevit'i rahmetle anıyoruz." sözleriydi.

- Meral Akşener; 1956 yılında İzmit, Gündoğdu’da doğdu. 974 yılında Bursa Kız Öğretmen Lisesi'ni tamamlamasının ardından 1979 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü'nden mezun oldu.

- 1979 ve 1982 yılları arasında öğretmen olarak çalıştı. 1982 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Kocaeli Mühendislik Fakültesi'nde araştırma görevlisi oldu. Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde doktora ve yüksek lisans yaptı. Zübeyde Hanım Şehit Aileleri Vakfı'nın kuruluşunu gerçekleştirdi ve başkanlığını yaptı.

- Eski Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanvekili ve eski İçişleri Bakanı olarak bilinen Akşener, 1995 ve 1999 Türkiye genel seçimlerinde Doğru Yol Partisi (DYP) milletvekili olarak Meclis'e girerek siyasi hayatına aktif olarak başladı.

- 1996 ve 1997 yılları arasında Necmettin Erbakan tarafından kurulan koalisyon Hkümeti'nde İçişleri Bakanlığı görevini yaparak. 2007, 2011 ve Haziran 2015 Türkiye genel seçimlerinde Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) milletvekili olarak meclise girmeyi başardı.

- Meral Akşener son dönem 2015 seçimlerinde partisinden milletvekili olarak gösterilmedi. Akşener, yeni parti kurma çalışmalarına bu dışlanma ve MHP Lideri Bahçeli ile kavgasından sonra, arkadaşlarıyla MHP’den ayrılarak İYİ Partiyi kurdu.

Güncelleme Tarihi: 27 Ekim 2017, 11:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER